Ztráta paměti u diabetika: Jak proti ní bojovat a nenechat si „ukrást“ vzpomínky

Ztráta paměti u diabetika: Jak proti ní bojovat a nenechat si „ukrást“ vzpomínky
Trápí vás poruchy paměti? Pak si vše začněte psát na papír nebo do sešitu... Zdroj: Shutterstock

Lidský život je protkán mnoha okamžiky, ať už šťastnými nebo náročnějšími. Tyto momenty má každý z nás uchované v paměti jako vzpomínky, které pak tvoří neopakovatelný osobní příběh. Pakliže jsou ale paměťové funkce z různých důvodů narušené, sbíráme jen střípky z toho, co nám zbylo – a někdy ani to ne. Ztráta paměti neboli amnézie je závažný stav, který se může vyskytnout nejen u diabetika. Lze mu vůbec předejít?

Pakliže se léčíte s diabetem, můžete se potýkat s poruchami paměti v souvislosti s krátkodobými příčinami, jako jsou značné výkyvy glykémie. Existuje však i mnoho jiných dlouhodobých faktorů, které mohou způsobit dokonce úplnou ztrátu paměti (amnézii). Jaké to jsou?

Poruchy paměti u diabetiků

Jako jízda na horské dráze, k tomu by se daly přirovnat pocity leckterého diabetika, který se potýká s výkyvy glykémie. Ty mohou být náhlé a bez zjevného důvodu, nebo, v horším případě, důsledkem nedostatečného dodržování léčebného režimu a zdravého životního stylu. K čemu tedy může dojít a jak to ovlivní mozek?

  • Hypoglykémie: definovaná jako nízká hladina cukru v krvi (obvykle pod 3,3 mmol/l). Častější bývá u diabetiků I. typu. V tomto stavu jsou narušené psychomotorické funkce. Pokud se hypoglykémie často opakují, může dojít až k emoční oploštělosti, poklesu koncentrace, radikálnímu zhoršení paměti a zpomalení myšlení v důsledku závažných poruch mozku.
  • Hyperglykémie: definovaná jako vysoká hladina krevního cukru, přičemž hodnoty se pohybují od 8 mmol/l a výše. Může způsobit stejně jako hypoglykémie poruchy soustředění, výpadky paměti a pokles mentálních funkcí.

Velice častou příčinou ztráty paměti nebo její narušené funkce je i rozvoj Alzheimerovy choroby. Tou jsou diabetici s opakujícími se epizodami hyperglykémií ohroženi mnohonásobně více.

Jaké další příčiny může mít ztráta paměti?

Kromě diabetu a Alzheimerovy choroby existují i jiné rizikové faktory pro rozvoj poruch či úplné ztráty paměti. Jsou to:

  • stavy po cévní mozkové příhodě
  • nedostatečná funkce štítné žlázy
  • nedostatek thiaminu (vitamínu B1)
  • Parkinsonova nemoc v anamnéze
  • nadužívání alkoholických nápojů
  • traumata hlavy nebo otřes mozku
  • dlouhodobý a vyčerpávající stres
  • depresivní porucha

Nejnovější studie potvrzuje: Diabetes může oslabit chrup a podpořit zubní kaz. Řešení ale existuje!

Ať jste diabetikem jen pár měsíců nebo několik let, jistě víte, že optimální hladina glykémie je žádoucí ve všech ohledech. Když však polevíte a ...

Projevy poruch či ztráty paměti nepodceňte

Jestliže zaznamenáte u sebe nebo blízkého člověka jeden z následujících projevů, určitě zbystřete a co nejdříve navštivte ošetřujícího lékaře, který vás odešle na specializované vyšetření.

  1. Nedokážete si vzpomenout na důležité okamžiky ve svém životě.
  2. Zapomínáte i na to, co jste dělali před krátkou chvílí.
  3. Nedokážete si vzpomenout na jména blízkých lidí.
  4. Zapomínáte na to, kde a jak máte doma rozmístěné věci, nemůžete je najít.

Může se samozřejmě stát, že čas od času na něco zapomenete. To by ještě nemělo nic vážného znamenat. Když ale zaznamenáte opakující se charakter těchto obtíží, jednejte! Jde o vaše vzpomínky, váš život…

Co pro sebe můžete udělat v rámci prevence?

Preventivní kroky k udržení bystré paměti i mysli jsou vlastně velmi snadné. Stačí je pouze vnést do vlastního života. K dobrému okysličení mozku vám pomůže zcela určitě pravidelná pohybová aktivita – jako chůze, běh, cyklistika a podobně. Také je důležité do organismu dostat všechny potřebné živiny, a to samo sebou vyváženou stravou nabitou vitamíny a minerály (vsadit můžete třeba na omega-3 mastné kyseliny, které najdete hlavně v tučných rybách a vlašských oříšcích). Výhodná bude i středomořská strava. A v neposlední řadě nezapomeňte trénovat své mentální funkce, ať už četbou, luštěním křížovek nebo třeba řešením složitých rébusů. Vše se počítá!

Dodatek: O potřebě důsledné kompenzace cukrovky není třeba dlouze hovořit. Každý diabetik by měl být ke svému zdraví zodpovědný a udržovat hladinu glykémie v normě. Protože od té se také mnoho odvíjí – právě i dobrý stav psychiky a mentálních funkcí…

Zdroj: internimedicina.cz, diabetes.co.uk, healthline.com

3670

Diskuze k článku