Rychlé občerstvení neboli fast food pouze v nouzi nejvyšší. Jak vybrat s cukrovkou?
Způsobuje káva zánět v těle nebo je tomu právě naopak? Udělejte si z ní podzimního spojence
Zdroj: Shutterstock
Zánět v těle je nepříjemný nájemník. Pokud holdujete dennímu pití kávy v množství víc než malém, může být jeho zakopaný pes v tomto návyku?
Diabetici, obzvlášť ti II. typu, bojují s projevy zánětlivých reakcí v organismu poměrně často. Káva může být jejich překvapivým spojencem v boji proti oxidativnímu stresu a zbrzdit rozvoj onemocnění. Kofein je navíc dobrým stimulantem hubnutí.
Známé výhody pití kávy
Káva obsahuje kofein, který je stimulantem centrálního nervového systému. Má schopnost blokace adenosinu, neotransmiteru, který snižuje nervovou a mozkovou aktivitu a zvyšuje produkci hormonu adrenalinu.
Schopnost kofeinu podpořit bdělost, pozornost a bojovat proti ospalosti je ceněná nejen při pracovním procesu.
Konzumace kávy v malém množství napomáhá zlepšit paměť a podporuje ostré kognitivní funkce. Což může být prospěšné při stárnutí organismu. Stejně tak je jmenována jako aktér snížení rizika projevů stařecké demence. Kofein vykazuje díky antioxidační aktivitě pozitivní účinek jako ochrana proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.
Opravdu je káva spojená se záněty?
Tvrzení o tom, zda způsobuje káva záněty v těle, se různí. Je pravdou, že studie, které se touto možností zaobíraly, se značně liší ve výsledcích a v průběhu let se pohledy na to, zda její konzumace stojí za vznikem infekčních ložisek, změnily a mluví spíše ve prospěch protizánětlivé aktivity kávy.
Obecně lze říct, že působení kávy může být různé a odvíjet se od vašeho celkového životního stylu, citlivosti vašeho organismu a také množství, které denně pijete.
Káva je bohatá na polyfenoly, například kyselinu chlorogenovou, diterpeny a trigonellin, které jsou důležitými antioxidačními činiteli. Efektivně bojují proti atakům volných radikálů a proti projevům předčasného stárnutí.
Jedlé kaštany jsou oblíbenou pochoutkou. Mohou si je dopřát i diabetici?
Jedlé kaštany pochází z mírných pásem Malé Asie a Evropy. Spolu s dalšími oblíbenými sezónními plody a žaludy zachraňovaly evropskou populaci v ...
Co o zánětech a kávě říkají studie?
Co se týče vědy, lze říct, že se dnes přiklání spíše k tomu, že káva je pro zdraví víc prospěšná než škodlivá. Vše ale záleží na množství a frekvenci pití. Svůj vliv na její schopnosti může mít také pražení, nebo to, zda ji pijete v raw formě. Káva obsahuje antioxidanty, které bojují proti projevům zánětu a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ty jsou problematické, protože přispívají ke vzniku srdečních chorob, rakoviny, diabetu II. typu nebo Alzheimerovy choroby. Polyfenoly obsažené v kávě jsou obzvláště prospěšné z více důvodů, mimo jiné na sebe vážou škodlivý LDL cholesterol.
Jedna ze studií přinesla zajímavé výsledky, které byste u kávy asi moc nečekali. Ukázala, že může být zajímavým spojencem při ztučnění jater i dalších jaterních onemocněních a zároveň snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu. Eliminuje schopnost množení viru hepatitidy C. Za ochranné účinky pro vaše játra může přítomnost polyfenolů. Kofein je také výborným spojencem těch, kteří chtějí ztratit nějaké to kilo navíc, což může být dobrým důvodem, proč ho začít užívat ve formě doplňku stravy.
Co káva a diabetici, mají se jí vyhnout?
Několik studií naznačuje, že káva může být spojena se sníženou úmrtností v rámci prevence některých typů běžných onemocnění. Připisují se jí schopnosti eliminace rizik vzniku srdečních onemocnění, cukrovky II. typu a rakoviny. A některé z těchto výhod mohou pocházet z protizánětlivých vlastností kávy.
Podle některých zdrojů se vyskytuje přímá souvislost s konzumací vysokého množství kávy, která vede ke zvýšené tvorbě hormonů adrenalinu a kortizolu. Příliš mnoho tohoto chutného nápoje může mít spojitost s projevy úzkostí.
Kofein byl součástí studie provedené na Stanfordské univerzitě, která prokázala, že má naopak protizánětlivou aktivitu a káva je schopná snižovat riziko hypertenze a snížené pružnosti tepen. Bylo dokázáno, že metabolity kofeinu byly schopny zablokovat působení metabolitů nukleových kyselin, a tím pádem eliminovaly mechanismy zánětlivých procesů v těle seniorů.
Ačkoli může kofein krátkodobě zvýšit hladinu cukru v krvi, dlouhodobé studie ukázaly, že pravidelní konzumenti kávy mají nižší riziko vzniku diabetu II. typu ve srovnání s těmi, kteří ji nepijí. Polyfenoly a minerály (hořčík), které najdete v kávě, mohou zlepšit účinnost metabolismu inzulínu a glukózy v těle.
Důležité: Pokud máte problémy s nespavostí, vyhýbejte se pití kávy ve večerních hodinách nebo omezte její denní příjem. Dbejte také na to, abyste spolu s ní nekonzumovali další povzbuzující doplňky stravy, jako je maté nebo guarana. Při velkém denním příjmu kávy se mohou objevit vedlejší příznaky jako průjem, projevy tachykardie nebo podráždění žaludku. Káva může také zhoršit pálení žáhy a projevy gastroezofageálního refluxu. Pokud pijete vysoké množství, mohou se při jejím vysazení objevit abstinenční příznaky jako ospalost, nevolnost nebo bolesti hlavy.
Daikon neboli bílá ředkev je stálicí asijské kuchyně. Jak z ní mohou profitovat diabetici?
Bílá ředkev se vyznačuje tím, že je méně štiplavá a šťavnatější než červené, u nás více známé ředkvičky. Může být tedy dobrou volbou pro všechny, ...
Po jakých náhradách kávy sáhnout, když ji nechcete pít?
Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete pít kávu, ale chybí vám její lahodná chuť, nemusíte si zoufat. Kvalitní kávoviny ji mohou nahradit poměrně dobře. Velmi záleží na tom, jestli pijete kávu kvůli její vůni a chuti, nebo kvůli stimulačním účinkům.
Průměrný milovník kávy vypije i více než tři šálky tohoto nápoje denně. Ale když jí pijete více, můžete se potýkat s nepříjemnými vedlejšími účinky.
Jde-li vám o chuť a vůni, ale už ne tak o energetický bonus, zkuste kávoviny, které jsou lahodné a zároveň i zdravé. Pokud se vyhýbáte lepku, sáhněte po těch, které nepochází z obilovin. Samotná čekanková káva nebo žaludovka, případně pampelišková káva mohou být dobrou volbou pro ty, kteří chtějí zhubnout. Poslední dva druhy navíc svojí typickou hořkostí stimulují činnost jater.
Zdroje:Hsph.harvard.edu, Webmd.com, Healthline.com, Ncbi.nlm.nih.gov
5475