Lidský mozek se zvětšuje, může to mít vliv na nižší riziko demence
Znáte příznaky cukrovky 2. typu? Včasné rozpoznání diabetu sníží riziko komplikací včetně neuropatie i mrtvice
Zdroj: Freepik
Diabetes mellitus 2. typu neboli jednoduše cukrovka 2. typu je onemocnění, s kterým se dnes potýká každý desátý člověk. Problémem však je, že vzhledem k tomu, že tato nemoc zpočátku nebolí a nijak výrazně se neprojevuje, mnozí vůbec netuší, že ji mají. Nerozpoznané příznaky cukrovky ale mohou vést k rozvoji komplikací, které už bolestivé mnohdy jsou – a dokážou značně zhoršit kvalitu života. Je proto třeba nechat si pravidelně kontrolovat hladiny glykémie u svého obvodního lékaře. Znáte své hodnoty hladiny cukru v krvi? A víte, jak rozpoznat přicházející cukrovku?
Cukrovka 2. typu je nejrozšířenějším typem diabetu – celosvětově tento typ tvoří cca 90 % všech případů. Zásadním problémem je, že se z tohoto onemocnění pomalu stává epidemie – počty diabetiků celosvětově neustále rostou. Jen v loňském roce evidovala největší česká zdravotní pojišťovna VZP více než 575 tisíc diabetiků mezi svými pojištěnci. A zatímco v roce 2021 bylo celosvětově 537 milionů diabetiků, odhaduje se, že do roku 2050 se toto číslo více než zdvojnásobí.
Co je diabetes
Než si představíme příznaky diabetu 2. typu, tedy nejrozšířenějšího typu cukrovky, pojďme si v rychlosti představit, co to diabetes vlastně je a jaké jsou jeho typy.
- Diabetes 1. typu – tento typ cukrovky se nejčastěji projevuje již v dětství nebo v průběhu dospívání, v ojedinělých případech se však může objevit i v dospělosti či zralejším věku. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém daného člověka ničí buňky slinivky břišní, jež jsou zodpovědné za produkci inzulinu. Z tohoto důvodu jsou osoby léčící se s touto nemocí odkázané na pravidelnou aplikaci inzulinu.
- Diabetes 2. typu – projevuje se v dospělosti, a to zpravidla po 40. roce života (může ale i dříve). U tohoto typu náš organismus ztrácí vnímavost k inzulinu, což se následně projevuje tzv. hyperglykémiemi neboli vysokými hladinami cukru v krvi. Příčiny vzniku tohoto typu diabetu mohou být různé – může jít o genetické predispozice, nejčastěji je však na vině nezdravý životní styl spojený s nadváhou či obezitou, nadměrným příjmem kalorií, nedostatkem pohybu, kouřením či stresem. K léčbě se využívají antidiabetika, někteří diabetici 2. typu jsou však léčeni taktéž pomocí inzulinu.
- Gestační diabetes – tento typ diabetu se týká jen žen. Někdy se mu také říká těhotenská cukrovka, jelikož se může projevit v průběhu těhotenství. Jeho výhodou je to, že po porodu zpravidla zmizí. Ženy, které se však v těhotenství s gestačním diabetem potýkaly, by měly být nadále sledovány u svého obvodního lékaře, který bude kontrolovat hladiny cukru v krvi, aby se zavčasu odhalilo případné riziko prediabetu nebo rozvoje diabetu 2. typu.
Cukrovka u žen: Některé symptomy mají ženy jedinečné. Diabetes u nich v porovnání s muži zvyšuje i riziko úmrtí
Diabetes si nevybírá – postihuje ženy i muže v nejrůznějším věku, a to včetně dětí. Ať už se jedná o diabetes prvního, nebo druhého typu, je ...
Příznaky cukrovky 2. typu mohou být zpočátku málo patrné
Cukrovce se někdy přezdívá tichý zabiják – její nástup je totiž často zcela bezbolestný a bezpříznakový. Přesto však ti, kteří více sledují své tělo, mohou zpozorovat určité příznaky, mezi které patří například následující:
Vysoká únava
Zejména vysoké hladiny cukru v krvi nebo velké výkyvy glykémií jsou pro organismus velmi zatěžující, proto mohou dané osoby pociťovat zvýšenou únavu. U diabetiků 2. typu pak často dochází k narušení přechodu glukózy z krve do buněk – z krevního řečiště se tak nedostává do těla dostatek glukózy, jež je organismem využívaná jako palivo pro jeho fungování, tudíž nemá organismus dostatek energie.
Nadměrná žíznivost
Vzhledem k tomu, že má při diabetu 2. typu organismus zvýšenou potřebu vylučovat přebytečný cukr z krve, dochází k častějšímu močení, které následně způsobuje dehydrataci a pocit žízně. Diabetici proto mají potřebu doplňovat tekutiny častěji nebo ve větší míře než zdraví jedinci.
Hojnější močení
V souvislosti s výše uvedeným bodem pak také u diabetiků 2. typu dochází k častějšímu nucení na močení, a to nejen v důsledku zvýšeného příjmu tekutin, ale i z toho důvodu, že se ledviny snaží odfiltrovat přebytečné množství cukru z krve. Potřeba močení je zvýšená zejména v nočních hodinách.
Mykózy
Vzhledem k tomu, že cukr je živnou půdou pro kvasinky, potýkají se diabetici často s nejrůznějšími kvasinkovými infekcemi. Nejčastěji se jedná o infekce močových cest, jelikož velké množství cukru je přítomno právě v moči (při močení se objevu pálení, řezání), ale běžné jsou i kvasinkové infekce a nejrůznější plísňová onemocnění v meziprstí, podpaží či na nehtech.
Necitlivost či brnění končetin
V pokročilejších stádiích diabetu 2. typu, kdy dlouhodobě přetrvávají vysoké hladiny cukru v krvi, může u diabetiků docházet ke zhoršení krevního oběhu a následnému poškozování cév a nervů, což se projevuje brněním či necitlivostí končetin, zejména pak dolních končetin. Tato komplikace je označována jako diabetická neuropatie a není-li zavčasu podchycena, může přecházet do vážných, velmi bolestivých stádií a problémům s chůzí a motorikou.
Špatné hojení ran
Vysoké hladiny cukru v krvi, jakož i poškození cév a nervů v důsledku diabetické neuropatie vedou nejen ke zhoršení krevního oběhu, ale i ke zhoršené hojivosti ran či různých poranění. U diabetiků se může i drobné poranění hojit několik týdnů, přičemž i z malých ran se může rozvinout velká otevřená rána. Velmi častou komplikací u pokročilých, nekompenzovaných stádií diabetu jsou pak tzv. diabetické bércové vředy, které jsou velmi bolestivé a mohou v případě neléčení vést až k amputaci končetiny.
Problémy se zrakem
Kromě nervů v končetinách mohou vysoké hladiny cukru v krvi poškozovat i drobné cévky v očích, což následně vede k rozmazanému vidění, otokům oční čočky a v případě neléčení prvotních příznaků i k vážnějšímu poškození zraku či jeho úplné ztrátě. Často proto v souvislosti s diabetem hovoříme o takzvané retinopatii neboli poškození oční sítnice.
Bolestivost ledvin
Častou komplikací diabetu je také chronické onemocnění ledvin neboli nefropatie, která se může projevovat bolestivostí v oblasti beder a jež je způsobena dlouhodobě zvýšenými hladinami cukru v krvi. V případě, že není nefropatie podchycena a léčena včas, může dojít k poklesu funkce ledvin, jejich nevratnému poškození, jež je spojeno s nutností dialýzy či následné transplantace.
Další projevy
Kromě výše zmíněných příznaků mohou diabetici 2. typu pociťovat i další příznaky, jako je suchost v ústech, zvýšená kazivost zubů, parodontóza, časté infekce či snížená imunita.
Z deníku diabetika: Jste obézní, zhubněte a bude po problémech, řekla mi doktorka. Cukrovku nějak opomněla
Jsou to asi tři roky zpátky, kdy jsem se cítila opravdu mizerně. Byla jsem pořád neskutečně unavená, bolely mě oči, hlava, cítila jsem divnou ...
Dbejte na zdravý životní styl
Pokud chcete odvrátit riziko rozvoje diabetu 2. typu, měli byste se soustředit především na zdravý životní styl. To tedy znamená stravovat se pravidelně, jíst vyváženou stravu s optimálním příjmem všech živin a kalorií, dostatečně se hýbat, udržovat si zdravou hmotnost, pít dostatek tekutin, dbát na dostatek spánku a vyhýbat se stresu. Dále se podrobovat pravidelným lékařským prohlídkám a konzultovat své obtíže s lékařem.
Jestliže na sobě pociťujete některé z výše uvedených příznaků, které by mohly signalizovat diabetes 2. typu, rozhodně neváhejte a navštivte svého ošetřujícího lékaře. Čím dříve toto onemocnění rozpoznáte a začnete jej léčit, tím větší je šance, že předejdete závažným komplikacím diabetu, které s sebou mimo jiné nesou i zvýšené riziko infarktu, mrtvice či onemocnění srdce – právě kardiovaskulární onemocnění jsou na vině až 65 % úmrtí u osob s diagnózou diabetu. Navíc mají diabetici až dvojnásobně větší riziko vzniku mozkové příhody v porovnání s osobami, jež se s diabetem neléčí. Mít cukrovku pod kontrolou je tak opravdu zásadní.
Zdroje: scitechdaily.com, ahajournals.org, mayoclinic.org, webmd.com, dále dle textu
Foto: Freepik
5203