Znáte muchovník? Pozornosti diabetiků by rozhodně neměl ujít!

Znáte muchovník? Pozornosti diabetiků by rozhodně neměl ujít!
Plody muchovníku sytě modré barvy zůstávají na keřích i dlouho po dozrání Zdroj: Shutterstock

V našich končinách není muchovník příliš známý, ale pomalu a jistě se dostává na výsluní přírodní léčby. Jeho benefity objevili již dávno naši předkové. Využívali jej zejména pro zmírnění mnoha zdravotních obtíží včetně cukrovky. Pro široké spektrum účinných látek lze dokonce zařadit tuto rostlinu mezi moderní superpotraviny!

Z celkových asi 200 rostlinných druhů s antidiabetickými vlastnostmi představuje muchovník rod, který nad ostatními vyniká v mnoha ohledech. Na plantážích v USA se pěstuje ve velkém a i u nás se pomalu dostává do popředí zájmu zahrádkářů. Vzhledem k nízkému množství cukru v plodech, lahodné chuti a obsahu mnohých léčivých látek je vhodným ovocem i pro diabetiky. Po konzumaci se však doporučuje preventivní měření glykémie.

Muchovník olšolistý se stále častěji objevuje v zahradách

Rod muchovník (Amelanchier) z čeledi růžovité (Rosaceae) obsahuje 20 druhů keřů a nízkých opadavých stromů, které se vyskytují v plané i kulturní formě. U nás nejznámějším druhem je muchovník olšolistý (A. alnifolia), který se pěstuje jako okrasný parkový strom nebo jako užitková zahradní rostlina. Jedná se o opadavý strom dosahující výšky 2-4 metry, který na jaře kvete drobnými bílými květy typické sladké vůně. Na podzim hroznovitá květenství dozrávají a vznikají tmavomodré kulovité plody – malvice.

Muchovník pochází ze Severní Ameriky a Kanady. Plody nápadně připomínají borůvky – proto je u nás známý také pod lidovým názvem indiánská borůvka.

Bioaktivní složky pro zdraví diabetiků

Muchovník obsahuje celou řadu pro zdraví prospěšných látek. Níže naleznete výčet těch nejdůležitějších:

  • Vitamín A a karotenoidy: pro lepší zrak
  • Vitamíny skupiny B (B1, B5, B6, B7, B9): pro krvetvorbu a metabolismus
  • Vitamín C: silné antioxidační vlastnosti (vyšší množství než jahody, kiwi nebo hrozny)
  • Vitamín P: redukuje množství cholesterolu v cévách a snižuje krevní tlak
  • Sacharidy (celulóza, pektin, glukóza, fruktóza): celulóza a pektin zlepšují střevní peristaltiku, jednoduché cukry slouží jako rychlý zdroj energie
  • Flavonoidy: protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
  • Minerály a elektrolyty: draslík, železo, mangan, vápník, hořčík, měď, zinek, dusík, jód a fosfor (většina je zastoupena ve vyšší míře než v borůvkách)
  • Vláknina: pro střevní peristaltiku
  • Barviva antokyany a chlorofyl: krvetvorba, antioxidační vlastnosti, přispívají k hubnutí

Vzácná klikva velkoplodá pomáhá diabetikům nejen při potížích močových cest

Kromě zkušených botaniků mají v klikvách a brusinkách zmatek snad všichni. Pojďme si v nich proto udělat jednoduchý přehled. Klikva velkoplodá ...

Kyselina ursolová má mocné léčivé účinky

V plodech muchovníku se nachází též kyselina ursolová, která patří do skupiny tzv. triterpenů. Ty se přirozeně vyskytují v mnoha druzích rostlin. Coby bioaktivní látka není příliš známá, přesto však vyniká skutečně širokou škálou příznivých účinků na lidské zdraví. Působí proti svalové atrofii, má výrazné antioxidační, protizánětlivé, protirakovinné a antidiabetické účinky, přispívá k rychlejšímu spalování tuku, chrání játra, srdce a mozek. Podrobnější výzkumy, které by odhalily její další skryté funkce, zatím chybí. Kyselinou ursolovou však můžete hledat kromě plodů muchovníku i ve slupkách jablek a v mnohých bylinkách (rozmarýna, majoránka, oregáno, šalvěj, tymián).

Obohaťte svůj jídelníček i kosmetický arsenál

Pokud si chcete zpestřit pokrmy, je volba muchovníku žádoucí. Jeho plody se dokonce využívají k hubnutí, protože mají nízkou kalorickou zátěž (100 g obsahuje 45 kalorií). Kombinace účinných látek (včetně kyseliny ursolové) zrychluje současně metabolismus tuků, což vede k úbytku hmotnosti. A jaké další přínosy nabídne tento přírodní produkt? Například protistresové účinky nebo pozitivní vliv na spánek! Dámy pak jistě ocení, že muchovník dokáže zlepšit i kvalitu pleti, proto je vhodné se zaměřit na pleťové krémy, které jeho výtažek obsahují.

Plody muchovníku můžete konzumovat čerstvé, ve formě džemů a sirupů, můžete z nich lisovat šťávu, nebo je usušit na „rozinky“. Populární jsou i likéry nebo sladké muchovníkové víno, které snadno vyrobíte zkvašením šťávy speciálními vinnými kvasinkami.

Tipy pro zapálené zahrádkáře

Muchovník si můžete snadno vypěstovat. Potřebuje neutrální pH půdy (6,2 – 7,5), která by měla být lehčí s vysokým množstvím organické hmoty. Podmáčené a rychle vysychající půdy jsou pro pěstování muchovníku nevhodné. Rostlina ocení pravidelnou závlahu v sušších obdobích a občasné přihnojování a prořezávání. Keříky je vhodné vysadit zjara nebo na podzim a ve stejných obdobích provádět výchovný řez. Vzhledem ke svému severskému původu jsou vysoce mrazuvzdorné a vydrží teploty až do -43 °C.

Rostliny plodí až druhým či třetím rokem, zato se však dožívají až 80 let. Plody dozrávají postupně, proto je dobré je průběžně kontrolovat a ručně sklízet. Na rozdíl od jiného bobulovitého ovoce jsou malvice muchovníku pevnější a nerozmáčknou se v ruce. Také neopadávají a vydrží na stromě delší dobu i v plně zralém stavu. Z úrody se tak můžete těšit skoro celý podzim.

Zdroje: cukrovka.cz, ncbi.nlm.nih.gov., ireceptar.cz, bylinkopedie.cz, adaptogeny.cz

4278

Diskuze k článku