Znáte biofeedback? Vyzkoušejte posilovnu pro mozek a vytrénujte jej do perfektní formy

Znáte biofeedback? Vyzkoušejte posilovnu pro mozek a vytrénujte jej do perfektní formy
Neurofeedback je zcela neinvazivní metodou léčby mnohých psychických dysbalancí. Život však významně zkvalitní i zdravým lidem. Zdroj: Shutterstock

Podstata biofeedbacku je s lidstvem již od počátků existence. Lidé odjakživa chtěli získat obraz o sobě a svém chování a uzpůsobit jej tak, aby se líbili ostatním. Proto bylo vynalezeno zrcadlo, váha, metr a stále další a komplikovanější přístroje, které nás více a více odhalovaly. Moderní biofeedback nepoukazuje na kila navíc, ale poodkrývá naši mysl.

Biofeedback poskytuje zpětnou vazbu o činnosti vašeho mozku, díky čemuž můžete svoje mozkové schopnosti trénovat. Kontrolovaná mysl přináší řadu benefitů v oblasti zdraví, vztahů, kariéry a vlastní spokojenosti.

Pojem biofeedback lze přeložit jako “biologická zpětná kontrola”. Jedná se v podstatě o postup, který využívá moderní technologie za účelem získání informací o činnosti různých částí těla.

Neurofeedback aneb Co o vás vypovídá váš mozek

Neurofeedback je odvětví biofeedbacku, které se zabývá konkrétně mozkovou aktivitou. Mozek pracuje takřka bez přestávky, velice aktivní bývá i ve spánku. Neustálý pohyb mozkových vln vyvolává elektrický proud, který je měřitelný pomocí přístroje EEG (elektroencefalograf). Tato technologie tedy v přímém přenosu zaznamenává, jak čilý, nebo naopak klidný váš mozek je, a tím vám nastavuje neomylné zrcadlo.

Známějším příbuzným EEG je technologie EKG (elektrokardiografie), která měří aktivitu srdce. Obě tyto technologie jsou založené na snímání elektrické aktivity v těle.

Mozkovou aktivitu můžete vědomě stimulovat i zpomalovat

Zmiňovaný elektrický proud je možné měřit, a určit tak aktuální aktivitu, nebo naopak klid mysli. Měření samo o sobě jistě přináší zajímavé informace, ale z praktického hlediska je užitečnější fakt, že mozkovou aktivitu dokážete obdobným způsobem i měnit. Bylo prokázáno, že trénink mozku pomocí neurofeedbacku zvyšuje počet nervových spojení (synapsí), což vede k bystřejší a pozornější mysli. A na tom je založen terapeutický neurofeedback.

Umíte žít tady a teď? Mindfulness může vnést do vašeho života řadu pozitiv

Princip mindfulness je v podstatě velmi snadný – jedná se o vědomé prožívání daného okamžiku. Zvláště východní kultury založené na buddhismu a ...

Jak to tedy v praxi vypadá?

Terapeut vám nasadí na čelo a spánky čelenku s elektrodami, které snímají vaši mozkovou aktivitu. Čelenka je obvykle napojena na počítač nebo aplikaci v chytrém telefonu, kde se vizuálně znázorňuje, co se děje v mozku. V případě propracovanějších technologií je k počítači připojeno ještě například herní pole, na kterém se pomocí magnetu ovládá určitý předmět, typicky míček. Síla vašich myšlenek se tak neprojeví jen na obrazovce počítače či mobilu, ale doslova hmatatelně na stole před vámi.

Přínosy biofeedbacku napříč generacemi

Neurofeedback bývá využíván spolu s psychoterapií k léčbě mnohých psychických poruch. Skvělou službu však poskytuje i zdravé populaci pro zlepšení kognitivních funkcí a převzetí zodpovědnosti za vlastní myšlenky.

Nejčastější poruchy, které lze EEG biofeedbackem zlepšit, jsou následující:

  • Poruchy učení a pozornosti: ADHD, dyslexie, dysortografie, dyskalkulie, impulzivita, nedostatek sebekontroly a motivace
  • Emoční potíže: neurózy, obsesivně-kompulzivní poruchy, strach, úzkost a deprese, psychosomatické nemoci, zvýšená únava
  • Nervové potíže: epilepsie, autismus, migrény a bolesti hlavy nebo těla, tiky, spánkové poruchy, nespavost
  • Sebezdokonalování: zlepšení soustředění a paměti, posílení vůle, motorické schopnosti, odolnost vůči stresu, zvýšení kreativity, podpora meditace

Mezi časté zájemce o trénink mozku patří i vrcholoví sportovci, jimž biofeedback pomáhá vycvičit mysl k soustředění se na dosažení vysokých cílů. Velice vhodný je i pro děti předškolního věku, jimž pomáhá při zvládání sociálních interakcí a při různých poruchách chování, často při výbušnosti, agresivitě a neschopnosti adekvátně vnímat a reagovat na okolí.

Vůně mají velkou moc! Zkuste redukovat stres při jógových pozicích s dopomocí aromaterapie

Vonné esence působí konejšivě na náš mozek a zpomalují jeho aktivitu. Mnohé vůně pozitivně ovlivňují i různé nemoci – včetně diabetu. Pro ...

Procvičit mozek můžete i doma pomocí mobilních aplikací

V České republice zatím není EEG biofeedback tolik populární jako v ostatních zemích Evropské Unie a v USA, avšak i u nás jsou místa, kde si trénink mysli můžete vyzkoušet. V dnešní době navíc již existuje spousta programů a aplikací pro biofeedback, které se předhání svojí interaktivitou a atraktivitou. Místo návštěvy specializovaného pracoviště tak můžete trénovat svoji mysl z pohodlí domova, se speciální čelenkou a mobilní aplikací v ruce.

Pro výcvik své mysli si můžete vybrat například jednu z těchto technologií: 

  • MUSE Biofeedback – technologie MUSE Biofeedback využívá měření EEG pro sledování mozkové aktivity v průběhu plnění různých úkolů. Prostřednictvím mobilní aplikace si vyberete program, pomocí kterého chcete mozek trénovat. Zvolit si můžete buď verze na podporu koncentrace, nebo relaxace. Aplikace nabízí řadu atraktivních zvukových pozadí, například deštný prales, vodopád, potok, zvuky ptáků a podobně. Cílem je zklidnit, nebo naopak zaostřit svoji mysl tak, aby mozkovou aktivitu aplikace vyhodnotila jako ideální, což vám dá najevo určitým zvukem. Tak například počet ptačích pípnutí v průběhu desetiminutové relaxace vám ukáže, kolikrát se vaše myšlenková aktivita dostala na optimální úroveň.
  • Neuroset BRAINGYM – tato technologie je jedním z prvních EEG biofeedbacků na světě. Přístroj zlepšuje činnost centrální nervové soustavy, a tím vede k dosažení optimální psychické kondice. Trénuje mozek a mentální funkce, jako je uvolnění, relaxace a koncentrace. Při pravidelném tréninku dochází ke zlepší mnohých kognitivních funkcí, jako je bystrost, kreativita, koncentrace, schopnost rychlého rozhodování, zvládání vyhrocených situací, nácvik relaxace a meditace. Stejně jako předchozí technologie MUSE je i tato založena na čelence s elektrodami a související aplikaci. Můžete tak snadno trénovat svůj mozek z pohodlí domova.

Pravidelný a krátkodobý trénink přináší nejvíce ovoce

Jako u mnoha zdraví prospěšných aktivit, i u biofeedbacku platí, že „dobrého pomálu“. Zkuste si tedy najít denně 10–15 minut, které tréninku věnujete. Nutit se do meditace hodinu v kuse je zbytečné, jen málokdo se dokáže plně soustředit tak dlouho, a z praxe nebudete mít dobrý pocit. Dopřejte si meditační chvilku hned po ránu, kdy je mysl ještě v polospánku, a uvidíte, jaký dopad to bude mít na celý zbytek dne!

Mozkový trénink je finančně náročnější. Investice se však vyplatí

Aplikace s vybavením pořídíte v řádech tisícikorun (nejlevnější se pohybují kolem 5 000 Kč) a můžete trénovat dle libosti po neomezeně dlouhou dobu. Pokud si chcete tuto technologii ze začátku jen vyzkoušet, zavítejte třeba do Třebíče, kde objevíte “hernu pro mozek”. Biofeedback si tam osaháte v mnoha provedeních a zjistíte, zda je pro vás tento trénink vhodný. Většina států Evropské Unie a USA hradí svým pojištěncům EEG biofeedback ze zdravotního pojištění, v České republice však ke schválení hrazení zatím nedošlo. Vzhledem k rostoucí popularitě a nesporným zdravotním přínosům je však, doufejme, účast pojišťoven na cestě.

Biofeedback je technologickou vychytávkou, která pomáhá skutečně každému. I vy můžete díky tréninku mysli mít svůj život a své emoce více pod kontrolou. Zrcadlo v podobě klidné mysli vám ukáže obraz, který jste si již dávno přáli vidět.

Zdroj: Researchgate, Biofeedback, Choosemuse, Galaxy, Neurology

13191

Diskuze k článku