Žluté nehty při diabetu: Na vině může být rozklad cukru, signalizovat ale mohou i závažnější potíže

Žluté nehty při diabetu: Na vině může být rozklad cukru, signalizovat ale mohou i závažnější potíže
Stav nehtů může signalizovat zdravotní potíže Zdroj: Racool_studio / Freepik

Vzhled nehtů může odhalit spoustu informací o našem zdraví. Změna jejich barvy, tloušťky či kvality může signalizovat závažnější zdravotní problém – a to mnohdy ještě dříve, než se objeví další příznaky. U diabetiků se často objevují lehce nažloutlé až žluté či žlutohnědé nehty, které mohou značit potíže. Čím jsou změny barvy nehtů u diabetiků způsobeny a na co nás upozorňují? A proč by měli lidé s cukrovkou věnovat nehtům pozornost? Odpoví vám dnešní článek.

Pozorování nehtů u nás není moc běžné – většinou jen sledujeme, zda nejsou už moc dlouhé, nebo zda máme stále hezkou manikúru či pedikúru. Často jsou nehty skryty pod vrstvou laku nebo umělými nehty, a tak mnohdy vlastně ani nemáme tušení, jak naše nehty ve skutečnosti vypadají. Zpravidla se o jejich zdraví začneme starat až ve chvíli, kdy jsou extra lámavé, nebo se třepí.

Přitom například tradiční čínská medicína využívá ve své diagnostice stav nehtů již tisíce let. Na základě nejen barvy, ale i lesku jsou tak lékaři či praktici čínské medicíny schopni stanovit včasnou diagnózu, stanovit její další vývoj a odhalit skryté či zákeřné choroby. Pozorovány jsou také tvary na nehtech, například kruh, polokruh, proužek, srpek, ovál, trojúhelník, kužel aj. Nehet navíc dělí do devíti oddílů, tzv. magického čtverce, z nichž každý lze rozdělit ještě na dalších devět čtverečků – na jednom nehtu tak vznikne 81 dílů pro pozorování.

Zežloutnutí nehtů může mít mnoho příčin

Pojďme se ale od složitého a velmi propracovaného systému diagnostiky z nehtů vrátit k našemu tématu, a to žlutým nehtům. Opomeneme-li teď stav, kdy k jejich změně barvy došlo v důsledku působení laku na nehty, barviv či jiných přípravků, pak mohou žluté nehty signalizovat nejrůznější potíže. Na vině může být:

  • nedostatek vitamínů nebo minerálů;
  • plísňové onemocnění;
  • lupénka;
  • bronchiektázie neboli poškozené dýchací cesty;
  • žloutenka;
  • plicní infekce, jako je tuberkulóza;
  • problémy se štítnou žlázou;
  • alergická reakce;
  • revmatoidní artritida;
  • užívání některých potravinových doplňků (zejména beta-karotenu) či některých léků;
  • ve vzácných případech syndrom žlutých nehtů – onemocnění, které postihuje zejména starší osoby a projevuje se malformací nehtů, otoky v důsledku hromadění lymfy a abnormalitami dýchacího traktu.

Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2024: Diabetici mohou získat tisíce na péči i pomůcky

Nad rámec klasického zdravotního pojištění přispívají jednotlivé zdravotní pojišťovny v různých částkách i v různých oblastech. Různí se i ...

Žluté nehty u osob léčících se s cukrovkou

Pokud se u diabetika objeví zažloutnutí nehtů, mívá zpravidla dvě hlavní příčiny.

  • Tou první je rozklad cukrů v nehtech, které ovlivňují kolagen a způsobují změnu barvy – v tomto případě není standardně nutné vyšetření podiatrem.
  • Druhým, velmi častým viníkem, který již vyžaduje léčbu, bývá plísňové onemocnění. Nehty postižené plísní bývají navíc křehké, popraskané, zdeformované, ztluštělé, mají pozměněnou strukturu nebo se odtrhávají od lůžka. Barva nehtu může být od žluté až po hnědou.

Proč diabetiky postihují plísně na nehtech

Na vině plísňových kožních infekcí je zvýšená hladina cukru v nejsvrchnější vrstvě kůže (epidermis). Nehty, zejména ty na nohou, jsou nejdále od srdce a často v nich není dostatečná cirkulace krve a velká koncentrace cukru usnadňuje vstup infekce do kůže. Plísňové onemocnění se pak objevuje především mezi prsty, odkud se rozšiřuje na nehty. Pojí-li se navíc cukrovka s diabetickou neuropatií, která snižuje vnímavost jakéhokoliv nepohodlí spojeného s plísní nehtů na nohou, může se jednat o nebezpečný problém.

Ztluštění nehtů, které je při mykóze běžné, je bolestivé, zesílené nehty jsou navíc ostřejší a mohou způsobit poranění. Do rány se mohou dostat bakterie a způsobit infekci. Neléčená infekce následně může vést k riziku otevřených a špatně se hojících ran, které mohou přejít až do diabetických vředů. Nejsou-li zavčasu léčeny ani vředy, může v tom nejhorším případě dojít až k samotné amputaci nohy.

Péče o nohy diabetiků je zásadní

Diabetici by měli o svá chodidla dbát mnohem více, než ti, kteří cukrovku nemají. Kromě pravidelné kontroly nohou i nehtů je třeba dbát především na následující pravidla:

  • Nenechávat chodidla ve vlhku – jakmile se v ponožce zapotíte, nebo se vrátíte z venku, přezujte se okamžitě do suchých čistých ponožek (ideálně bavlněných).
  • Pravidelně si zastřihujte nehty. Velmi vhodné je absolvovat pravidelně přístrojovou pedikúru, na kterou navíc můžete využít i příspěvky od řady zdravotních pojišťoven.
  • Ošetřujte suché a popraskané nohy a paty vhodnými přípravky.
  • Nekoupejte se v příliš horké vodě.
  • Používejte dostatečně volnou a pohodlnou obuv – vhodná je speciální obuv pro diabetiky, včetně speciálních vložek.
  • A samozřejmě dbejte na vyváženou stravu, dodržujte předepsanou léčbu a pravidelně si kontrolujte hladiny glykémie.

Můj příběh: Snahu o hubnutí a zdravé stravování ukončily až kapačky. Převoz záchrankou si nepamatuji

Cukrovku mi diagnostikovali někdy před třemi čtyřmi lety. Bylo to moje takové první vážnější onemocnění. Ale na to, že mi táhne na sedmdesát, ...

Co dělat, pokud se potýkáte se žlutými nehty postiženými mykózou

Léčba žlutých nehtů vždy závisí na příčině. Jestliže vaše nehty změnily barvu i strukturu v důsledku plísňového onemocnění, vyhledejte pomoc lékaře (obvodní lékař, podiatr), nebo se poraďte s poskytovatelem podiatrických či podologických služeb (vždy volte certifikovaného specialistu). Lékař vám pravděpodobně doporučí aplikaci speciálních protiplísňových přípravků, případně vám může předepsat užívání perorálních antimykotik. Následně, po vyléčení infekce, lze používat i antifungální přípravek na nehty, abyste zabránili návratu infekce. V krajním případě může být doporučeno odstranění nehtu.

Při plísňovém onemocnění nohou jsou mnohdy doporučovány nejrůznější přírodní prostředky, jako je například tea tree olej naředěný nosným olejem. Jeho protiplísňové účinky prokázala i studie z roku 2013, která došla k závěru, že čajovníkový olej může účinně zastavit růst běžných kmenů plísní postihujících nehty. Diskutovány jsou i další prostředky, jako je například jedlá soda, která může zabránit šíření plísně, či oreganový olej s antimikrobiálními vlastnostmi. Vzhledem k tomu, že jakožto diabetici jste vystaveni zvýšenému riziku rozšíření infekce a jejích komplikací, doporučujeme vám řešit vždy potíže s mykózami nehtů s lékařem.

12506

Diskuze k článku