Beta Change: Organizace, která propojuje diabetiky po celém světě
Zlatý olympionik Steiner: diabetik 1. typu uzvedl 258 kg
Těžko uvěřit, že tento silák vážící 145 kg, ověnčený zlatou olympijskou medailí z Pekingu, je diabetik 1. typu. Lékaři mu diagnózu oznámili pouhý den před jeho osmnáctými narozeninami a současně mu doporučili jeho vzpěračskou kariéru okamžitě ukončit.
„Myslel jsem, že můj život skončil. Že se můžu jít rovnou oběsit,“ vzpomíná vídeňský rodák Mathias. Vyhrála však jeho tvrdohlavost. Ještě v nemocnici začal zkoušet, jak jeho tělo reaguje na sport. V posteli už nemohl vydržet a tak trávil čas na rotopedu. Po fyzickém výkonu měl mnohem lepší hodnoty glykemie a to rozhodlo: „Pomyslel jsem si, že se to naučím ovládat, že je to jen otázka disciplíny.“ Mathias tak udělal první krok na cestě za zlatým snem. Splnil se mu v pětadvaceti letech při olympijských hrách v Pekingu (2008), kde reprezentoval Německo v nejtěžší váhové kategorii nad 105 kg. V trhu dostal nad hlavu 203 kg a v nadhozu posledním pokusem celé soutěže 258 kg.
Život je jako na houpačce
Osud však Mathiasovi nedopřál, aby si mohl své olympijské vítězství patřičně vychutnat. Na stupních vítězů se neubránil slzám. V jedné ruce držel zlatou medaili a ve druhé fotografii své manželky, která mu rok před tím zemřela na následky autonehody. Svatbu měli před pouhými třemi lety a společně se těšili, že založí rodinu… V Pekingu se nechal slyšet, že vyhrál zlato právě pro ni.
O dva roky později přidal ještě zlatou medaili z mistrovství světa a těšil se na olympiádu do Londýna. Tam ho však čekal zcela jiný zážitek, na který rozhodně do smrti nezapomene. Dá se říci, že se podruhé narodil. Při druhém pokusu, když zvedal nad hlavu 196 kg, ztratil rovnováhu a upadl. Činka mu dopadla za krk. Chvíli zůstal bez pohybu ležet a zkoprnělí diváci nevydali ani hlásku. Pak se však zvedl a za bouřlivého potlesku odešel dokonce po svých. V nemocnici mu lékaři naštěstí vyloučili poranění páteře, odnesl si však pohmožděné vazy obratlů i hrudník.
Jeho lékař je také diabetik
Velkou podporu získal Mathias ve svém ošetřujícím diabetologovi, který mu prý ukázal naprosto odlišný typ léčby. Výhodou je, že Mathiase plně chápe, protože většinu toho, co sportovec prožívá, zná ze své vlastní zkušenosti. I on má totiž od dětství diabetes 1. typu. Ve snaze porozumět své nemoci vystudoval medicínu a stal se diabetologem. Zastává názor, že lékař musí být současně dobrým psychologem, aby dokázal své pacienty motivovat, a ne jim pouze vyčítat chyby, kterých se v léčebném režimu dopustili. Od roku 2014 nosí Mathias inzulinovou pumpu, která mu život s diabetem znatelně usnadnila. Díky svým úspěchům se stal velkým vzorem pro ostatní diabetiky, a proto když mu vyjde čas, věnuje se dětem s diabetem. O své nemoci dnes již mluví vyrovnaně a s nadsázkou ji přirovnává k řízení auta: „Zdraví lidé jezdí s automatickou převodovkou, já mám manuální.“
312
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný