Březová voda je vyhledávaným přírodním lékem. Měli by se na ni zaměřit i diabetici
Zlatobýl kanadský: Bylinka, která zatočí s urologickými problémy
Zdroj: Pixabay
Když rozkvétá zlatobýl, svými mocnými odlesky plnými světla vytváří doslova celé slavobrány, ať už podél cest, uprostřed luk, při lesních pěšinách či křovinatých stráních, které sálají a žhnou pod postupujícím srpnovým sluncem. A je v nich vše, ten nejčistší úmysl, ten nejčistší záměr. Protože pak, pak už rozkvétají pouze topinambury, kterými se léto rozloučí nadobro.
Ráda chodím krajem a hladím květenství oné zlaté okázalosti. Nejléčivější bývá zlatobýl celík, nicméně ve volné přírodě je ho jako šafránu. Při svých toulkách častěji narazíte na zlatobýl obrovský či zlatobýl kanadský. Celík je z nich sice nejúčinnější, avšak léčivé účinky si jsou velmi podobné. Sbírá se dobře, netřeba nůžek, většinou jej rostou celé zlaté trsy, které si pohodlně
odnesete v košíku. Pokud si jej však zatoužíte nasušit, upřednostněte méně rozkvetlou bylinu.
Rozkvetlý zlatobýl během sušení vytváří chomáčky pápěří, které nejsou do čaje úplně vhodné. Budete-li se však chystat připravit tinkturu, rozkvetlá forma bude naopak žádoucí – uvolní pyl a pálenka zezlátne.
Jak na lepší kompenzaci diabetu? Inspirujte se několika tipy!
Kompenzace diabetu je více než důležitá! Může dokonce prodloužit život... O tom se dočtete v našem dalším článku zde: Dobrá kompenzace diabetu ...
Kontraindikace při užívání
Zlatobýl kanadský nepodáváme s diuretiky. Jeho nadměrné dávky mohou zapříčinit pohyb ledvinových kaménků a způsobit tak ledvinovou koliku. Při nadměrném užívání může docházet k zadržování sodíku, a tedy zvýšení krevního tlaku. Pokud však bylinku užíváme s mírou, je zcela bezpečná, bez vedlejších účinků.
Pomocník i pro diabetiky
Tím, že bylinka léčí oblast namožených ledvin a díky přítomnému rutinu též vyztužuje cévy, je doslova léčivkou ušitou na míru diabetikům. Nálev z ní lze též preventivně popíjet přes zimu, kdy ledviny obejme a pohladí. Zkuste ji však ještě zkombinovat s pitulníkem žlutým a svízelem syřišťovým, čímž účinek zmocníte. Postup při výrobě čaje není složitý.
Na zlatý ledvinový čaj faráře Künzleho potřebujeme 5 dílů zlatobýlu celíku či zlatobýlu kanadského, 3 díly svízele syřišťového, 2 díly pitulníku žlutého a 250 ml vody. Bylinky smísíme, odebereme ze směsi 1 polévkovou lžíci, přelijeme 250ml vroucí vody a 10 minut louhujeme. Podáváme 3× až 4× denně. Tento čaj lze doporučit při ledvinových potížích jakéhokoli druhu, ať už nás trápí zánět, ledvinové kaménky či zvětšení prostatické žlázy.
Léčivé vlastnosti zlatobýlu
- výborně působí v oblasti ledvin a močových cest, taktéž při jejich chronickém ochoření,
- léčí prostatické problémy, zejména při zvětšené prostatě,
- rozpouští močové kaménky,
- při dnovém onemocnění dochází ke snazšímu vylučování kyseliny močové z těla,
- usnadnění vykašlávání, chrání sliznice dýchacího traktu,
- eliminuje příznaky senné rýmy, předchází sekreci z nosu, svědění očí,
- mírní aterosklerotické změny díky přítomnému rutinu, který zvyšuje pružnost a odolnost cév,
- podporuje látkovou výměnu,
- léčí průjem,
- staví krvácení zažívacího ústrojí,
- zmírňuje gynekologické výtoky, zejména při přemnožení kvasinek Candida albicans,
- mírní úzkost a psychické tlaky, stařeckou demenci,
- zevně celí nerovnosti pleti, je výborný při akné, mastné pokožce s rozšířenými póry, oživuje ochablou pleť.
Co, kdy, jak sbíráme a uchováváme
- sbíráme mírně rozkvetlou nať,
- sběr provádíme od srpna do září, někdy i v říjnu,
- uchováváme v podobě sušené bylinky, kterou zavěšujeme do svazků,
- sušíme při pokojové teplotě,
- využíváme na čaj, koupel,
- čerstvou bylinu pak zpracováváme na čaj, sirup, tinkturu, mast.
Mast i tinktura: Pro zdraví i krásu
Osobně ze zlatobýlu chystávám též mast, která stahuje rozšířené póry, mírní drobné nedokonalosti pleti. Výsledkem je zlatavý produkt, který pleti nevýslovně lahodí – zůstane hebká a vláčná a při dlouhodobém používání je vidět kýžený efekt. Opět si užijete krájení včelího vosku, vůni kokosového oleje, mísení a rozpouštění, plnění dóziček.
K přípravě masti využijte vždy rozkvetlou bylinu, čím více v rozpuku, tím více zlata pro vaši pleť. Jste-li fandové tinktur, zkuste si zlatobýl uložit do lihu. U tinktur platí, že jsou celkově trvanlivější. To znamená, že zatímco bylinka po roce uskladnění ztrácí svůj léčivý účinek, tinktura je schopna si jej podržet 3 až 7 let.
Kakao patří i do diabetického jídelníčku! Jak si ho dopřát, aby bylo pro organismus co nejzdravější?
Spolu s kakaem byste měli věnovat pozornost také kakaovému máslu. Hodí se nejen jako výživná potravina, ale také hraje roli v přípravě hojivých ...
Léčivá mast ze zlatobýlu celící nerovnosti a akné
Potřebujeme:
- 2 hrsti rozkvetlého zlatobýlu kanadského či celíku,
- 200g kokosového oleje,
- 30g včelího vosku.
Postup: Zlatobýl nakrájíme, vložíme do rozehřátého kokosového oleje, macerujeme zhruba 5 dní, ráno a večer vždy mírně zahřejeme. Po uplynutí této doby olej zahřejeme, přecedíme, přimísíme kousky včelího vosku, necháme rozpustit. Plníme do dóziček a skladujeme při pokojové teplotě. Mast se vyznačuje výborným osvěžujícím účinkem na unavenou, povislou pleť, celí drobné ranky, jizvy, vrásky, nedokonalosti, svým dezinfekčním účinkem mírní projevy akné. Taktéž lze aplikovat na podlitiny, bércové vředy. Někteří léčitelé používají mast při reflexní terapii, a to zejména ledvin. V takovém případě se dané místo nahřeje a mast se vetře krouživými pohyby.
Tinktura ze zlatobýlu kanadského
Potřebujeme:
- 100g rozkvetlého zlatobýlu kanadského či celíku,
- 750ml 40% pálenky.
Postup: Bylinku nasekáme, zalijeme pálenkou a macerujeme zhruba 6 týdnů při pokojové teplotě v temnu. Následně přecedíme, užíváme dle standardního dávkování – vždy kapku tinktury na kilogram tělesné hmotnosti, výsledné množství vydělíme třemi a užíváme ráno, v poledne a večer. Tinktura mírní záněty močových cest a ledvin, prostaty, pomáhá odvádět přebytečnou vodu, rozpouští močové kaménky, mírní projevy zvětšené prostaty.
Jančův ledvinový čaj
Jančův ledvinový čaj je ušitý na míru při ledvinových trablích. Na čajovou směs potřebujeme:
- 3 díly zlatobýlu celíku či zlatobýlu kanadského,
- 1 díl rdesna ptačího,
- 1 díl přesličky rolní,
- 1 díl rdesna blešníku,
- 250ml vody.
Postup: Opět uchystáme směs, 1 polévkovou lžíci bylinek zalijeme 250ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Pijeme 1 hrneček denně, 30 minut před jídlem, po dobu 4–8 týdnů. Blahodárně působí při všech problémech s močovým měchýřem a při ledvinových potížích.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.
46617