Léto láká k vyzkoušení nových, svěžích chutí!

Léto láká k vyzkoušení nových, svěžích chutí!

Mrkev, rajče, okurka, mrkev, rajče, okurka… Také už je nemůžete ani cítit? Právě pro vás je tady nová výzva společnosti STOB - Zkouším nové chutě. Nabízí spoustu inspirace, jak svůj okoukaný jídelníček zpestřit a překvapit své chuťové buňky.

Objevování a zkoušení nových, zajímavých surovin a receptů je dobrodružný proces, o který se člověk zajetý v rutině ochuzuje.

Pojďme si tedy rozšiřovat svůj repertoár ovoce a zeleniny. Léto ke zkoumání nových svěžích chutí přímo vybízí!

Jaký je lék na nudu v jídelníčku?

1. Vyrazte na farmářské trhy a nezapomínejte ani na tradiční sezónní druhy

Od jara do podzimu najdete ve většině velkých měst farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky. Sortiment farmářů bývá často dokonce bohatší než v supermarketech.

Jídelníček si lze díky sezónní zelenině rozšířit o klasické druhy ovoce a zeleniny, na které zapomínáme a my skutečně vidíme, že se z jídelníčků vytrácejí.

Nakupování s proutěným košíkem a pod širým nebem si jistě zamilujete.

2. Založte si bylinkovou zahrádku

Svěžest a novou chuť dodají jídlu čerstvé bylinky. Labužníci vědí, že přidáním čerstvé bazalky se z obyčejných špaget rázem stává pochoutka.

Bylinky je možné pěstovat kdekoliv, i za oknem panelákového bytu.

Mezi nejoblíbenější doma pěstované bylinky patří bazalka, rozmarýn, šalvěj, pažitka, kopr, petržel a řeřicha. Přidat je můžete prakticky kamkoli – na chleba, do polévek, pomazánek, zálivek salátů či do pečínky.

3. Nebojte se nových chutí

Nové potraviny, včetně ovoce a zeleniny, nezavrhujte po prvním ochutnání.

Člověk je vybaven tzv. potravinovou neofóbií, kterou nás Matka Příroda obdarovala a chrání před otravou z neznámých potravin. Jen si vzpomeňte na své malé děti, kolikrát novou potravinu ochutnávali, než ji přijali a bez plivání pozřeli. Uvádí se, že novou potravinu musíme až 10x ochutnat, děti až 20x.

4. Založte si svou vlastní kuchařku

Nové recepty vás mohou nadchnout natolik, že je budete rádi zařazovat do svého jídelníčku pravidelně.

Přesně pro tyto případy se vám bude hodit nějaký sešit. Můžete ale zajít i do knihkupectví, kde jsou dnes k dostání opravdu krásné a stylové sešity určené právě pro zapisování receptů.

Naše skvělé recepty ze sezonních potravin naleznete zde.

5. V cizině si užívejte místní speciality

Každá země má své speciality. Buďte zvědaví a objevujte. Nespokojte se s tím, co máte denně doma na talíři.

Tamní chutě poznáte nejlépe tak, když vykročíte z turistické bubliny a dostanete se na trhy či do restaurací, kam chodí i místní.

Zvláště na dovolené u moře užívejte čerstvých ryb, zeleniny a ovoce.

6. Nezapomínejte, denně 200 g ovoce a 400 g zeleniny a nemusí to být jen mrkev, rajče a okurka stále dokola…:-)

Tady jsou další – známé i neznámé…


Černý kořen

Podobá se křenu, ale je černého zbarvení. Je bohatý na vlákninu inulin, dále obsahuje laktucin a levulin, látky podporující činnost žláz s vnitřní sekrecí. Řadí se mezi lahůdkovou zeleninu a nejčastěji se konzumuje vařený, zapékaný nebo smažený. Na STOBklubu však nemusím dlouze vysvětlovat, proč této kulinární úpravě nefandíme.

Daikon

Je druh ředkve s bílým kořenem dlouhým až 25 cm. Nutričním složením se velmi podobá ředkvím a i využití v kuchyni je totožné. Je ale jemnější chuti než naše odrůdy ředkví.

Topinambury

mají podobné použití jako brambory a jsou zdrojem inulinu.

Batáty

neboli sladké brambory mají stejné mnohostranné využití jako brambory. Oproti nim obsahují více škrobu a také cukru.

Tuřín

se hojně pěstoval před rozšířením brambor a byl proto významným zdrojem sacharidů. Příznivě působí při žaludečních, cévních a žlučníkových potížích. Kuchyňsky se upravuje vařením a strouhaný čerstvý může zastoupit křen.

Vodnice

či okrouhlice je bulva různých tvarů i barev (bílá, žlutá, šedá, nafialovělá, oranžová i černá) s bílou nebo nažloutlou dužinou. Odrůdy s malými bulvičkami jsou lahůdkovou, jemnou zeleninou, jež se konzumuje syrová nebo dušená.

Čekanka salátová

má jemnou, nahořklou chuť. Zlepšuje trávení a je doporučována při jaterních onemocněních. Patří mezi lahůdkovou zeleninu, jež se konzumuje čerstvá, vařená, dušená nebo zapékaná.

Mangold

Někteří možná nevyzkoušeli mangold (cvikla), jež se upravuje stejně jako špenát.

Potočnice lékařská

obsahuje značné množství jódu, hořčičné oleje a silice a vitamín C. Díky silicím mají listy příjemně nahořklou ostrou chuť a připravují se z ní proto pikantní saláty. Konzumují se tedy pouze mladé výhonky nebo listy této vodní rostliny.

Ačokča

je podobná našim okurkám a pěstuje se v teplejších oblastech. Začíná se však pěstovat i zde, ale v běžné tržní síti pravděpodobně není k mání.

Chřest

se vrací do českých kuchyní. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek, zejména stopových prvků a flavonoidů. Chřest má příznivý účinek na krevní oběh, posiluje imunitní systém, pomáhá zlepšovat zrak a zpomalovat stárnutí pokožky. Také přispívá k tvorbě serotoninu a tím uvolňuje nervové napětí. Je velmi lehce stravitelnou a lahůdkovou zeleninou.

Fenykl

sladký jste již v obchodech zahlédli, ale možná doposud neochutnali. Konzumujeme nadzemní hlízu, která je podobná cibuli a má jemnou chuť a vůni. Fenykl je známý především účinky na činnost zažívacího ústrojí (proti nadýmání, uvolňuje křeče). Podává se syrový, dušený nebo grilovaný.

Artyčoky

jsou květy, jež se konzumují před rozkvětem, nesmí vykazovat dřevnatění. Řadí se mezi lahůdkovou zeleninu lehce nahořklé chuti. Vedle vitamínů a minerálních látek obsahují inulin a vykazují vysokou antioxidační aktivitu. Kulinárně se upravují vařením, dušením nebo zapékáním. Sušené listy se používají i pro přípravu čaje, který působí při poruchách trávení, činnosti jater nebo ledvin.

Mezi exotické druhy zeleniny patří například jurovník, kokcinie, psofokarpus čtyřkřídlý, rapini nebo taro. Tyto druhy jsem však nevyzkoušela, a proto nemohu více napsat. Pokud jsem podnítila vaši zvědavost a touhu ochutnat, pátrejte a o zkušenosti se podělte.

Sladká tečka?

Avokádo

je „exot“ mezi ovocem, protože obsahuje velké množství tuku, ale vhodného složení. Skvěle se hodí do salátů, pro přípravu pomazánek nebo namísto másla.

Granátové jablko

je „to“, jež utrhla Eva v ráji a obecně jsou granátová jablka v Bibli i jiných mytologických textech zmiňována. Konzumace granátového jablka je doporučována ženám pro obsah fytoestrogenů.

Šťavnatá a křehká rebarbora

se hodí pro přípravu koláčů, kompotů, džemů nebo sladkých omáček. Pro vysoký obsah kyseliny šťavelové se však nedoporučuje při dietách žlučníkových a jaterních!

Mochyně

neboli židovská višeň či liščí jablko. Oranžová bobule ukrytá v zaschlém kalichu je bohatá na obsah karotenoidů, vlákninu a vitamín C. Konzumuje se jen tak nebo naložená v cukru. My opět doporučujeme variantu „jen tak“.

Kaki churma

je ovoce připomínající naše broskve nebo meruňky.

Karambola

neboli čínská hvězdice může být krásnou ozdobou vašich ovocných salátů nebo koktejlů. Podobně jako rebarbora však obsahuje větší množství kyseliny šťavelové!

Liči čínské

připomíná svou chutí hrozny.

Pitaya

je rovněž pro oko zajímavé ovoce a hodí se pro ozdobení kulinárních výtvorů. Chutí se podobá vodnímu melounu.


Denní příjem zeleniny vám pomůže hlídat i náš chytrý program Sebekoučink.

A jak jste na tom se zeleninou a ovocem vy? Kolik druhů čítá váš zeleninový repertoár?

Ing. Lenka Vymlátilová, (kiriss), STOB

 


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

551

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku