Život s makulárním edémem není snadný. Diabetikům pomohou speciální pomůcky i lepší organizace v domácnosti

Život s makulárním edémem není snadný. Diabetikům pomohou speciální pomůcky i lepší organizace v domácnosti
Makulární edém způsobuje rozmazané a deformované vidění Zdroj: Pixabay

Makulární edém je jednou z hlavních příčin rozmazaného vidění, někdy dokonce úplné ztráty zraku u diabetiků. Existuje řada léčebných postupů, které mohou diabetikům s příznaky makulárního edému pomoci, nicméně spousta lidí s tímto onemocněním nereaguje plně na současné možnosti léčby. A právě pro tyto jedince jsou určeny následující řádky. Jak se v běžném životě s neostrým viděním vyrovnat?

Makulární edém je onemocnění, které postihuje až 30 % diabetiků. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu případů cukrovky v populaci se výrazně zvyšuje i riziko rozvoje makulárního edému.

Co je makulární edém?

Diabetický makulární edém je mikrovaskulární a neurodegenerativní onemocnění sítnice, které se vyskytuje jak u osob s cukrovkou I. typu, tak i u diabetiků II. typu. Toto onemocnění způsobuje tvorbu otoku v oblasti nejostřejšího vidění – žluté skvrny sítnice. Je to důsledek chronického poškození cév sítnice způsobeného škodlivým vlivem vysoké hladiny cukru v krvi. Nástup makulárního edému je pozvolný. Onemocnění se může vyvíjet až dvacet let. V počátku se nemoc projevuje jen sotva znatelnými změnami na sítnici.

Jak vidí diabetik s makulárním edémem?

Otok sítnice může vést k rozmazanému vidění nebo ztrátě zraku. Lidé s makulárním edémem mohou předměty vidět zvlněně či deformovaně. Mohou si také všimnout, že barvy vypadají vybledlejší než obvykle.

Nepravidelná menstruace a PCOS mohou mít vliv na rozvoj cukrovky i vysokého cholesterolu

Co je metabolické zdraví? Člověk se zdravým metabolismem má glykémii, krevní tuky, krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI) v rámci zdravého ...

Zrakové pomůcky

Život s makulární degenerací mohou diabetikům usnadnit speciální optické pomůcky, jako jsou makulární brýle, které zvyšují jas a kontrast v centrální oblasti, a tím umožňují pacientům vidět lépe.

Chcete-li se dozvědět více o optických pomůckách pro slabozraké jedince s makulárním edémem, obraťte se na svého lékaře, který váš stav vyhodnotí a doporučí vám nejvhodnější pomůcku.

Tipy na lepší organizaci v domácnosti

Pacienti se zrakovými potížemi v důsledku makulárního edému se mohou obtížně orientovat ve známém pracovním nebo domácím prostředí. Orientaci jim přitom může usnadnit lepší organizace známého prostředí:

  • Potraviny: Označte si potraviny nebo zásuvky pomocí etiket či štítků s velkými písmeny.
  • Oblečení: Použijte spínací špendlíky k uspořádání oblečení podle barev, ponožky před praním a sušením sepněte pomocí kolíčků na prádlo.
  • Vaření: Označte si preferovaná nastavení varné desky pomocí barvy nebo silikonového tmelu. Potraviny si před vařením pokrmu uspořádejte, abyste přesně věděli, kde jsou jednotlivé ingredience a dokázali je použít ve správnou chvíli.
  • Servírování: Při nalévání nápojů vložte do sklenice ukazováček, tím zabráníte přelití nápoje.
  • Nakupování: Poskládejte bankovky různých hodnot určitým způsobem. Tím si usnadníte výběr bankovek při placení u pokladny.
  • Braní léků: Používejte organizéry na léky.

Přizpůsobit se životu se zrakovým postižením může vyžadovat kreativní přístup. Nalezení a zavedení organizačních strategií však může tento proces značně usnadnit. Se správnou podporou mohou pacienti s makulárním edémem své příznaky zvládat a vést plnohodnotný a zdravý životní styl.

Prevence zhoršování makulárního edému

U některých jedinců je vyšší riziko, že se u nich objeví makulární edém, nebo že se jeho příznaky zhorší. Toto riziko může zvyšovat vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cukru v krvi. Rizika spojená s makulárním edémem může zhoršovat také vystavení UV záření. Mezi další rizikové faktory patří kouření, konzumace alkoholu a prodělaná operace šedého zákalu.

Diabetici by měli riziku makulárního edému předcházet dodržováním zdravého životního stylu, správného jídelníčku bohatého na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, řádnou kompenzací cukrovky, pravidelnou kontrolou krevního tlaku a samozřejmě pravidelným docházením na oční vyšetření.

Pokud vám hrozí makulární edém, případně chcete zabránit jeho zhoršování, poraďte se s odborným lékařem. Ten může identifikovat rizikové faktory a doporučit strategie, jak příznaky makulárního edému minimalizovat.

Můj příběh: Kvůli cukrovce se mnou v práci nikdo nemluví. Cítím se jako kůl v plotě

„Dělám na přepážce, je to jeden klient za druhým, pomalu nemám ani čas dojít si na záchod,“ svěřuje se paní Andrea. Práce ji ale podle jejích ...

Naděje v léčbě

Léčba tohoto onemocnění zahrnuje léky, laserovou terapii a chirurgické metody. Avšak některé formy makulární degenerace jsou nevyléčitelné a léčba se pak zaměřuje pouze na zpomalení rozvoje onemocnění a záchranu a vylepšení alespoň zbytkového vidění.

Velkou nadějí do budoucna je unikátní zákrok, který vloni v květnu provedl – jako první v České republice – tým lékařů z jihlavské nemocnice. V rámci zákroku pacientovi s chronickým diabetickým makulárním edémem implantovali nitrooční implantát, který je revoluční v tom, že se jeho účinná látka uvolňuje v oku po dobu tří let. Pacienti potýkající se s problémy zhoršování či ztráty zraku v důsledku makulárního edému tak mají do budoucna určitou naději a vidinu možné léčby.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále v textu

4496

Diskuze k článku