Zimní sporty a diabetes: Na co myslet, než se do nich pustíte?

Zimní sporty a diabetes: Na co myslet, než se do nich pustíte?

I v řadách diabetiků jistě najdeme nadšené běžkaře, lyžaře nebo snowboardisty. Vždyť cukrovka nijak zásadně neomezuje provozování zimních sportů. Užít si aktivně sněhovou nadílku tedy můžete třeba i vy! Vydejte se za dobrodružstvím a buďte na vše zodpovědně připraveni.

Plánujete letos dovolenou na horách a diagnostikovali vám nově cukrovku? Potom se inspirujte několika praktickými radami, které se aktivnímu diabetikovi mohou vždy hodit. A ti, co jsou již sžití s režimovými opatřeními, mohou své znalosti třeba jen „oprášit“.

Rady pro sportující diabetiky léčené inzulínem

lyžařka

Příruční zavazadlo s potřebnostmi by měl mít diabetik vždy u sebe. | zdroj: Pixabay

Pokud vám lékař předepsal k léčbě cukrovky inzulín, který si vpravujete do těla pomocí pera nebo pumpy, myslete na jednu zásadní věc: obojí musíte mít při sobě i při zimních sportech. V případě inzulínové pumpy, která kontinuálně dávkuje inzulín do těla prostřednictvím katétru a kanyly, toto není problém. Avšak inzulínové pero můžete snadno zapomenout doma nebo v ubytovacím zařízení na horách. Dále se soustřeďte na následující:

  • Inzulínovou pumpu umístěte co nejblíže k tělu, aby v ní nezmrznul léčebný hormon. Zamrznutí inzulínu je velkým problémem, jelikož dochází k změně jeho konzistence a po rozmrznutí nemá již svou účinnost.
  • Inzulínové pero a veškeré náhradní náplně zabalte během přepravy do izolační fólie (v případě, že jsou venkovní teploty obzvlášť nízké). Jinak noste vše taktéž blízko těla, a to nejen při zimním sportu, ale třeba i při procházce na horách či při sáňkování. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Svůj lék zkrátka potřebujete.

Měření glykémie a vše s ní spojené

Lyžování nebo běžkování může člověka léčícího se s diabetem natolik nadchnout, že zcela zapomene na pravidelný monitoring své glykémie. Měření hladiny cukru v krvi však nelze podcenit. S ním se pojí i potřeba vhodného uložení glukometru během vašich sportovních aktivit. Předcházejte tomu, aby byl vystaven příliš velkým mrazům. Ty mohou ovlivnit jeho funkci i výdrž baterie. Ideální tedy je nosit jej opět v blízkosti těla. A kdy hladinu cukru v krvi změřit? Rozhodně před a po fyzické aktivitě. Pro tyto účely samo sebou potřebujete kapku krve, kterou můžete z prstů „dolovat“ horko těžko, když nebudete mít ruce v teple. Proto nezapomínejte ani na vybavení teplými rukavicemi.

Rychlý zdroj cukrů vždy u sebe

snowboard

Když nic nepodceníte, můžete se v klidu oddávat zimním sportům i s cukrovkou. | zdroj: Shutterstock

Jakožto diabetici byste neměli též podcenit přibalení rychlého zdroje sacharidů (např. hroznový cukr, sladká tyčinka s ovocem apod.) do svého příručního zavazadla. Ostatně, ať už jdete lyžovat, běžkovat či jezdit na snowboardu, vždy si s sebou berte batoh se všemi potřebnostmi. Nikdy totiž nevíte, kdy vás může zastihnout zrádná hyperglykémie či hypoglykémie (vznik nízké hladiny cukru v krvi po fyzické zátěži je pravděpodobnější).

V momentě, kdy všechny výše uvedené body poctivě dodržíte, můžete se zcela bezstarostně oddávat zimním radovánkám i s diabetem. Však kdo by neodolal kouzelné sněhové nadílce a úžasné horské přírodě!

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay, Shutterstock

Zdroj: Mylife-Diabetescare, Activebeat.com

935

Diskuze k článku