Zimní obuv pro diabetiky: Správný výběr nepodceňte, stejně tak ani důkladnou péči o vaše nohy
Mrazivé dny a sněhová pokrývka vás nikdy nezaskočí, když budete dobře připraveni. Myslete však na to, že pro komfortní pohyb po venku je zapotřebí nejen kvalitního teplého oblečení. Obzvlášť diabetici by měli dbát i na vhodnou zimní obuv. Nohy tak budou v teple a bezpečí, což ocení zejména lidé s neuropatiemi. Připravili jsme pro vás několik rad, jak na výběr těch správných bot.
První pravidlo při výběru vhodné zimní obuvi (a to nejen pro diabetiky) zní: „Nešetřete na sobě“. Levné zboží vám zřídka kdy zajistí pohodlnou, a hlavně zdravou chůzi. Hledejte tedy boty, které budou ve vyšší cenové kategorii – a také si nechte poradit od prodejce. Řešením může být též návštěva specializovaného obchodu se zdravotní obuví.
Vyrážíme na nákupy
Pokud jste se rozhodli pro pořízení nové zimní obuvi, vybírejte ideálně takové obchody, které prodávají kvalitní a osvědčené značky. Za nákupy se pak vydávejte nejlépe v odpoledních hodinách, kdy jsou vaše nohy již značně prokrvené. V prodejně určitě nedávejte jen na první dojem ze zboží. Estetika není všechno, a to především u diabetiků. Podstatná je hlavně funkčnost. Až si vyberete svého „favorita“, nezapomeňte si obuv vyzkoušet v klasických bavlněných ponožkách. Také se v nich projděte a nechte je na nohách aspoň pět až deset minut. Správně padnoucí bota by vás neměla nikde tlačit, ale zas by neměla ani padat – měla by zkrátka sedět jako ulitá. Diabetici by měli volit takovou, která bude dostatečně široká, ale i dlouhá. Neměla by mít taktéž ostrou špičku.
TIP: Vhodným řešením pro diabetiky je nejprve vyšetření nohou podiatrem a až poté nákup obuvi na základě jeho doporučení. S jeho dopomocí může diabetik též získat speciální ortopedické vložky do bot. Nejbližší podiatrickou ordinaci si nechte doporučit například svým diabetologem. Vyhledat si ji však můžete i sami na internetu.
Tipy (nejen) pro správnou volbu zimní obuvi
Nyní pro vás máme několik rad, které vám mohou při výběru těch správných bot pomoci:
- Volte zimní obuv, která má nepromokavý povrch a dobré izolační vlastnosti. Jako diabetici potřebujete, aby vaše nohy byly v suchu a teple. Pro obnovu izolačních vlastností obuvi použijte po čase impregnaci.
- Upřednostňujte boty s nízkým podpatkem, avšak se silnější podrážkou. Ta by měla mít hlubší vzorek pro maximální přilnavost k povrchu. To je zejména v mrazivých dnech a na kluzkých površích důležité.
- Do bot noste nejlépe bavlněné ponožky, které dobře odvádějí vlhkost.
- Než se vydáte s novou obuví do ulic, noste je doma aspoň dvacet minut. Tak zjistíte, zda skutečně správně sedí a netlačí vás. Poté si sundejte ponožky a zkontrolujte, jestli nemáte na nohách zarudlá a otlačená místa. V případě nevhodnosti boty vyměňte a postupujte stejným způsobem.
Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat
Obyčejné "návleky" na doma nebo snad žabky jsou pro diabetika ohroženého neuropatiemi velmi nevhodné. Otázek na téma domácího obutí u ...
V zimě nepodceňte také pečlivou péči o své nohy!
Až si vyberete tu opravdu padnoucí zimní obuv, dbejte také na správnou péči o své nohy. Zimní měsíce mohou být pro pokožku velmi namáhavé. Na co se tedy zaměřit?
- Své nohy každý den pečlivě kontrolujte. Všímejte si, jestli na nich nejsou oděrky, puchýře, kuří oka nebo mozoly. Zbystřit byste pak měli tehdy, pokud zaznamenáte změnu barvy kůže. Jakékoliv obtíže řešte se svým diabetologem.
- Po návratu z venku zajistěte, aby vaše nohy byly suché, a to hlavně mezi prsty. Vlhké ponožky si ihned převlékněte.
- Pravidelně si stříhejte nehty na nohou, nebo navštěvujte pedikérku.
- Pokožku na nohách každý den (obzvlášť po koupeli) zvlhčujte hydratačními krémy. Diabetici mohou být náchylnější k jejím prasklinám a jiným defektům.
Zimní měsíce dávají zabrat nejen nohám diabetiků, ale celkově i jejich pokožce. Správnou péčí si však můžete užít naplno krásné – i kdyby mrazivé – dny! Nezanedbávejte se. Prevence je tou nejlepší cestou.
Zdroj: Content.marxmedicalequipment, Baypodiatrybrooklyn, Diabetes.co.uk
7028