Železo ovlivňuje glykémii i energii více, než jste tušili

Železo ovlivňuje glykémii i energii více, než jste tušili
Mezi potraviny bohaté na železo patří například rajčata a brokolice. Nezapomínejte ani na dostatečnou konzumaci kvalitního masa a vnitřností. Zdroj: Pixabay

Železo je pro lidský organismus jedním z nejdůležitějších minerálů. Jeho přítomnost v našem těle je nezbytná pro mnoho metabolických procesů, jako je tvorba červených krvinek, zpracování bílkovin a přenos kyslíku do buněk. Nedostatek železa může mít výrazný negativní dopad na zdraví a v krajním případě může způsobit i anémii (chudokrevnost). Diabetici si jeho hladinu musí hlídat zvláště kvůli jeho schopnosti regulovat metabolismus glukózy.

Možná jste již nedostatek železa někdy pocítili na vlastní kůži. Projevuje se slabostí, nedostatkem energie a únavou. Tomuto nepříjemnému stavu se však můžete vyhnout, pokud si pohlídáte ve svém jídelníčku dostatečný příjem potravin bohatých na železo. Pokud vám zrovna nejdou po chuti, trh nabízí celou řadu doplňků stravy s železem. Dbejte však na jejich kvalitu a původ!

Diabetici by si měli nechat změřit hladinu železa v krvi

Pro diabetiky je železo zvláště důležité, protože lidé s cukrovkou mohou mít větší riziko chudokrevnosti a přidružených zdravotních problémů. Studie ukazují, že nízké hladiny železa mohou ovlivnit metabolismus glukózy a zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu.

Příjem dostatečného množství železa může také přispět k udržení stabilní hladiny krevního cukru, a tím může pomoci předcházet nepříjemným výkyvům glykémie. Nejste-li si jistí, jestli máte dostatečný obsah železa v krvi, zkuste si jej nechat otestovat v rámci běžné prohlídky u vašeho obvodního lékaře.

Vypěstujte si bio zeleninu vhodnou pro diabetiky. Přírodní hnojiva vyrobíte zdarma s využitím domácích surovin

Mnohé reklamy tvrdí, že používání syntetických hnojiv představuje rychlou cestu, jak dodat půdě potřebné živiny. Je tomu ale opravdu tak? Občasná ...

Výzkum na téma diabetes a železo je na vzestupu

V posledních letech se vědecký výzkum zaměřuje také na vliv železa u diabetiků. Několik vědeckých studií potvrzuje důležitost tohoto minerálu zejména pro lidi léčící se s cukrovkou:

  • Například studie publikovaná v časopisu Diabetes Care zjistila, že nízké hladiny železa v těle mohou být spojeny s větším rizikem diabetu 2. typu.
  • Další studie zveřejněná v časopisu Diabetes Research and Clinical Practice ukázala, že doplnění stravy o železo může pomoci diabetikům snížit hladinu glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobého kontroly krevního cukru.

Železo je nezbytné pro spoustu tělních procesů

Železo je jedním z nejdůležitějších minerálů. Víte, k čemu je v těle potřeba?

  1. Tvorba červených krvinek: Železo je klíčovým prvkem pro tvorbu hemoglobinu – proteinu, který pomáhá přenášet kyslík z plic do tkání. Nedostatek železa může vést k nízkému počtu červených krvinek a nedostatečnému přívodu kyslíku do tkání, což může způsobit únavu, slabost a další potíže.
  2. Podpora imunitního systému: Železo hraje důležitou roli v imunitních odpovědích a pomáhá tělu bojovat proti infekcím.
  3. Kognitivní funkce: Železo je důležité pro správnou funkci mozku a nervového systému a má vliv na kognitivní funkce, jako je paměť a pozornost.
  4. Růst a vývoj: Železo je důležité pro růst a vývoj dětí a dospívajících, dále také pomáhá udržovat správné funkce hormonálního systému.
  5. Metabolismus: Železo je klíčovým prvkem pro mnoho enzymatických procesů, které regulují metabolické pochody v těle.

Věděli jste, že…?
Příjem železa si musí hlídat zvláště těhotné ženy, které často trpí jeho nedostatkem spojeným s výživou vyvíjejícího se dítěte.

Tradiční včelaření prochází modernizací: Včelí pobyty snižují stres a prospívají i diabetikům

Včelaření je nejen krásná, ale především užitečná činnost s velikým přesahem. Důležité ale je, jak se k němu přistupuje – zda jde jen o to ...

Železo najdete v mnoha běžných potravinách

Vzhledem k důležitosti železa pro lidské zdraví je důležité sledovat jeho příjem a zajistit jeho dostatečné množství ve svém jídelníčku. Lidé s cukrovkou by si obsah železa ve stravě měli hlídat především. V kterých potravinách najdeme nejvíce železa?

  1. Mnoho druhů masa: zejména hovězí, telecí a vepřové. Hovězí játra jsou na železo zvláště bohatá.
  2. Ryby a mořské plody: ústřice, sardinky a tuňák.
  3. Fazole, čočka, hrášek a sója jsou výborným zdrojem železa, zejména pro vegetariány a vegany.
  4. Vegani také ocení zdroj železa v tofu a tempehu.
  5. Ořechy a semena: dýňová semínka, sezamová semínka a pistácie.
  6. Zelenina: špenát, brokolice, artyčoky, rajčata a brambory.

Věděli jste, že…?
Pro zlepšení absorpce železa je doporučeno konzumovat také potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrusové plody, kiwi, rajčata a brokolice.

Vyberte si kvalitní doplněk stravy vhodný pro vaši situaci

Trh nabízí mnoho kvalitních doplňků stravy s železem. Jejich vhodnost pro vaši konkrétní potřebu je však dobré zkonzultovat s lékařem, jelikož se liší svojí vstřebatelností, snášenlivostí pro osoby s citlivým žaludkem a dalšími parametry. Jako nejvhodnější a obecně nejúčinnější se jeví přípravky s železem vyrobené z hovězí krve, které v sobě obsahují vysoce kvalitní a koncentrované železo. Vegani a vegetariáni však musí zvolit jinou, mnohdy ne tak účinnou variantu.

Je důležité mít na paměti, že příliš mnoho železa může být škodlivé pro zdraví a dokonce může vést až k poškození jater, takže je nutné dodržovat doporučené dávkování. Také je na místě konzultovat použití doplňku stravy se svým lékařem, a to zejména tehdy, pokud máte akutní zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Zdroje: pilulka, diabetesjournals, diabetesresearchandclinicalpractice

37814

Diskuze k článku