Železo je důležité pro správné funkce organismu. Na co si dát pozor při jeho užívání?

Železo je důležité pro správné funkce organismu. Na co si dát pozor při jeho užívání?
Železo je důležité nejen v těhotenství. Dávejte pozor na jeho nedostatek i přebytek, může způsobit zdravotní potíže. Zdroj: Shutterstock

Deficit železa je potřeba ohlídat, protože je důležité pro fungování vašeho organismu. Na co byste si měli dávat pozor, jak ho poznat a proč může být jeho přebytek problémem pro diabetiky?

Železo je důležité pro správný růst a vývoj lidského těla i udržení pevného zdraví. Bez něho by nemohl dobře fungovat náš metabolismus. Proč byste se měli věnovat jeho doplňování pomocí stravy? Například proto, abyste si zachovali dobré energetické rezervy… A z mnoha dalších dobrých důvodů!

Rizika nedostatku železa

Železo je stopovým prvkem, který naše tělo nezbytně potřebuje ke správnému fungování, ale zároveň ho neumí samo syntetizovat. Proto ho musíme do organismu doplňovat pomocí stravy. Existují dva druhy železa, které se liší podle živočišného nebo rostlinného původu, také rozlišované pod názvy hemové“ (živočišné) a „nehemové“ železo (rostlinné, přítomné v obilovinách, ovoci a zelenině).

Ideální je kombinovat stravu tak, abyste přijímali oba druhy, jak hemové, tak nehemové železo. Specialisté také doporučují kombinovat železo s vitamínem C pro zlepšení jeho vstřebávání.

Nedostatek železa je jedním z nejrozšířenějších problémů z hlediska deficitů prvků nezbytných pro fungování lidského těla na světě. V posledních letech je však v hledáčků vědců také jeho možný přebytek a nepříznivé účinky velkého množství tohoto prvku v organismu, kterému se říká hemochromatóza. Pokud se nedodržuje doporučený denní příjem jeho suplementace, tělo nemá dostatek mechanismů, jak jej účinně vyloučit.

Hořká okurka karela podporuje dobré zdraví, diabetici ji ocení pro její schopnost snižovat krevní cukr

Fytoterapeuté, lékaři tradičních medicín i výzkumníci objevují výhody hořké okurky. Může být dobrý sluha, ale zlý pán. Při užívání potravinových ...

Železo a jeho funkce v těle

Železo je důležitým prvkem pro správné fungování lidského organismu. Podílí se na mnoha tělesných mechanismech, jako je tvorba adenosintrifosfátu, hlavního zdroje tělesné energie. Je nutné také při regulaci buněčného růstu.

Nachází se v hemoglobinu červených krvinek a zajišťuje transport kyslíku k buňkám, které tvoří lidské tělo.

Je přítomno také v myoglobinu, látce podobné hemoglobinu, která umožňuje svalům vytvářet zásoby kyslíku. Vstřebává se hlavně v tlustém střevě. Jaké jsou jeho další funkce a jak se projevuje jeho nedostatek?

  • Železo se účastní mechanismu okysličování buněk. Je jedním ze základních prvků pro transport kyslíku do buněk těla a do svalů. Podílí se také na procesu ukládání kyslíku ve svalech. Je důležité u sportovců pro zachování dobrého výkonu a udržení správných svalových funkcí.

  • Těhotné ženy mají zvýšenou spotřebu železa, kterou ne vždy lze obsáhnout pomocí stravování a musí se do těla doplňovat pomocí potravinových doplňků. Deficit železa ve stravě může být vázán na typické stravovací zvyky v různých zemích světa. Před samovolným začátkem doplňování železa se v těhotenství doporučuje nechat provést krevní testy.

  • V případě, že výsledky testu prokáží nedostatek železa v organismu, je dobré obměňovat jeho zdroje v hemové i nehemové formě a spolu s ním se zaměřit na užívání vitamínu C. Kyselina askorbová totiž nejen podporuje jeho vstřebávání do těla, ale zároveň napomáhá produkci kožního kolagenu a lepší pevnosti a elasticitě pokožky. Takže může fungovat zároveň jako jedno z preventivních opatření vzniku těhotenských strií.

  • Železo je také nezbytné pro prevenci a léčbu anémie (lidově též chudokrevnost). Nedostatek tohoto stopového prvku v krvi může být kromě gravidity častější také u dětí nebo seniorů, krátkodobě se s ním mohou potýkat také ženy během menstruace, nebo se objevuje při chronické ztrátě krve, při celiakii nebo Crohnově chorobě. Je nutné ho řešit, protože brání normální formě červených krvinek. Je důležité vědět, že anémie je rizikovým faktorem pro předčasný porod a nízkou porodní hmotnost novorozenců. Může také způsobit srdeční problémy u starších osob.

  • Příznaky anémie jsou únava, bledá až zašedlá pleť a výraznější dušnost při námaze. Objevují se také bolesti hlavy, závratě, rychlý pus, studené ruce a nohy, snížený výkon kognitivních funkcí a oslabení přirozených reakcí imunitního systému.

  • U vegetariánů a veganů může být problém s nedostatkem železa kvůli tomu, že v rostlinných zdrojích je jeho procentuální zastoupení menší. Ideální je se o jeho suplementaci poradit s nutričním terapeutem, velmi dobrým zdrojem nehemového železa je například spirulina, která pomůže lidem na rostlinné stravě dodat vysoké množství potřebných vitamínů a minerálů.

Upozornění: Železo v podobě potravinového doplňku může integrovat s jinými léky např. u osteoporózy, s antibiotiky, při hormonální léčbě štítné žlázy a při léčbě kyselosti žaludku. Proto je dobré jeho doplňování konzultovat s odborníkem. Nadměrná konzumace železa může mít nepříznivé zdravotní účinky nebo zvyšovat rizika kardiovaskulárních onemocnění. Dodržujte striktně doporučené denní dávkování. Pokud máte pocit, že byste mohli trpět jeho nedostatkem, nechejte si udělat krevní testy. O nejlepším možném dávkování se poraďte s lékařem. Kúra by neměla přesáhnout jeden měsíc. Doplněk užívejte mimo dobu jídla, abyste nenarušili jeho vstřebávání.

Zahoďte váhu, zbavíte se tak zbytečného stresu. Úspěšné hubnutí totiž není o kilech

U diabetiků není až tak důležité, kolik váží, ale to, zda hmotnost reprezentuje tuk, nebo naopak svaly. Pokud se úspěšně podaří nabrat svalovou ...

Příliš mnoho železa škodí a podporuje vznik diabetu

Nejen nedostatek železa může být problémem. Vedou se diskuse o tom, že nevyvážený podíl železa v organismu (hemochromatóza) může být jedním ze spouštěčů diabetu II. typu. Vysoké hladiny železa působí jako podpora rozvoje oxidačního stresu, který zvyšuje riziko vzniku právě tohoto typu cukrovky.

Studie, které byly prováděny pomocí měření hladiny cirkulujícího feritinu v těle, uvedly přímou souvislost mezi hemochromatózou a gestačním diabetem, inzulínovou rezistencí, vznikem metabolického syndromu a syndromu polycystických vaječníků, ale také nebezpečím rozvoje diabetu II. typu ve spojení s vysokými dávkami hemového železa u zcela zdravých jedinců. V dalších klinických studiích pak vědci zjistili to, že snížení vysoké hladiny železa v krvi diabetiků vyvolané flebotomií (narušení žilní stěny) vyvolalo zlepšení citlivosti na inzulín.

Zdroje: Organicfacts.netNcbi.nlm.nih.gov, Nhs.uk, Webmd.com.

5005

Diskuze k článku