Chia semínka: Superpotravina pro diabetiky. Snižují glykemii i krevní tlak a pomáhají hubnout
Ze života diabetika: Nedejte šanci kožním komplikacím a pečujte o místo vpichu!
Zdroj: Shutterstock
Jehly jsou každodenní součástí života diabetika. Rutinou jsou nejen při podávání inzulínu, měření glykémie z bříška prstů, ale třeba i při aplikaci senzoru. Všechny tyto vyjmenované metody jsou sice životně důležité, avšak i poměrně náročné pro stále namáhanou kůži. Zjistěte společně s námi, co nepodcenit, jak pečovat o místo vpichu a jakým způsobem předcházet kožním komplikacím.
Podle výzkumů mělo až 90 % pacientů s diabetem dermatologické komplikace spojené s aplikací jehel pod kůži. Jsou jimi především ekzémy, jizvy, modřiny a další kožní problémy. Místům, která takto denně namáháte, je nutné věnovat vyšší pozornost a péči. Zanedbání takových problémů může totiž vést k nepříjemným následkům.
Nesprávná aplikace jehly se projevuje silnou bolestí v místě vpichu, mravenčením, necitlivostí, zarudnutím, otokem nebo modřinou.
Dermatologické komplikace, které se mohou objevit
Na úplný začátek je dobré říct, že kožní reakce se týkají všech diabetiků bez ohledu na to, jaká je jejich kompenzace nemoci. Na tyto reakce tak nemá vliv ani délka nemoci, délka léčby či případná kolísavá glykémie. Nejčastější kožní reakce se objevují v podobě zarudlé, suché nebo mokvající pokožky. Mohou se však objevit i jizvy, červené tečky nebo modřiny. Tyto reakce se nevyplatí podceňovat, protože se mohou rychle zhoršit, případně vést k životu ohrožujícím zánětům a infekcím.
Inzulínová pumpa a inzulínová pera
Problém při nebo po aplikaci nastává v případě, že místo začne být oteklé, zarudlé, proteplené, zatuhlé nebo bolestivé. Dobrou zprávou také není to, když z místa vpichu cítíte inzulín, ranka krvácí (ať už z vpichu nebo z kanyly), nebo se objeví modřina.
Ucpanou jehlu nebo kanylu poznáte tak, že ani při korekčním bolusu glykémie neklesne. V takovém případě je nutné ji vyměnit.
Kontinuální měření glukózy (senzory)
Tyto technologie usnadnily diabetikům v mnoha ohledech život. Díky nim si mohou někteří z nich oddychnout od nepříjemného měření glykémie z bříšek prstů. Ti, kteří však používají kontinuální měření glukózy, musí dbát dvakrát víc na péči o pokožku. Nejčastější nežádoucí reakcí po aplikaci senzoru totiž bývá alergie na lepidlo, mokvání pokožky pod senzorem, svědění, nebo vysušená pokožka.
Jehla, která je ve vašem podkoží čtrnáct dnů, také pokožce příliš neprospěje, proto se můžete setkat s krvácením, modřinou nebo zrohovatělou kůží.
Riziko lipohypertrofie
Lipohypertrofie je stav, kdy se tuk hromadí pod kůží a způsobuje hrudky, které narušují absorpci inzulínu. Vzniká v důsledku opakovaného použití poškozených jehel a častými vpichy do jednoho místa. Bohužel aplikovat inzulín do takového místa znamená nevysvětlitelnou kolísavou glykémii a následné hypoglykémie nebo hyperglykémie.
Jak lipohypertrofii předcházet? Pravidelně měňte jehly, měňte místa vpichu a každý večer zkontrolujte svou pokožku.
Food pushers aneb Když vás někdo nutí do jídla. Naučte se laskavým “ne” vyhnout se lákadlům!
Změna životního stylu vyžaduje pevnou vůli a podporu rodiny. Někteří však můžou být v nabízení jídla velmi neoblomní. Takzvaní „food pushers“ ...
Správná technika aplikace inzulínu je základ
Správnou péčí o svou pokožku snížíte riziko dermatologických komplikací (jak na správnou aplikaci inzulínu se dočtete zde). Zde vám přinášíme pár rad, jak na to:
- Zvolte místo vpichu, které je zdravé (bez boulí, zatvrdlin a modřin).
- Před každou aplikací ověřte průchodnost jehly (její správná délka je základ).
- Dbejte na hygienu před aplikací jakékoliv jehly (mytí rukou, dezinfekce místa).
- Nevpichujte inzulín přes oblečení.
- Vždy střídejte místa vpichu!
- Měňte pravidelně své jehly (nejlépe po každém použití).
Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu lancet v odběrovém peru – opakovaně používané lancety jsou tupé a mohou poškodit bříška vašich prstů. Také nejsou sterilní, což může zapříčinit nepřesnost při měření hodnot glykémie.
Jak pečovat o pokožku
Zdravá a krásná pokožka je snem každého člověka, a i přesto, že vás žádné neduhy netrápí, je dobré myslet na prevenci. Dostatečná kontrola kůže pohledem či pohmatem a důkladná péče (používání sprchových olejů a hydratace krémy nebo mastmi) – to vše by se mělo stát vaší každodenní rutinou (jak pečovat o pokožku a vlasy se dočtete zde). A jak tedy správně pečovat o místa vpichu?
- Inzulínové pumpy – kanylu přepíchněte každé 2 až 3 dny, přičemž byste u sebe měli mít vždy náhradní, pro případ neplánovaného odlepení.
- Senzory – vždy nejdříve pohledem zkontrolujte místo, kam chcete senzor aplikovat. Pokožku řádně omyjte, odmastěte a zároveň se snažte jehlu umístit minimálně o jeden centimetr od místa posledního vpichu. Pozor si dávejte na dezinfekci, která může vést k dalšímu podráždění, svědění a vysušení – v takovém případě dezinfekci raději vynechejte.
V případě, že je pokožka již poškozená, existují určité metody, které vám jistě pomohou:
- Bariérové látky – jsou k dostání ve formě mastí nebo sprejů a fungují tak, že vytvoří na pokožce film, jenž zaschne.
- Transparentní krytí – jedná se o silnější bariérové krytí, které vytvoří na vašem těle tenkou fólii.
- Znecitlivující krémy – jsou určeny především pro děti.
- Další, jako jsou hydrokoloidní přípravky, které jsou vhodné právě na mokvající rány. V závaznějších případech můžete svého lékaře požádat i o lokální kortikoidy ve spreji. Dobrým pomocníkem při hojení kůže se vám také může stát solární lampa.
Některá léčiva jsou volně k dostání v lékárnách, o jiná budete muset požádat svého lékaře, a některá vám dokonce může částečně proplatit pojišťovna. Všechny kožní reakce je však dobré řešit se svým lékařem.
Závěrem
Péče o pokožku před a po vpichu představuje velmi důležitou součást edukace diabetika. Je to však téma, které někdy bývá nejen samotnými pacienty, ale i odborníky podceňované. Mějte tedy na paměti, že kožní potíže představují nejen problém estetický. Jsou zejména vážným rizikem pro rozvoj komplikací, které vám můžou bránit v cestě za dobrou kompenzací vaší nemoci.
Zdroj: Freestylelibre, Onlinelibrary, Healthline, Agamatrix, Mylife-diabetescare
7828