Nízkosacharidová snídaně je správným krokem do nového dne
Zdravý životní styl během těhotenství ovlivňuje zdraví dítěte
Podle britských vědců mohou obézní těhotné ženy snížit riziko vzniku zdravotních komplikací u svého nenarozeného dítěte tím, že se začnou lépe stravovat a více cvičit. Předchozí výzkumy totiž odhalily, že vysoká hladina cukru v krvi matky může u plodu vyvolat změny, kvůli kterým bude dítě později v životě náchylnější ke zdravotním potížím.
Nejnovější britské studie se zúčastnilo více než 550 těhotných žen trpících obezitou. Polovina z nich zlepšila své stravování a začala cvičit a druhá polovina svůj životní styl vůbec nezměnila. Vědci pak zkoumali vzorce DNA právě narozených dětí, jejichž matky mají gestační diabetes a zjišťovali, zda změna stravy a zvýšení pohybové aktivity ovlivnily vývoj DNA dítěte.
Zdravý životní styl matky má vliv na DNA dítěte
Výsledky ukázaly, že změny v DNA dítěte, které jsou obvykle způsobeny gestačním diabetem matky, byly menší díky tomu, že matka v období těhotenství změnila svůj životní styl. „Tyto výsledky naznačují, že lepší stravování a vyšší pohybová aktivita matky mohou mít vliv na vývoj dítěte, což jsou velmi povzbudivá zjištění. Nyní bude zapotřebí dalších výzkumů, které by určily, zda zmíněné zredukování epigenetických změn prostřednictvím zdravějšího životního stylu během těhotenství zlepšuje i kvalitu zdraví těchto dětí v pozdějším životě,“ uvádí Karen Lillycrop, profesorka epigenetiky na univerzitě v Southamptonu.
„Už nějakou dobu víme, že u dětí, jejichž matky mají gestační diabetes, existuje větší riziko obezity a špatné kompenzace glykemie, avšak z této studie vyplývá, že by v tom mohly hrát roli epigenetické dráhy,“ uvádí profesorka Lucilla Poston z organizace pro mateřské a fetální zdraví Tommy’s, která je také vedoucím výzkumu UPBEAT na univerzitě King’s College London.
Jane Brewin, výkonná ředitelka organizace Tommy’s, dodává: „Obezita v těhotenství může mít celoživotní negativní následky na zdraví matky i dítěte. To nejlepší, co mohou budoucí maminky udělat, je zlepšit svůj životní styl včetně váhy ještě předtím, než otěhotní. Tento výzkum však ukazuje, že i když maminky s nadváhou začnou zdravě jíst až v těhotenství, prospívá to nejen jim, ale i jejich miminkům. Všechny budoucí maminky by měly mít přístup k informacím o zdravém stravování a ty, které trpí nadváhou, by měly být podporovány v tom, aby v těhotenství jedly zdravě, aniž by byly za svůj dosavadní životní styl odsuzovány.“
Zdroj: diabetes.co.uk
1035
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný