Zdravý oběhový systém je důležitý nejen u diabetiků: Má na starost dobrý stav pokožky i okysličování organismu

Zdravý oběhový systém je důležitý nejen u diabetiků: Má na starost dobrý stav pokožky i okysličování organismu
Krev je pravdivě nazývána tekutinou života. Dobrý krevní oběh je klíčem k úspěšně fungujícímu organismu Zdroj: Freepik

U diabetiků je dobrý krevní oběh důležitý také z toho důvodu, že napomáhá lepšímu hojení ran a předcházení vzniku hyperglykémie. Jeho účinná podpora také zlepší okysličení organismu a jeho imunitní obranu.

Že se něco děje s vaším oběhovým systémem, poznáte poměrně lehce. Varovnými příznaky mohou být studené a necitlivé končetiny, těžké nohy, celkové tělesné nepohodlí. Dobrý stav krevního oběhu pomůže diabetikům v úspěšném managementu hyperglykémie.

Dobře fungující oběhový systém je důležitý

Naše tělo obsahuje tisíce krevních cév. Pomocí srdce a svalů umožňují cirkulaci krve po celém organismu. Ale pokud krevní oběh správně nefunguje, může to způsobit nemalé potíže. Například s okysličováním krevních buněk a jejich výživou nebo mozkovou činností. Oběhové potíže mohou opravdu nepříznivě ovlivnit kvalitu vašeho života.

Primární funkce oběhového systému je distribuce krve, srdce ji pumpuje do rozsáhlé sítě tepen a žil. Ta pak následně transportuje živiny a hormony, které jsou nutné pro to, aby váš organismus dobře pracoval.

Narušený transport krve může být u osob, které se léčí s diabetem, opravdovým problémem, a to hlavně v blokaci úspěšného boje proti projevům hyperglykémie, u managementu vysokého krevního tlaku a zvýšeného LDL cholesterolu v krvi.

Co byste měli vědět o krvi a proč je důležitá?

  • Krev je tvořena z 55 % plazmou a ze 45 % dalšími prvky (červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky).
  • Absorbuje kyslík obsažený ve vzduchu přítomném v plicích. Ten pak transportuje do buněk celého organismu a vylučuje z těchto buněk odpadní produkt (oxid uhličitý). Následně je přenesen do plic, aby mohl být vydechnut z těla.
  • Krev hraje velkou roli při trávení a při udržení dobře pracujících funkcí endokrinního systému. Natrávené živiny se vstřebávají do krevního řečiště prostřednictvím kapilár přítomných v klcích, nacházejících se v tenkém střevě. Mezi tyto živiny patří glukóza, aminokyseliny, vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Krev také nese některé hormony vylučované žlázami endokrinního systému, které jsou důležité pro to, aby orgány nebo tkáně bezchybně fungovaly.
  • Má důležitou roli v rozvádění a uvolňování tělesného tepla.
  • Když dojde k prasknutí cévy, krevní destičky a plazmatické bílkoviny začnou spolupracovat na zástavě krvácení.
  • Je důležitá pro transport tělesného odpadu do orgánů, které jej zpracovávají a připravují k vyloučení (játra, ledviny). Ledviny filtrují látky, jako je močovina, kyselina močová a kreatinin, oddělují je z krevní plazmy a nasměrují dále do močovodů, odkud jsou úspěšně vyplaveny. Játra působí jako filtr krve, odstraňují z ní možné toxiny.

Čínská medicína pro diabetiky: Zima je obdobím nadvlády vody, v ledvinách sídlí vitální energie

Čínská medicína může být zajímavá také pro osoby léčící se s diabetem. Ukáže jim jiný pohled práce s nemocí a průvodními jevy, které jim ...

Co vám napoví, že je třeba podpořit krevní oběh?

Na to, že váš krevní oběh stávkuje, může ukazovat mnoho příznaků, které jsou viditelné na první pohled. Je důležité je sledovat a nepodceňovat. Poruchy krevního oběhu se snadněji léčí v začátcích.

Poruchy krevního oběhu se váží ke ztrátě pružnosti a tonusu žil, proto se začínají objevovat okem viditelné projevy jejich nedostatečného fungování.

Na jaké příznaky si dávat pozor?

  • Chladnutí rukou a nohou a pocit jejich necitlivosti.
  • Namodralý odstín nohou u světlé pleti.
  • Vysušování pokožky, zhoršení stavu nehtů a vlasů.
  • Možný vznik tělesných otoků a „těžkých nohou“, nateklé kotníky, oční víčka atd.
  • Mužské potíže v intimní sféře.
  • Špatné hojení ranek a kožních potíží u diabetiků.

Pro ředění krve existuje přírodní řešení

Poruchy krevního oběhu mohou být dědičné, spojené s rizikovými faktory životního stylu, jsou poznatelné podle určitých projevů, na základě kterých je může následně potvrdit lékařské vyšetření. Léčba pak bude záviset na jejich příčině.

Je pravdou, že mnoho pro to, aby krevní oběh lépe fungoval, můžete udělat také sami. Vždy je ale lépe konzultovat možná řešení s ošetřujícím lékařem.

Obzvláště, pokud se léčíte s diabetem nebo jiným závažným onemocněním. Bez lékařské pomoci ale můžete udělat mnohé. Zde je několik jednoduchých tipů:

  • Kouříte-li, zkuste přestat. Pokud jste fanoušky alternativních metod, můžete si jako podporu domluvit sezení s terapeutem metody EFT (technika emoční svobody) nebo si nechat namíchat na míru Bachovy esence.

  • Je dobré mít pod kontrolou krevní tlak. Jeho příliš vysoké hladiny mohou způsobit arteriosklerózu (tvrdnutí tepen).

  • Dodržujte dostatečný pitný režim, pokud nekonzumujete dostatek tekutin, nedáváte krvi dobré podmínky k tomu, aby se efektivně ředila, což může vést například k projevům migrén.

  • Zapojte do každodenního života také pohybové aktivity, které napomáhají činnosti krevního oběhu a lepšímu okysličování organismu. Ať už se jedná spíše o klidová cvičení, jako je jóga nebo tai-chi, ale také běh, rychlejší chůzi, halové sporty. Pravidelné sportování má také pozitivní vliv na zdraví srdce a snižuje krevní tlak.

  • Krevní oběh můžete podpořit také masáží nohou.

  • Noste volné a pohodlné oblečení. Zkuste si pořídit barefoot boty, ve kterých budete mít lepší možnost pohybu a vaše nohy nebudou stlačené.

  • Jste-li žena, omezte boty na podpatku.

  • Pokud máte sedavé zaměstnání, pohybujte při práci chodidly.

  • Nenoste příliš stahující ponožky.

Rutin podpoří krevní oběh a příznivě působí i při diabetu! Z jakých potravin jej získat?

Rutin začal být v hledáčku vědců populární v 60. letech 20. století. Za dobu zkoumání byly objeveny jeho četné výhody nejen pro oběhovou ...

Co zařadit do jídelníčku, aby krevní oběh dobře fungoval?

Některé potraviny vynikají dobrou schopností podpořit činnost krevního oběhu. Je to například tzv. zahřívací koření, které má taktéž pozitivní vliv na přirozené termogenické reakce v těle a je zmiňováno jako dobrý pomocník při snaze o ztrátu nějakých těch kil navíc.

Kromě vyvážené stravy můžete pro podporu krevního oběhu užívat také potravinové doplňky, např. rutin, kurkumin, quercetin.

Které potraviny a pochutiny tedy přirozeně podpoří dobrý krevní oběh? Není jich málo:

  • Kvalitní hořká čokoláda s minimálním obsahem 70 % kakaa je skvělá pro podporu krevního oběhu hlavně díky tomu, že představuje dobrý zdroj hořčíku a železa.

  • Zařaďte do jídelníčku kurkumu, zázvor, koriandr, skořici, chilli, badyán, černý pepř, kajenský pepř, kardamom. Toto koření pomůže podpořit činnost krevního oběhu a je zároveň zmiňováno jako prospěšné pro snižování rizika vzniku hyperglykémie. Což je pro diabetiky výbornou zprávou.

  • Dalším skvělým pomocníkem pro podporu krevního oběhu je starý známý česnek.

  • Antioxidační bomba zelený čaj vyniká vysokým obsahem prospěšných látek, které podporují činnost krevního oběhu a zároveň je ideálním nápojem pro diabetiky.

  • Pokud potřebujete něco na zobání u televize, sáhněte po bobulích goji. Jsou bohaté na antioxidační karotenoidy a podporují dobrý stav oběhového systému.

Zdroje: Britannica.com, Cancer.gov,  Frontiersin.orgMedicalnewstoday.com 

2046

Diskuze k článku