Zdravé svačiny

Zdravé svačiny

Jsou svačiny důležitou součástí jídelníčku? Je dobré je pravidelně dopřát nebo by naopak bylo vhodné, zcela je vyřadit? Pojďme se na problematiku svačin podívat.

Základní doporučení pro výživu udává jídlo pětkrát denně, to znamená snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Pro diabetiky 1. typu nalezneme ještě doporučení druhé večeře. Správně bychom měli jíst zhruba každé dvě až tři hodiny. Proč tomu tak je? Tělo při tomto příjmu potravy netrpí hladem a „nezapíná“ se do úsporného režimu, při kterém šetří energii a zpomaluje metabolismus. Nemá tedy pocit, že by s přijatou energií mělo šetřit, protože je naučené, že dostane její další přísun.

SVAČINY PRO DĚTI

Svačiny v jídelníčku hrají spíše takovou vedlejší roli, celkově mají z energetického příjmu zabírat pouze 10–15 % energie. Jsou tam opravdu jenom pro předcházení velkého hladu a následného přejedení v hlavních jídlech. Proto není nezbytně nutné je dodržovat a v jídelníčku je mít. V reálu je to ovšem mnohem lepší. Zejména u dětí svačiny vždy zařazujeme. Snažíme se o naučení pravidelnosti v jídle, která následně vydrží i v dospělosti a omezíme tím riziko vzniku nadváhy nebo obezity ve vyšším věku.

IDEÁLNÍ SVAČINA

Aby výše uvedené platilo, musíme volit na svačiny vhodné potraviny. Ideální dopolední svačina pro děti se může například skládat z celozrnného pečiva, kvalitní šunky nebo sýra a kousku zeleniny. Jako sladkou variantu volíme zakysaný mléčný výrobek s ovocem a cereáliemi. Záleží na preferencích dítěte. Správná svačina spolu s dobrou snídaní dětem pomáhají udržet pozornost ve škole a zabraňují vzniku únavy. Jako odpolední svačinu zvolíme opět buď zeleninu, nebo ovoce doplněné mléčným výrobkem. Jako naprosto nevhodné jsou veškeré sladkosti a tučné pochutiny, které bohužel často vidíme u dětí, zvláště pokud od rodičů dostávají peníze na koupi svačiny. Děti sní celkově menší porce, tím i menší množství energie a hlavně nižší příjem důležitých živin, vitaminů a minerálů, které v období vývoje hrají významnou roli. Proto je nutné dodržovat jejich správný přísun a svačiny v něm pomáhají, pokud jsou tedy správné.

Dospělí mít svačiny nemusí, pokud není následkem vyjedení ledničky.

SVAČINY PRO DOSPĚLÉ

U dospělých je to již volnější. Buď svačiny preferují, a proto je do jídelníčku zařadí, nebo je zcela vynechávají. To, jak již bylo uvedeno, nevadí, pokud potom nenásleduje vyjedení ledničky, ale konzumace normální porce hlavního jídla. Svačiny v dospělosti tedy fungují spíše jako pojistka před nekontrolovaným přejedením. Pokud jsou svačiny zařazeny, musí být ovšem dobře zvoleny. Na dopolední svačinu si klidně dopřejte sladkou variantu. Tedy ovoce, případně doplněné zakysaným mléčným výrobkem. Odpoledne se však již ovoci vyhněte a zvolte raději zeleninu. Ovoce je energeticky bohatší, a proto tělu trvá delší dobu, než přijatou energii zpracuje. Pokud si ho tedy dáte dopoledne, máte na zpracování ještě celý den, jiné je to odpoledne. V případě, že na pozdní odpoledne máte naplánovanou sportovní aktivitu, potom je však ovocná odpolední svačina dokonce doporučována.

SVAČINY PRO DIABETIKY

U diabetiků 2. typu můžeme svačiny z jídelníčku v případě potřeby vyřadit. Snížíme tím celkový energetický příjem a pomůžeme hubnutí. Na druhou stranu to jde pouze u jedinců, kteří poté nemají mezi hlavními jídly hlad a následně se nepřejí. U diabetiků 1. typu svačiny vždy zařazujeme. O přesném doporučení svačiny pro vás se však vždy poraďte s vaším lékařem. Složení a zařazení svačin záleží na režimu léčby.

JAK NA DRUHOU VEČEŘI?

Vlastně jde o další svačinu a je doporučována pouze u diabetiků 1. typu kvůli aplikaci inzulinu. Diabetici 2. typu bez léčby intenzifikovaným inzulinovým režimem druhou večeři nemají. Tuto informaci zdůrazňujeme, protože tato otázka je poměrně častá na edukacích. Pokud by diabetik 2. typu měl po večeři ještě hlad nebo měl velký rozestup mezi posledním jídlem a spánkem, může si dát zeleninu, rozhodně už nepřidává žádný zdroj sacharidů, tedy pečivo nebo jinou přílohu.

Bc. Monika Kuchtová

2948

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku