Oscarová herečka a diabetička Halle Berry: V novém filmu bojuje o život, v tom reálném pomáhá s menopauzou
Zdravé sebevědomí jako životní pohon. Co dělat, když se vytratí neznámo kam?
Zdroj: Shutterstock
Zdravé sebevědomí by se dalo definovat jako pozitivní náhled na vlastní osobu a plné uvědomění své hodnoty. Toto vnitřní nastavení je velice důležité pro úspěšné zvládání jakékoliv životní situace. Podpořit může i léčebný proces cukrovky.
Každý člověk pociťuje ve svém životě střídavě pozitivní a negativní emoce. Ty negativní o to více, když do jeho života vstoupí vážné onemocnění. Tím je i diabetes, který se zpravidla stává „nezvaným hostem“ a nechtěným celoživotním „společníkem“. Diabetik tak může mít pocit, že se ocitnul na pokraji společnosti a vlastně za nic nestojí. Jak z toho ven?
Konfrontace s diagnózou a odmítání faktů
Nejzranitelnějšími lidmi, co se týká rozvoje nízké sebedůvěry, bývají ti, kteří jsou s cukrovkou konfrontováni úplně v počátku. Sdělení diagnózy tak závažné mění chtě nechtě životní hodnoty. A též přichází proces smiřování se s fakty, který je častokrát dost bolestivý. Nezřídka kdy jej provází odmítání, zlost, popírání nemoci nebo rezignace. V člověku se najednou smísí hned několik pocitů, s kterými jen těžko bojuje. Proto je v tomto období velmi důležitá podpora okolí.
Nenechte se pohltit strachem
Informace o změně zdravotního stavu vždy zamává se sebevědomím. Najednou si může diabetik připadat jako bezcenný, špatný, neschopný, tak nějak jiný a nezřídka kdy si začne myslet, že do této „normální“ společnosti nepatří. Takové emoce jsou zcela běžné a není na nich nic divného. Nutné je, aby si je člověk s cukrovkou připustil a nepotlačoval. Jedině tudy vede cesta k opětovnému posílení vlastní hodnoty. A podstatné také je nenechat se pohltit obavami, jež zcela logicky nastoupí. Pokládat si můžete například otázku typu: „Co, když to nezvládnu?“
Jak podpořit zdravé sebevědomí?
Jakmile na sobě začnete pociťovat změny psychického stavu v negativním slova smyslu, zcela určitě jim věnujte pozornost a co nejdříve je řešte. Pomůže vám to nejen k lepší kompenzaci diabetu, ale především k šťastnějšímu životu. Na co se zaměřit?
- Naučte se zdravé sebelásce. Dívejte se na sebe do zrcadla s úsměvem. Nepohrdejte sami sebou. Diabetes nemění nic na tom, že jste úžasný a jedinečný člověk.
- Stanovte si krátkodobé a dosažitelné cíle. Nechtějte od sebe zázraky hned na počátku léčby cukrovky. Musíte si přeci jen zvyknout na jiný životní rytmus a režimová opatření. Je to velká změna, která zasluhuje čas a malé krůčky k úspěchům.
- Zkuste se více hýbat. Pohybová aktivita jednoznačně přispěje k dobrému zdraví a pomůže vyplavit hormony štěstí. Benefitem pak bude i to, že zhubnete případné přebytečné kilogramy. I tohle se na vašem sebevědomí promítne.
- Obklopujte se pouze pozitivně smýšlejícími lidmi. Distancujte se od negativistů, kteří vám neustále podsouvají své rádoby odborné rady ohledně léčby diabetu. Duševně pevní se nebudete cítit nikdy, když se ocitnete v kleštích emočních upírů.
- Udělejte něco, čeho se ve skutečnosti bojíte. Chcete zaběhnout už léta půl maraton, ale nevěříte si? Co to prostě zkusit? Samo sebou za dodržení konkrétních opatření vztahujících se na diabetika. Úspěšné doběhnutí do cíle rozhodně podpoří vaše sebevědomí!
Několik slov na závěr
Již kdysi dávno řekl francouzský filozof René Descartes toto: „Pochybování je počátkem moudrosti.“ V tomto citátu můžete nalézt jednu jednoduchou myšlenku, kterou lze vztáhnout na život s cukrovkou a sebevědomí: Není ostudné, že se na začátku obáváte a pochybujete o sobě či o své budoucnosti. Pokud ale úspěšně projdete tímto vnitřním „soubojem“ a svou nemoc přijmete, vyjdete z toho jako daleko silnější a moudřejší člověk. A pak už vás jen tak něco nezlomí.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.org.uk
792