Stovky tisíc lidí v Česku netuší, že mají prediabetes – stav, kdy lze ještě zvrátit cukrovku. Situace je alarmující, varují odborníci
Zdravá sebeláska neznamená sobectví. Dopřejte si meditaci i vědomé stravování, říká Eliška Remešová
Zdroj: Freepik
V dnešní uspěchané době se často stává, že ženy samy sobě věnují jen minimální pozornost. Svým pocitům, psychickým i fyzickým bolestem, diskomfortu. Mnohdy zcela upozaďují své potřeby ve prospěch okolí. To následně vede k celkové nespokojenosti, životní únavě, pocitu vyhoření, rezignaci. Jak z tohoto bludného kruhu ven? Klíčem je zdravá sebeláska. K podpoře vnitřního klidu, vytvoření bezpečného prostoru a vlastního přijetí však často vede dlouhá a nelehká cesta. Pojďte zjistit, čím začít své putování k nalezení vnitřní harmonie a vztahu sama k sobě. Víte, co můžete udělat hned zítra ráno? Jak na vědomé stravování? Nebo jaké bylinky mohou pomoci?
Přijímám se s láskou a jsem se sebou v harmonii
Často slýcháme, že bychom se měly hýčkat, odpočívat, umět říkat laskavé „ne“ a myslet více na sebe. A nám hlavou proběhne obraz, že nechceme být sobecké, nechceme být zlé a odmítavé. A mylně tak zaměníme zdravou sebelásku za sobectví, se kterým nemá pranic společného.
„Sebeláska znamená, že o sebe pečuji, že si dovolím cítit a prožívat to, co cítím a prožívám, že sama sebe beru vážně ve svých potřebách a touhách a vím, že má přání jsou stejně důležitá jako přání lidí kolem mě,“ říká psychoterapeutka Eliška Remešová. Důležité je tedy nebát se říkat „ne“, když to tak cítíme. Jak však začít nezdravý mindset měnit?
Velký horoskop na měsíc srpen: Bude to měsíc plný zážitků a odvážných rozhodnutí, která změní nejeden život
Beran (21. 3. – 19. 4.) Srpen bude plný nadšení a nových začátků, milý Berane. Tvá energie a odhodlání tě pohánějí vpřed a otevírají ti dveře k ...
Ranní Pozdrav slunci
Místo věcí, které skutečně dělat nechceme, se můžeme věnovat budování vlastního sebevědomí a přijetí, jež jsou klíčem k pozitivním změnám v našem životě. K získání sebedůvěry mohou pomoci jednoduché rituály.
Hned ráno po probuzení můžeme začít den oblíbenou jógovou sestavou Pozdrav slunci. Při cvičení sestavy je důležité zaměřit se i na správné dýchání, tedy pokud možno na plný dech, který nás povede v pravidelném rytmu. Vedle jógové sestavy rozhodně pomohou také koncentrační techniky. Pro začátek úplně postačí několik minut klidného spočinutí, během něhož dáme odpočinout svému tělu i mysli. Nenásilně zaměříme svou pozornost na to, co slyšíme, nebo na to, co cítíme či čeho se dotýkáme. Můžeme se rovněž plně zaposlouchat do zvuku a rytmu svého dechu a prociťovat jeho vjem ve svém těle.
Jak se pojistit s cukrovkou? Nebo dokonce proti ní?
„Právě vysoké počty nemocných nás přiměly hledat řešení,“ říká Jitka Volná, manažerka životního pojištění v ČPP. „Vstupní zdravotní dotazník ...
Bylinky pro zklidnění
Jsou dny, kdy máme pocit, že toho už je zkrátka moc. V práci hromada stresu, doma špinavé nádobí, dítě přineslo poznámku ze školy. K tomu si s námi ve stejné chvíli pohrávají hormony a nám je nevolno a nešťastně, nemáme energii a propadáme zoufalství. A problém je rázem na světě. „Hormonální cyklus má velký vliv na to, jak se cítíme, jak prožíváme jednotlivé situace. Důležité je pochopit a respektovat své tělo, umět odpočívat a nepřepínat se,“ říká Remešová.
V náročném období, kdy pociťujeme zvýšenou únavu a stres, můžeme sáhnout rovněž po korejském ženšenu. Ten pomáhá stimulovat paměť, zvyšuje koncentraci a je znám jako silný adaptogen. „Adaptogeny jsou přírodní látky, které zvyšují naši odolnost vůči stresu. Jsou to bylinky, které se používají jak v tradiční čínské medicíně, tak v ájurvédě,“ vysvětluje výživová poradkyně Jindra Jeníková. Máta s heřmánkem zase zklidní mysl, levandule nebo mučenka pomohou s lepším spánkem. Ten je nezbytným předpokladem zdravého těla i mysli.
Spánkové rituály
Všichni víme, že spánek je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících naše zdraví. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést ke snížení imunity, problémům se srdcem, obezitě, depresím a úzkostem. Mějme se proto rády a čas strávený pod peřinou si po náročném dni dopřejme. Jak však kvalitu spánku zlepšit? Zaměřme se na spánkové rituály. Doporučuje se být konzistentní a usínat i vstávat vždy ve stejnou dobu.
Za optimální délku spánku dospělého člověka se považuje rozpětí 7 až 9 hodin a jeho kvalitu můžeme podpořit celou řadou věcí. Přibližně šest hodin před spaním se vyvarujme alkoholu a kofeinu, dvě až tři hodiny před uložením ke spánku nekonzumujme těžká jídla. Lepšího spánku také docílíme, pokud teplota v ložnici nepřekročí 20 stupňů a je v ní ticho a temno. Toto nastavení podporuje hluboký spánek, který pomáhá tělu efektivně se regenerovat. Do nového dne se probudíme svěží, s dobrou náladou a energií.
Vědomé stravování
Důležité je zamýšlet se i nad tím, co jíme. Často dětem připravíme skvěle nutričně vyváženou svačinu, ale samy na sebe už nehledíme. „Při péči o děti často zapomínáme na sebe, jako třeba při přípravě svačin, kdy dětem dopřáváme to nejlepší a sebe odbýváme nějakým snackem. Když krájíte dětem jablko, přikrájejte si i pro sebe. Zdravá strava tak může být prvním krokem k sebepéči,“ radí Remešová.
Zkusme dát také šanci vědomému stravování. Vychutnávejme potraviny a pokrmy všemi smysly, oceňme jejich vůni, chuť, pokochejme se barvami a texturou jídla. Zmenšeme jednotlivé porce a jezme v poklidu, bez přítomnosti televize nebo mobilního telefonu. Věnujme všechnu pozornost jídlu, které konzumujeme, a poslouchejme své tělo. Akceptujme, když vydá signál, že je plné.
Péče v podobě doplňků stravy
Sebeláska znamená i přiměřenou sebepéči. Její nedílnou součástí je péče o zdraví, k čemuž mohou vedle zdravé stravy, pobytu na čerstvém vzduchu a kvalitního spánku přispět vhodně zvolené přírodní doplňky. Popularitu v poslední době získal například kolagen, který je na trhu k dispozici v různých formách – ať už jako prášek, kapsle, nebo tablety. „Kolagen si naše tělo vytváří do věku 25 let, pak jeho produkce klesá a je tedy vhodné začít jej postupně doplňovat formou doplňků stravy,“ říká Jeníková.
Kolagen přispívá nejen k eliminaci vrásek a povadlosti pleti, ale zlepšuje i kvalitu vlasů, nehtů a pohybového aparátu. To vše ve výsledku přispívá k lepšímu pocitu ze sebe sama. Ženy jsou také ve větší míře ohroženy nedostatkem železa, který se může projevovat zvýšenou únavou, pobledlostí, bolestmi hlavy či třeba špatnou kondicí nehtů, vlasů a kůže.
Zdroj: výživová poradkyně Jindra Jeníková, psychoterapeutka Eliška Remešová
1334