Závislost na alkoholu u diabetiků I. typu: Boj, v kterém můžete zvítězit!
Podle statistických údajů se v Česku spotřeba alkoholu na osobu neustále zvyšuje. Čechům dokonce náleží přední příčka v celoevropském srovnání, což je poněkud alarmující zjištění. Říká se, že „normální je nepít“, a platit by to mělo obzvlášť u lidí s diabetem I. typu. Konzumace alkoholických nápojů ve větší míře totiž může podpořit vznik závislosti a současně diabetiky ohrožuje i na životě.
Kdy je alkoholu „tak akorát“ a kdy je ho „už moc“? To je otázka, kterou si pokládá nejspíš každý diabetik, který není abstinentem. Ostatně tohle řeší i zdravý člověk, pokud nad svým zdravím alespoň trochu přemýšlí. Závislost na alkoholu může mít velmi plíživý až nenápadný začátek. Později ale ničí nejen život závislého, ale i jeho nejbližšího okolí. Jak se s tím vším popasovat? Nahlédněte společně s námi na téma, které tak moc sužuje českou společnost.
Jak vzniká závislost na alkoholu?
Než se u konkrétního člověka vyvine alkoholismus, předchází tomu celá řada vnějších i vnitřních faktorů. Mezi ty můžeme zařadit například:
- Časné a tajné pití alkoholu u dětí a mladistvých: podle amerického Národního institutu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus je u věkové skupiny pod 15 let (která požívá alkoholické nápoje) až 4x vyšší pravděpodobnost rozvoje závislosti v dospělosti.
- Nadměrné a časté požívání alkoholu: tím se rozumí v podstatě každodenní popíjení.
- Genetické dispozice: zvýšené riziko pro rozvoj alkoholismu mohou mít i lidé, v jejichž rodině se již v minulosti vyskytl alkoholismus u přímých příbuzných (rodičů, prarodičů a podobně).
Pokud člověk již propadne nadměrné konzumaci alkoholických nápojů, zadělává si na vážný problém. Jeho mozek si totiž vytvoří závislost na základě uvolňovaného hormonu dopaminu. Ten je spojen s pozitivními pocity a motivuje k další touze napít se.
Diabetes I. typu a konzumace alkoholu
U zdravého člověka může přemíra alkoholu napáchat mnoho škod, ovšem u diabetika mohou být tyto důsledky mnohem vážnějšího charakteru. Značným rizikem je například rozvoj hypoglykémie, která může ohrozit dotyčného i na životě. Mezi další negativní dopady alkoholismu u diabetiků spadají také deprese nebo roztěkanost. Kvůli těmto stavům mohou opomíjet správné a pravidelné užívání inzulínu i jiných léků. Riziko však představují i hyperglykémie, diabetická ketoacidóza nebo rozvoj neuropatie (zvýšený příjem alkoholu nepříznivě ovlivní nervový systém).
Zdravotnický pracovník z Všeobecné nemocnice Howard County v USA jménem Batty uvádí příklad z praxe: „Mnozí lidé s diabetem, s kterými jsem se v praxi setkal, zašli na několik piv po cestě z práce. Když přišli domů, usnuli únavou na pohovce, nesnědli přitom celou večeři, zapomněli si píchnout dlouhodobě působící inzulín a ohrozili se tím nebezpečným vzestupem glykémie a rozvojem diabetické ketoacidózy během noci.“
Zároveň také Batty dodává, že nadměrná konzumace alkoholu dodá do organismu diabetika více kalorií a může snížit potřebu běžného jídla – což naopak přispěje k rozvoji nízké hladiny cukru v krvi.
Kouření cigaret a diabetes: Proč je vhodné odvykat?
Odvykání kouření může být dobrou cestou k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Zejména diabetici by jej měli zvážit, pokud stojí o efektivní ...
Jak rozpoznat závislost na alkoholu?
Alkoholismus se řadí mezi regulérní lékařské diagnózy a podle Mezinárodní klasifikace nemocí se specifikuje prostřednictvím těchto znaků:
- bažení po alkoholu (zvýšená touha popíjet)
- silné abstinenční příznaky po vynechání dávky alkoholu
- zvyšující se tolerance alkoholu
- problém ve zkonzumovaném množství alkoholických nápojů (chybí hovorově „záklopka“)
- nezájem o každodenní i pracovní aktivity nebo jejich zanedbávání a upřednostňování alkoholu
- negativní tělesné a duševní projevy v důsledku alkoholismu (např. rozvoj depresí, úzkostí, cirhózy jater a podobně)
Lékaři stanovují diagnózu závislosti na alkoholu pouze tehdy, pokud se objeví 3 a více z výše uvedených projevů během posledních 12 měsíců.
Řešení alkoholismu a osobní příběh závislé diabetičky
Problém většiny alkoholiků je ten, že si svou závislost neuvědomují, nebo ji bagatelizují. Popírají svou nemoc, což může časem prohlubovat negativní dopady na zdraví. Zejména u diabetiků pak dochází k život ohrožujícím komplikacím. Proto není ostuda přiznat si, že je na čase začít se střízlivěním a léčbou. Jde vlastně o záchranu holého života! Čím dříve se alkoholik odhodlá k pozitivní změně, tím lépe. Ideální je vyhledat ošetřujícího lékaře, který jej vyšetří a případně odkáže na ambulantního specialistu nebo doporučí odvykací pobyt v protialkoholické léčebně.
Inspiraci lze hledat i v osobním příběhu diabetičky I. typu, která se závislostí na alkoholu bojovala a úspěšně ji zdolala:
„Blízký vztah k alkoholu i marihuaně jsem získala, když mi bylo 14 let. Tehdy mi diagnostikovali diabetes I. typu. Na svou nemoc jsem nechtěla myslet, proto jsem začala pít a kouřit. Styděla jsem se za cukrovku, cítila jsem se odlišná, divná. Alkohol mi pomáhal k lepším pocitům, alespoň na chvíli. Tehdy jsem ale hodně riskovala… Zapomínala jsem si píchat Lantus (pozn. red.: dlouhodobě působící inzulín) a nestarala se o svou glykémii. Táta mi dal ale ultimátum. Nakonec jsem nastoupila v 19 letech do léčebny, kde jsem se alkoholismu zbavila. Jenže domů jsem se vrátit už nechtěla. Domov mi připomínal špatné období, a tak jsem se odstěhovala a začala žít s přítelem, který mi každý den pomáhá znovu do toho nespadnout,“ říká diabetička Alix Braunová (31 let).
Závěrem
Příběh Alix jasně dokazuje to, že když skutečně budete chtít, svůj život dokážete změnit k lepšímu. Také odkazuje na psychické problémy mnohých diabetiků, které souvisí s vyrovnáváním se s celoživotní nemocí. Vždy je v tomto ohledu lepší působit preventivně, tedy o potížích mluvit a zkusit je řešit s psychologem, nežli inklinovat k nejrůznějším druhům nebezpečných závislostí.
Zdroj: alkoholpodkontrolou.cz, webmd.com, healthline.com
1604