Zásady pro zimní období
Zimní období je v mnohých ohledech namáhavější, než zbytek roku. Projevuje se to naší psychické i fyzické kondici, hodnotách glykemií, zdravotním stavu i stavu naší pokožky. Přinášíme vám několik tipů, jak se s následujícími třemi měsíci co nejlépe vypořádat.
1) Kůže
Zimní počasí je pro pokožku velice namáhavé – mrazivé počasí venku se střídá s teplem uvnitř budov a kůže se velmi snadno stane citlivou a suchou. Diabetes k tomu také přispívá, protože
vysoká hladina krevního cukru negativně ovlivňuje vaše periferní nervy a cévy a tím může snadno dojít k dehydrataci pokožky. I v zimě je tedy důležité dodržovat pitný režim, který bude vaše tělo
hydratovat zevnitř. Důležité je také používat ochranné pleťové krémy. Při mrazu není vhodné obličej mazat hydratačním krémem; vyberte si výživný, a pokud se často pohybujete venku nebo jste
na horách, nezapomeňte také na opalovací krém s ochranným faktorem 15 a vyšším.
2) Zahřátí
Určitě byste se měli vyvarovat vlivu extrémních teplot na své tělo. Je důležité nepodcenit správné oblečení. Oblečení vrstvěte, tak zajistíte, že budete skutečně v pohodlném teplotním rozmezí. Nezapomínejte na rukavice a pokrývku hlavy, abyste se vyhnuli nachlazení, které by mohlo zbytečně komplikovat váš zdravotní stav. Lidé, kteří mají sníženou citlivost v končetinách nebo trpí syndromem diabetické nohy, si musí dát pozor na to, aby jejich nohy zůstaly v suchu. Jakmile dojde k namočení obuvi a prosáknutí studené vody do ponožek, co nejrychleji se dostaňte do tepla, nohy osušte a vezměte si suché ponožky. Vyvarujte se používání nejrůznějších zahřívacích podložek, hřejivých gelových polštářků nebo horkých koupelí – velmi snadno by mohlo dojít k tomu, že byste si pokožku na nohou popálili.
3) Nachlazení nebo chřipka
Pokud už dojde k tomu, že onemocníte, je důležité dodržovat několik zásad:
- Určitě nemoc nepřecházejte. Zvlášť u chřipky hrozí lidem s diabetem dvakrát vyšší riziko rozvoje závažných komplikací.
- Dodržujte klid na lůžku, užívejte léky na snížení horečky a dodržujte pitný režim.
- Nezapomínejte na pravidelné měření glykémie a zároveň věnujte zvýšenou pozornost přítomnosti ketolátek v moči.
- Neváhejte s telefonickou konzultací s vaším lékařem. Důležité je si také uvědomit, že ačkoliv možná budete jíst méně,vaše tělo potřebuje stejnou nebo i vyšší dávku inzulinu. Případnou úpravu léčebného režimu při nemoci je opět nutné probrat se svým diabetologem.
4 ) Glykémie
Dramatické změny teplot, které během zimy mohou nastat doslova ze dne na den, mohou negativně ovlivnit hodnoty vašeho krevního cukru. Je tedy možné, že se budete muset občas měřit častěji, než jste zvyklí. Výlet na lyže, ale třeba i odházení zasněženého chodníku jsou náhlým zvýšením vaší fyzické aktivity a je třeba počítat s možnou hypoglykémií. I v těchto případech je třeba kalkulovat s častějším měřením a nepodcenit přípravu. Glukometru je také třeba věnovat pozornost – sice nezamrzne, ale nemusí správně měřit vaše aktuální hodnoty.
5) Inzulin
Protože je inzulin bílkovinné povahy, je náchylnější na skladování než běžné léky. Jeho dlouhodobé skladování má probíhat v teplotě mezi 2 – 8 °C, při pokojové teplotě lze uchovávat bez ztráty účinku přibližně měsíc. Je ale důležité se vyhnout teplotám nad 40 °C a teplotám pod bodem mrazu, oba tyto výkyvy inzulin znehodnotí. V zimě se proto nedoporučuje ponechat inzulinové pero například ve svrchní části oblečení, neboť může dojít ke znehodnocení inzulinu z důvodu změny teploty. I když je inzulinová pumpa vždy minimálně pod svrchním oblečením je nutno věnovat inzulinu v zásobníku také pozornost. Pro zamezení výkyvů teplot se doporučuje používat speciální termopouzdra, která jsou na trhu k dispozici a která dokážou několik hodin udržet inzulin v přijatelném teplotním rozmezí.
6) Psychika
Krátké, pošmourné dny a velmi brzké stmívání dokáží negativně ovlivnit psychickou pohodu u všech lidí. Lidé s diabetem jsou více náchylní ke vzniku a rozvoji depresí, takže je nutné nezaměňovat špatnou náladu s vážnějšími problémy. Abyste se vyhnuli zimnímu splínu, jděte si zacvičit. Navštivte bazén a zaplavte si, prohřejte se v sauně. Najděte si čas na sebe a své koníčky nebo navštivte své blízké. Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli malé děti, vydejte se s nimi na procházku. Nakazí vás svým nezdolným optimismem a ukážou vám zimu ze své perspektivy. Neuzavírejte se do sebe. Pokud budete mít pocit, že se váš stav horší, neignorujte ho a obraťte se na svého lékaře, který vám doporučí, jak postupovat dále.
7) Zimní sporty
Pohyb je pro člověka blahodárný ve všech ročních obdobích. Sport by měl být nedílnou součástí života s diabetem. Pohyb pomáhá odbourávat krevní cukr, a to znamená velké plus při kompenzaci diabetu. Sport je pro diabetiky velice vhodným způsobem trávení volného času, ale při jeho výběru je třeba přihlížet k jistým specifikům, která onemocnění diabetem přináší. Je rozdíl mezi rekreačním a závodním sportováním!
Zásady pro sportování:
- Nikdy nesportovat nalačno
- Vždy před i po sportu změřit glykémii (přeměřit se občas i při sportu)
- Mějte s sebou vždy rychle se vstřebávající cukry
642
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný