Zařízení CeMED: novinka v léčbě diabetu 1. typu

Zařízení CeMED: novinka v léčbě diabetu 1. typu
Zájemci o studii musí splnit požadavky Zdroj: Shutterstock

V současné době se vědci pokouší o rozvoj několika nových metod léčby diabetu 1. typu. Jednou z novinek v experimentální léčbě cukrovky je tzv. zařízení MED (macroencapsulation device), které chrání beta buňky produkující inzulin. Jedná se o jakousi bariéru, která ochraňuje transplantované beta buňky před obranným útokem imunitního systému, zároveň však umožňuje volný průchod živinám, které udržují buňky naživu. Vědci se nyní snaží uzpůsobit tento MED systém tak, aby jej mohli využívat pacienti.

Nyní tým vědců z nemocnice Hospital Birgham and Women v americkém Bostonu ve spolupráci s kolegy z Harvardovy univerzity a Lékařské fakulty Univerzity v Massachusetts vyvinul vylepšené zařízení MED tzv. ceMED (convection-enhanced macroencapsulation device), které dokáže nepřetržitě zásobovat buňky živinami, které potřebují, a zároveň je schopno tyto buňky chránit a zvyšovat tak jejich životnost. V preklinických modelech začalo zařízení ceMED reagovat na hladinu glykemie do dvou dnů od implantace.

Ochrana beta buněk po transplantaci

Podle Jeffa Karpa, Ph.D., vedoucího výzkumníka a uznávaného odborníka klinické a perioperativní anesteziologie, „jsme díky současným pokrokům v medicíně stále blíž a blíž tomu, abychom měli neomezený zdroj buněk podobných beta buňkám, které dokážou sekrecí inzulinu reagovat na hladinu glukózy. Další výzvou však je aplikovat tyto buňky do těla způsobem, který bude co nejméně invazivní, a zároveň dlouhodobý a maximálně účinný. Naše zařízení vykázalo prodlouženou životnost buněk a minimální zpoždění po transplantaci.“

Běžná MED zařízení jsou založená pouze na šíření živin – živiny se šíří skrze vnější membránu zařízení a spolu s kyslíkem se dostanou pouze k některým buňkám, které tak mohou produkovat inzulin. CeMED je však vyrobeno tak, aby se živiny k buňkám v kapsli dostávaly díky nepřetržitému proudění tekutiny, díky čemuž mohou jednotlivé vrstvy buněk růst a přežít.

Výhody ceMED zařízení

CeMED nabízí ve srovnání s běžnými inzulinovými pumpami spoustu výhod a zajišťuje, aby buňky produkovaly množství inzulinu podle potřeby a také, aby inzulin produkovat přestaly, jakmile se hladina cukru v krvi sníží.

Při laboratorním testování na myších s diabetem 1. typu ceMED zvýšilo životnost buněk, zlepšilo jejich schopnost produkce inzulinu a již dva dny po transplantaci začalo snižovat zvýšenou hladinu glukózy v krvi.

Hlavní autor studie, Kisuk Yang, Ph.D., říká, že „zařízení ceMED má potenciál k tomu, aby se stalo autonomním systémem, u kterého by se nemusely neustále plnit a vyměňovat zásobníky inzulinu.“

„Díky své rychle reakci by mohlo být toto zařízení vhodné zejména pro osoby, u kterých se prudké změny hladiny cukru v krvi následkem diabetu nedají lehce předvídat,“ dodává Eoin O’Cearbhaill z University College Dublin v Irsku.

Zdroj: infodiabetico.com

1893

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku