Zapomenutá dávka inzulínu? Nepanikařte. S chladnou hlavou to zvládnete lépe

Zapomenutá dávka inzulínu? Nepanikařte. S chladnou hlavou to zvládnete lépe
Jedna vynechaná dávka inzulínu nemusí představovat nijak zvláštní riziko. Častější kontrola glykémií vás ale nemine... Zdroj: Shutterstock

Na světě neexistuje dokonalý člověk, který by nikdy v životě nechyboval nebo na něco nezapomněl. To si uvědomte, pokud na sebe stupňujete nároky jako diabetik. Někdy zkrátka potřebujete ulevit napnuté psychice a jednoduše přestat myslet a vypnout. Jenže, co když se předmětem onoho vypnutí stane dávka inzulínu a vy si ji neaplikujete v určený čas? Situaci nepodceňte, ale panika rozhodně není na místě.

Opomenutí dávky inzulínu může mít mnoho různých příčin, a to od náhle změněného denního režimu (např. při cestování, přespání u rodiny, vyrušení telefonickým hovorem, zprávou), až třeba po celkovou únavu vlivem počasí či pracovního vyčerpání. Poradíme vám, čeho se vyvarovat a jak jednat s klidem. Vše má své řešení!

Když nevíte, zda jste si inzulín píchli

Není ničím neobvyklým, že ve stresu, zaneprázdnění nebo při rozptýlení zapomenete na to, zda jste si vůbec dávku inzulínu aplikovali. Co s tím? V hlavě vám možná naskočí dilema, jak na situaci reagovat. Když si však píchnete ještě jednu dávku, riskujete, že ji budete opakovat a dostanete se do těžké hypoglykémie. V druhém případě zase riskujete hyperglykémii – ta je ovšem “relativně” bezpečnější cestou, neboť v pravidelných půlhodinových intervalech lze hladinu cukru v krvi kontrolovat a zjistit tak, jestli jste svůj lék skutečně vynechali (krevní cukr vyletí strmě vzhůru). Pak budete vědět, že časné podání pravděpodobně vynechaného inzulínu je žádoucí.

UPOZORNĚNÍ!! Výše uvedené kroky jsou pouze převzatým odborným doporučením. Ohledně postupu při vynechání dávky inzulínu neexperimentujte, pakliže nejste dostatečně edukováni a ideálně telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího diabetologa nebo nejbližší DIA centrum! Výlučně odborná konzultace se pak doporučuje v případě, že jste si zapomněli podat dlouhodobě působící inzulín.

Pokud žijete s někým v jedné domácnosti, je žádoucí tomuto člověku říct, že si právě aplikujete bolusovou dávku inzulínu k jídlu nebo noční inzulín. Dotyčný vám pak při roztržitosti nebo zapomnětlivosti připomene, zda jste si lék píchli či nikoliv.

Pro jistotu změřte i hladinu ketolátek v krvi

Stále si nejste jistí, jestli jste si inzulín podali? Napovědět může nejen samotná hodnota glykémie, ale i hladina ketolátek v krvi. Tu byste si určitě měli přeměřit, pokud je váš krevní cukr na hodnotě kolem 13,8 mmol/l později než třicet minut po jídle. Normální hladina ketolátek je do 0,6 mmol/l. Hodnoty nad 1,5 mmol/l mohou již signalizovat rozvoj diabetické ketoacidózy, která patří mezi diabetické komplikace.

Jakmile tedy zaznamenáte zvýšení hodnot ketolátek, ihned telefonicky konzultujte stav se svým diabetologem, který vám poradí, kolik inzulínu si musíte obratem aplikovat. V případě náhlé a vážné změny zdravotního stavu neodkladně volejte záchrannou službu (155). Čím dříve však hyperglykémii kvůli vynechání léku budete řešit, tím lépe se ubráníte nežádoucímu a zhoršujícímu se stavu. Zvládnout to můžete při včasném jednání i sami – tak se neděste!

Co dalšího dělat, když vynecháte dávku inzulínu?

Na závěr vám představíme ještě několik doporučení při zapomenutí dávky inzulínu:

  1. Až si po potvrzeném vynechání inzulínu aplikujete korekční dávku, pro jistotu si hladinu glykémie měřte ještě každé dvě hodiny (a to i v noci – nastavte si budík). Tak zjistíte, zda nepotřebujete více inzulínu a předejdete vzniku diabetické ketoacidózy.
  2. Při domněle vynechaném inzulínu rozhodně nechoďte hned spát a kontrolujte krevní cukr. Situaci je nutné řešit, když jste zřejmě zapomněli na samotnou aplikaci a vlastně nevíte, na čem jste.
  3. Případnou korekční dávku inzulínu neaplikujte hned, ale s odstupem času (viz výše – až budete půl hodiny a více po jídle znát svou glykémii i hladinu ketolátek). Jestliže hladina glykémie i ketolátek strmě stoupla, rozhodně korekční dávku nevynechávejte (množství jednotek inzulínu nejlépe konzultujte s odborníkem).
  4. Podezření na vynechání inzulínu sdělte také svým nejbližším, kteří s vámi žijí v jedné domácnosti. Tato informace se může hodit v případě zhoršení zdravotního stavu. Nic tedy nezatajujte.

V zahraničí mají diabetici možnost pořízení tzv. InsulChecku (kompatibilní s většinou inzulínových per), který zobrazuje čas uplynulý od poslední aplikace inzulínu. To značně eliminuje stres z vynechání dávky nebo dvojitého vstříknutí do podkoží. V tuzemsku zatím není rozšířený.

Jak předejít zapomnětlivosti při aplikaci inzulínu?

Abyste se příště vyvarovali tomu, že skutečně nebudete tušit, jestli jste si inzulín aplikovali či nikoliv, použijte několik „pomůcek“. Za prvé si zkuste vést jakýsi deník, do kterého si budete zapisovat den, hodinu podání a počet jednotek. Tak se jednoduše podíváte do notesu a přesvědčíte se (musíte však na zapisování důsledně myslet). Za druhé můžete do svého léčebného režimu zainteresovat partnera nebo jiného člena rodiny – ten vám připomene dávku inzulínu, nebo bude svědkem jeho podání. A v neposlední řadě si můžete nastavit v mobilu i upozornění, kdy inzulín aplikovat. Až tak učiníte, zapíšete si opět do notesu. Možností je několik. Důležité je reagovat včas a neobviňovat se, pokud se vám něco hned nepodaří. Jsme přeci všichni jen lidé…

Zdroj: Diabetes.co, DiabetesStrong

15862

Diskuze k článku