Záněty v dutině ústní: šestá komplikace diabetu?

Záněty v dutině ústní: šestá komplikace diabetu?

Diabetes mellitus má vliv na celý organismus a může nepřímo ovlivňovat průběh nemocí, které zdánlivě s diabetem nesouvisí. Takovými nemocemi mohou být i parodontitida a gingivitida neboli zánětlivé procesy v dutině ústní.

„Sestři….!“ Huláká Tonda po chodbě a běží na sesternu. „Vojtovi teče krev z pusy, asi si vyrazil zub.“ Je srpnové dopoledne, krátce po svačině, a my jsme právě na diatáboře na Orlíku. Vyběhnu ze sesterny a utíkám za Vojtou do umývárny. Vojta je náš desetiletý diabetik 1. typu. Cukrovku má od 4 let, kompenzace nic moc. Beru si baterku a svítím Vojtovi do pusy. Žádný vyražený zub nevidím, dokonce se mu žádný zub ani nekývá. Tři zuby už má zaplombované. V čištění zubů asi nebude moc pečlivý. Všímám si, že má zarudlé a zduřelé okraje dásní u zubů.

Vlevo zdravá dáseň, vpravo dáseň postižená parodontitidou.

Nejčastější zánět lidského těla

U Vojty by se mohlo jednat o zánět dásní neboli gingivitidu. Je to nejčastější zánět lidského těla, předstupeň parodontitidy. Proto je nutné věnovat mu velkou pozornost. Příznaky zánětu jsou zpočátku nenápadné. Jedná se především o drobná krvácení v dutině ústní, zduření dásní, zarudnutí a zvýšenou citlivost, hlavně v oblasti zubních krčků. Příčinou vzniku gingivitidy bývá špatná ústní hygiena, kvůli níž dojde k nahromadění plaku na zubech a spolu s přítomností bakterií, které produkují toxiny, vznikne zánět. Výskyt chronického zánětu dásní je u pacientů s cukrovkou podstatně vyšší než u zdravé populace, a to již ve skupině 5–9letých dětí.

Příznaky se nevyplatí přehlížet

Následkem neléčené gingivitidy může být do budoucna bohužel vznik velmi závažné parodontitidy. Parodontitida je stejně jako diabetes onemocnění, které nebolí, a často se stává, že nejen diabetici, ale i běžní pacienti přehlížejí jeho počáteční příznaky nebo si jich ani nevšimnou. Jedná se o zánětlivé onemocnění závěsného aparátů zubů, ke kterému patří dásně, ozubice, cement a alveolární výběžek. Jestliže není ústní hygiena dostatečná, dochází stejně jako u zánětu dásní k hromadění plaku v dutině ústní. Za působení bakterií a jejich toxinů vznikne zánět, který postupně poškozuje dásně, alveolární výběžek, kost, ve které je zub usazen, a následkem může být dokonce i ztráta zubu.

Paradontitida a diabetes se vzájemně ovlivňují

Lidé s cukrovkou mají 3x vyšší riziko vzniku a vývoje parodontitidy. Některými autory je dokonce nazývána šestou komplikaci diabetu. V jedné ze studií bylo prokázáno, že diabetici se zánětem parodontu měli také vyšší riziko ketoacidózy, retinopatie a neuropatie. Další studie prokázaly, že diabetici trpící parodontitidou mají vyšší riziko nástupu kardiovaskulární, cerebrovaskulární nebo cévní periferní příhody než diabetici bez parodontitidy. Zároveň také víme, že vyšší hodnota glykovaného hemoglobinu se rovná vyššímu riziku vzniku parodontitidy.

Jak se zánětů vyvarovat?

Jednoznačnou prevencí u obou onemocnění je kvalitní ústní hygiena a samozřejmě pravidelné návštěvy stomatologa a ideálně i dentální hygienistky, která zkontroluje správnost čistění zubů, případně provede zácvik a edukaci o správné hygieně dutiny ústní. Na našem diatáboře jsme provedli mezi dětmi krátký průzkum, kterého se zúčastnilo 36 dětských diabetiků 1. typu ve věku 10 až 17 let. Jednou z otázek bylo, jaké pomůcky děti při čištění zubů používají, druhou otázkou bylo, jaké pomůcky znají. Dle výsledků uvedených v grafu je jasné, že děti jsou celkem dobře informované o tom, jaké pomůcky pro čištění dutiny ústní mohou použít, ale ve většině případů stejně použijí pouze zubní kartáček a pastu. Stomatologické výzkumy přitom prokázaly, že diabetici mají oproti zdravým respondentům vyšší počet krčkových kazů a kazů v mezizubních prostorech. Proto by bylo používání mezizubních kartáčků a nití v tomto případě velmi vhodnou prevencí.

Když se přemnoží kvasinky

Dalším problémem, který diabetiky může trápit, jsou kvasinkové infekce v dutině ústní (tzv. soor nebo orální kandidóza) a dále pak bolavé ústní koutky. Obě tyto nemoci jsou způsobené přemnožením kvasinek a souvisí zřejmě s oslabenou imunitou a vyšší hladinou glukózy ve slině.

Cukrovka se projevuje i v ústech

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje v celém organismu včetně dutiny ústní. Diabetici jsou rizikoví zejména kvůli častým přidruženým komplikacím. Mezi možné komplikace patří také parodontitida. Problematika vzájemného působení diabetu a parodontitidy je téma, které se neustále zkoumá. Jsou však známy zákonitosti, na které by se při léčbě diabetiků nemělo zapomínat.
Je potřeba, aby zdravotničtí odborníci, kteří se o diabetické pacienty starají, co nejvíce šířili osvětu a zdůrazňovali důležitost prevence. Dodržování správné ústní hygieny spolu s výbornou kompenzací diabetu by měl mít na paměti každý diabetik, který se chce vyvarovat komplikací, a to nejen v dutině ústní.

1958

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku