Zákeřná retinopatie u diabetiků: Ostříží zrak není samozřejmostí, podpořte ho oční jógou

Zákeřná retinopatie u diabetiků: Ostříží zrak není samozřejmostí, podpořte ho oční jógou
Oči jsou oknem do duše. Uchovejte si je ve zdraví po dlouhou dobu s dodržováním snadných zásad oční hygieny. Zdroj: Freepik

Cukrovka je onemocnění, které má vliv na celkové zdraví pacienta, a to se týká i zdraví očního. Diabetičtí pacienti často trpí očními poruchami, jako je diabetická retinopatie, která může vést až k úplné ztrátě zraku. Zdraví našich očí si musíme chránit a prevence je na místě nejen při diagnóze diabetu. Jak tedy udržet svoje oči v kondici? Nabízíme vám několik jednoduchých tipů a cviků z oční jógy!

Zrakem vnímáme až 80 % informací ze světa kolem nás. Je tedy zřejmé, že je na místě si tohoto veledůležitého smyslu vážit a chránit jej, jak jen to je možné. Naštěstí pro zachování zdraví často stačí pouze dodržovat pár základních pravidel a občas oči potrénovat protahovacími cviky.

Zákeřná retinopatie číhá na diabetiky s výkyvy glykémie

Diabetická retinopatie je závažné onemocnění, které se v krajních případech projevuje krvácením do sítnice oka v důsledku poškození očních cév. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měli diabetici dělat jako prevenci retinopatie, je udržovat glykémii pod kontrolou. Mnohé studie dokazují, že pacienti s diabetem 1. typu, jejichž glykémie je udržována v normálu, mají nižší pravděpodobnost rozvoje diabetické retinopatie. Pokud se však retinopatii nevyhnete, existuje léčba pomocí laseru nebo očních injekcí. Tyto léčebné metody mohou pomoci zabránit dalšímu poškození cév, a zachovat tak funkční zrak.

Zharmonizujte své čakry! Uleví se vám po psychické i fyzické stránce. Diabetici musí dát pozornost zvláště té třetí

Čakry jsou spjaty s jógovou filozofií a první zmínky o nich sahají až k nejstarším indickým textům. Verbální učení o čakrách je tak staré jako ...

Preventivní opatření, která byste neměli podceňovat

Jaká preventivní opatření byste měli coby diabetik dodržovat, abyste maximalizovali zachování kvality vašeho zraku?

  • Vyhněte se kouření a alkoholu! Tyto vlivy mohou zhoršovat stav cév v očích i u zdravého člověka, u diabetiků to platí dvojnásob.
  • Spěte kvalitně! Jako diabetik dbejte na pravidelný spánek, protože nedostatek spánku může ovlivnit hormonální rovnováhu a zvýšit hladinu cukru v krvi. Snažte se spát denně alespoň 7 hodin, a to pokud možno ve stejnou dobu. Nemůžete-li snadno usnout, zkuste se před spaním zklidnit oblíbenou relaxační technikou.
  • Navštěvujte lékaře! Diabetičtí pacienti by měli pravidelně navštěvovat svého očního lékaře, aby mohli být vyšetřováni na diabetickou retinopatii, a případná poškození cév v očích tak mohla být zavčas odhalena. Pacienti s diabetem 2. typu by měli navštěvovat očního lékaře alespoň jednou ročně.
  • Buďte na sebe opatrní! V neposlední řadě by se diabetičtí pacienti měli vyvarovat nebezpečných aktivit, jako je například práce s ostrými předměty nebo sporty s vysokým rizikem zranění očí.

Všechna tato preventivní opatření jsou důležitá pro ochranu očního zdraví diabetiků a pro zachování kvality zraku, zkuste jim proto v novém roce věnovat patřičnou pozornost.

Cvičení pro posílení okohybných svalů zařazujte zvláště při práci s počítačem

V náročném dni, zvláště stráveném v kancelářském prostředí, je mnohdy obtížné vzpomenout si na své oči. Pravidelná úleva a protažení jsou však velice důležité především při celodenní práci na počítači! Vyzkoušejte proto třeba právě teď tyto ověřené tipy:

  • Protřete si oči zahřátými dlaněmi a poté do nich zamrkejte. Pro více uvolňující zážitek můžete do dlaní nakapat trošku aroma oleje.
  • Máte-li tu možnost, vyhlédněte ideálně z otevřeného okna do dálky. Zkuste zaostřovat střídavě na bližší a vzdálenější objekty. Poté zkuste bedlivě pozorovat nejvzdálenější bod na horizontu a zkuste jej důkladně prozkoumat.
  • Trápí-li vás suché oči, použijte zvlhčovací kapky, které očím uleví.
  • Očím prospívá dostatek světla. Snažte se proto nosit sluneční brýle pouze tehdy, pokud sluníčko svítí skutečně silně. Trénujte oči na měnící se intenzitu osvětlení tím, že se budou muset přizpůsobovat měnícím se světelným podmínkám.

Příběh maminky teenagera s cukrovkou: Hledání pomoci, aby se moje dítě necítilo samo, je složité

Tato zvláštní nemoc pravděpodobně s věkem tolik nesouvisí. Může propuknout v podstatě kdykoli. Co tomu předchází? Jakou roli hraje dědičná zátěž ...

Oční jóga ulevuje unaveným očím a posiluje mimické svalstvo

Jóga pracuje systematicky s celým tělem a nezapomíná ani na oči. Vyzkoušejte několik snadných cviků na protažení okohybných svalů a aktivaci nervů:

  • Pohledy stranou: Za zavřenými víčky stáčejte zrak vlevo a vpravo, snažte se “dohlédnout” co nejdále.
  • Obálka: Směr očí veďte tak, jako byste obtahovali záhyby dopisní obálky – čili diagonálně. Vyzkoušejte různé směry pohybu očí.
  • Kroužení: Kružte očima v co největších kruzích oběma směry.
  • Kapřík: Otevřenýma očima hleďte vzhůru (nezaklánějte však hlavu), otevřete ústa do písmene “u” jako kapřík a stahujte je dolů. Kromě posily očních svalů je toto cvičení dobré na redukci nosoretní rýhy.
  • Mhouření víček: Směřujte pohled vzhůru a jemně vytahujte spodní víčko nahoru, čili mhuřte oči, ale pouze spodním víčkem.

Možností, jak pomoci vašim očím, je spousta. Kromě oční jógy můžete vyzkoušet i další prvky obličejové jógy anebo očistné techniky očí a dutin, jako je trátak a jala nétí. Dopřejte svým očím péči, kterou si zasluhují, a získejte tak zdravý pohled do nového roku!

Zdroje: pubmed, fyzioklinika, vlastní praxe

2868

Diskuze k článku