Zajímavosti a překvapivá fakta ze světa diabetu

Zajímavosti a překvapivá fakta ze světa diabetu
Zdroj: Shutterstock

Pojďte společně s námi nahlédnout na cukrovku z jiného úhlu a zjistit nespočet zajímavých informací jak z historie, tak i ze současnosti. Víte například, co název diabetes mellitus znamená? Nebo do jaké doby se datuje první zmínka o této nemoci?

Afroameričané jsou neúměrně postihnuti cukrovkou. Přibližně jedna ze tří Afroameričanek ve věku 65-74 let se léčí s diabetem.

S diabetem se lidé potýkali i v dávných dobách, ovšem byli značně znevýhodnění tím, že o něm nic nevěděli a současně také na toto onemocnění neexistovala léčba. Častokrát tedy docházelo k úmrtím spojeným s cukrovkou. Moderní doba však přinesla diabetikům šanci na kvalitní a delší život.

Odkud se vzal termín „diabetes mellitus“ a co vlastně znamená?

Název „diabetes“ byl prvně připisován slavnému řeckému lékaři jménem Aretaeus z Ka­ppadokie, který žil v letech 81 až 133 našeho letopočtu. Tento muž věřil, že cukrovku způsobuje hadí uštknutí. Samotný termín pak vychází z řeckého výrazu „diabainein“, jenž lze přeložit jako propouštění moči, stoj s rozkročenýma nohama. Též má oporu v anglickém slově „siphon“, tj. násoska nebo sifon. Poukazovat měl zřejmě na velmi častý příznak diabetiků, tedy nadměrné močení. A odkud se vzal termín „mellitus“? V překladu z řečtiny znamená „sladký“ či „medový“. K názvu „diabetes“ jej poprvé přiřadil dle všeho britský lékař jménem Thomas Willis (v roce 1675).

Ind

Každý šestý člověk s cukrovkou na světě pochází z Indie. | zdroj: Shutterstock

Pár historických i současných zajímavostí o cukrovce

Nyní se ponořme do tajů a překvapivých fakt, které se týkají onemocnění diabetes mellitus.

  • První informace o cukrovce byla zaznamenána již v období středověku. Konkrétně tedy v roce 1552 před naším letopočtem. Píše se o ní v takzvaném Ebersově papyru, který obsahuje pokyny k vyloučení „sladké“ moči z těla. Taktéž popisuje příznaky nemoci. Egypťané údajně používali k léčbě nápoj z cypřiše, piva, zrní a klíčených kukuřičných zrnek.
  • Koncem devatenáctého století spojil poprvé diabetes se slinivkou břišní německý lékař a fyziolog Oscar Minkowski. Stalo se tak následně poté, co spolu s Josefem von Meringem odstranili u psů slinivku břišní, což vyvolalo zcela logicky cukrovku.
  • Než byl objeven inzulín (v r. 1921), lékaři častokrát svým pacientům s diabetem doporučovali hladovění nebo velmi přísné diety na bázi půstů. Rovněž „ordinovali“ v jídelníčku pouze ovesné vločky.
  • Každých 10 sekund zemře na světě člověk v důsledku komplikací spojených s diabetem. Celkově umírá dle statistických údajů až 3,5 milionů lidí/rok na planetě Zemi kvůli cukrovce.
  • Nejvíce diabetiků lze hledat v Číně (více než 116 milionů lidí) a v Indii (cca 77 milionů lidí).
  • Dlouhodobé sledování televize (tedy absence pohybu) může vést k zvýšenému riziku rozvoje cukrovky II. typu. To ostatně potvrdili i vědci z Harvard School of Public Health ve své studii. V práci popisují, že každé 2 hodiny sledování TV zvýší riziko rozvoje diabetu II. typu, kardiovaskulárních onemocnění a předčasného úmrtí o 20, 15 a 13 %.

Diabetes mellitus a pití alkoholu: Mýty versus skutečnost

V zásadě se dá říct, že pití alkoholických nápojů lidem s diagnostikovanou cukrovkou nevadí, pokud jej konzumují v přijatelné míře. Co je to však ...

Co dalšího jste možná nevěděli?

Na závěr si ještě představme několik dalších informací, které doplní váš rozhled ve světě diabetu. Cukrovka je již po celá desetiletí předmětem sáhodlouhého zkoumání vědeckých pracovníků. Například již před lety přišli vědečtí pracovníci na to, že může existovat jistá souvislost mezi propuknutím diabetu I. typu a virem Coxsacki. Pakliže bychom chtěli zkoumat rizikové faktory vzniku diabetu II. typu a souvislosti s tvarem postavy, lze říct, že lidé s tvarem těla typu „jablko“ jsou rizikovější, jelikož mají více břišního tuku. A nyní závan naděje z budoucnosti. V případě, že budou mít americké klinické studie pozitivní výstup ohledně bezpečnosti, mohou se i v Evropě za čas těšit z inhalačního inzulínu, který by jistě vyřešil časté a leckdy nepříjemné vpichy pod kůži. Aktuálně je dostupný tento typ léčiva pouze ve Spojených státech amerických.

„Cukrovka dosáhla epidemických rozměrů. Očekává se, že do roku 2025 se objeví až 80 procent všech nových případů v rozvojových zemích,“ tvrdí zástupci WHO (Světová zdravotnická organizace).

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Florence.cz, Factretriever.com, Zdravicobavi.cz

3024

Diskuze k článku