Protizánětlivý jídelníček: Správná volba nejen pro diabetiky
Zácpa umí řádně potrápit: Její účinná prevence je ale poměrně snadná
Zdroj: Pexels
Správně zvolená denní rutina může ovlivnit životně důležité funkce našeho těla, včetně těch, které jsou vlastní trávicímu systému. I když je někdy poměrně těžké jíst vyváženě, diabetici si na to, aby to dělali, dávají obecně větší pozor než ti, kteří se s cukrovkou neléčí.
Všichni, kteří mají co do činění s diabetem, se snaží dostat do těla dostatečné množství vlákniny, která je jedním z výborných prostředků pro eliminaci projevů zácpy. Potíž ale může nastat například při zvýšené stresové zátěži nebo snížení pohybové aktivity, kdy ani vyvážený jídelníček nemusí stačit k tomu, aby se tato nepříjemná komplikace neobjevila.
Jezte tak, abyste podpořili dobré trávicí procesy
Zácpa je nepříjemná komplikace každodenního života. Sem tam se objeví a dokáže řádně potrápit. Obzvlášť, pokud zapomenete na pravidelný příjem potravy bohaté na vlákninu, anebo když málo pijete. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny změkčují stolici a zároveň jsou pro diabetiky důležitým spojencem pro úspěšnou kontrolu hladin krevní glukózy. Pro úspěšnou prevenci zácpy je dobré mít na talíři aspoň polovinu ovoce a zeleniny (samozřejmě s nízkým glykemickým indexem).
- Dobré je rovněž vybírat si celozrnné pečivo nebo přidat si do jogurtu třeba otruby či ovesné vločky.
- Pomůže rovněž sušené ovoce (hrušky, jablka, švestky).
- Výborným pomocníkem jsou také luštěniny.
- Pravidelné a vyvážené jídlo není pro diabetiky až takový problém, protože jim pomáhá udržet na uzdě hladinu krevní glukózy. U těch, kteří se s cukrovkou neléčí, by to však měl být jeden z důležitých bodů úspěšné prevence zácpy.
Diabetici a jaterní potíže: Prevence je důležitá i v tomto případě, jejich riziko stoupá u cukrovky II. typu
Úlohou jater je rovněž produkovat žluč a vytvářet sekrety nezbytné pro trávení bolusu potravy. Zajišťují udržení normální hladiny krevního cukru, ...
Probiotika a prevence zácpy
Jedním z preventivních opatření zácpy může být užívání probiotik. Tyto prospěšné bakterie osídlující střeva pomáhají bojovat proti patogenům a zlepšují imunitní odpovědi organismu, podporují odbourávání části cholesterolu a snižují množení choroboplodných zárodků. Doporučuje se nejen jejich užívání ve formě potravinového doplňku.
Obsahuje je rovněž strava (jogurty a další kysané výrobky, fermentovaná zelenina), artyčoky, pórek, pivovarské kvasnice.
Některá probiotika prokázala pozitivní účinek na urychlení střevního tranzitu, např. Bifidobacterium animalis, Lactobacillus delbrueckii bulgaricus, Streptococcus salivarius thermophilus. Proto jsou tato jmenovaná doporučovaná jako vhodná pro prevenci vzniku nepříjemné zácpy.
Co je vlastně zácpa a jaké jsou její obvyklé příčiny?
Zácpa je definována jako potíže s pravidelným vyprazdňováním stolice. Může mít několik příčin. Jak je čím dál více zmiňováno, na vaše pohodové trávení má vliv celá řada věcí. Mimo jiné stres, kvalita spánku a to, zda se po tom, co se probudíte, cítíte odpočatí. Pokud ne, mohou se vyskytovat otoky těla a pocit celkového nepohodlí. U lidí, kteří trpí častými zácpami, se mohou v návaznosti na tento stav objevit další přidružené komplikace, jako jsou potíže s hemeroidy a bolest konečníku, jež jsou způsobené hromaděním dehydrované stolice.
Existuje mnoho různých příčin zácpy:
- Je potřeba dávat pozor na pitný režim. Zácpa, která se objevuje u seniorů nebo dětí, může mít příčinu právě v nedostatečném příjmu tekutin – ty jsou důležité pro zdravou peristaltiku a úspěšné trávení.
- Důležitá je rovněž dostatečná fyzická aktivita, která podporuje pravidelnou činnost střev.
- Zácpa vás může potrápit třeba na dovolené, když jíte jiný styl kuchyně, než na který jste běžně zvyklí.
- Může být rovněž stresového původu a vzniknout ze zadržování potřeby vyměšování.
- Dalším původcem je nesprávné užívání laxativ.
- Mohou ji způsobit určité léky a potravinové doplňky. Poměrně často se s ní setkávají začínající uživatelé chlorelly nebo psyllia v závislosti na nedodržení doporučeného pitného režimu.
- Pokud bojujete se syndromem dráždivého tračníku, je potřeba počítat s větší náchylností k projevům zácpy.
- Objevuje se i jako součást těhotenství.
- Trávicí systém se skládá z řady svalů, které se musí stahovat, aby mohly pohybovat potravou. Jak stárneme, tento přirozený proces se zpomaluje, a proto se může zácpa častěji objevovat u seniorů. Tento stav může vést k prodlouženému průchodu stolice střevem, což má za následek větší absorpci vody. Stolice se stává tvrdší a sušší a vyprazdňování může být obtížnější a bolestivější.
- Problémy se zácpou se častěji vyskytují u jedinců starších 65 let z důvodu menší pohybové aktivity, mohou souviset rovněž s užíváním léčiv, která ji mají jako vedlejší účinek. Každodenní procházka i mírná fyzická aktivita (například na zahradě) může seniorům pomoci efektivně jí předcházet.
Nevzhledné modřiny lze zmírnit pomocí přírody: Po čem sáhnout, aby nebyly tolik vidět
U diabetiků se mohou modřiny objevovat také v souvislosti s neuropatií, komplikací, kdy vysoká hladina krevního cukru poškodila nervovou ...
Kdy navštívit s tímto problémem lékaře
Zácpu lze efektivně vyřešit pomocí běžně dostupných prostředků v pohodlí domova, ale mohou nastat situace, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Poraďte se s lékařem v následujících případech:
- Jedná se o dlouhodobě se opakující, stresující faktor.
- Pokud zaznamenáte náhlou změnu frekvence stolice.
- V případě pochybností o vhodnosti užívání projímadel.
- Užíváte-li léky nebo potravinové doplňky, které mohou způsobit tuto komplikaci, a je potřeba jejich změna nebo úprava doporučeného dávkování.
- Pokud máte doporučenou suplementaci železa (např. při podvýživě) – některé druhy tohoto potravinového doplňku mohou způsobit zácpu a je potřeba konzultovat s lékařem vhodnost nasazení jiné, lépe snášené formy.
- Je-li zácpa doprovázená krví ve stolici, bolestí břicha, nevolností či zvracením, ale rovněž zvýšenou plynatostí a nadýmáním.
- Trvá-li zácpa déle než 48 hodin, střídá-li se zácpa s průjmem (například při nasazení nové léčby).
Zdroje: Healthline.com, Everydayhealth.com, Ncbi.nlm.nih.gov
19670