Začněte cvičit pilates! Pomůže zejména k lepší kompenzaci diabetu II. typu, potvrzuje klinická studie

Začněte cvičit pilates! Pomůže zejména k lepší kompenzaci diabetu II. typu, potvrzuje klinická studie
Pokud se cvičením pilates začínáte a nechce se vám nikam chodit, je řešením online kurz pro začátečníky, který zahájíte z pohodlí domova. Zdroj: Shutterstock

Přinutit se k fyzické aktivitě je leckdy dost složité. Především pak tehdy, když vaše tělo není na pohyb zvyklé. Pokud jste předem zavrhli běh, posilovnu, plavání nebo jízdu na kole, zbývá vám ještě několik jiných možností, jak si vylepšit celkovou kondici. Skvělou volbou může být třeba pilates! Dokonce i studie o tomto cvičení hovoří jako o prospěšném pro diabetiky. Proč tedy nevyzkoušet jeho benefity na vlastní kůži?

Cvičit pilates můžete v podstatě kdekoliv vás napadne. Zahájit jej lze jak doma u televize, tak třeba během krásného letního dne uprostřed parku. Strhnout k této pohybové aktivitě pak můžete i své přátele. O to více budete motivovaní a vzájemně se podpoříte.

Co si představit pod pojmem pilates?

Pilates lze definovat jako soustavu cviků, jejichž provozováním posílíte svalovou soustavu svého těla. Nejčastěji se cílí na svalstvo zádové a břišní. Podstatou všech cvičebních pozic je pohyb, který by měl vycházet ze středu těla. Jednotlivé cvičební pozice vyžadují vaši plnou koncentrovanost, preciznost při provádění a také procítěnost. K této fyzické aktivitě nepotřebujete mnoho. Vlastně vám postačí pohodlné sportovní oblečení a podložka.

„Cvičení pilates by mělo trvat 45 minut až hodinu,“ říká Sonja Herbert, instruktorka pilates a zakladatelka Black Girl Pilates v New Yorku

Jaké benefity má cvičení pilates pro diabetiky?

Ať už se léčíte s diabetem I. nebo II. typu, můžete se s chutí do pilates pustit. Úvod je jen na vás. Tato cvičební soustava vás za vaši houževnatost a vytrvalost odmění nejedním přínosem! Zde je jejich krátký výčet:

  • Posílíte kardiovaskulární aparát.
  • Podpoříte správné držení těla.
  • Snížíte procento tělesného tuku.
  • Navýšíte svalovou hmotu.
  • Zlepšíte citlivost na inzulín.
  • A dopomůžete lepší regulaci glykémie.

Cvičení pro diabetiky aneb Jak zůstat aktivní i v domácím prostředí

Zahálet nemusíte ani doma u televize. Reklamní přestávky využijte ve svůj prospěch a protáhněte své tělo! Nevíte, jak se cvičením doma začít? ...

Výsledky studie vás o prospěšnosti pilates přesvědčí!

Před dvěma lety provedli v souvislosti s cvičením pilates brazilští vědci z Federal University of the Parnaíba rozsáhlou klinickou studii, která se zaměřovala na přínosy pro diabetiky II. typu. Do výzkumného procesu bylo zapojeno celkem 44 lidí s cukrovkou II. typu (průměrný věk respondentů byl 61 let), přičemž větší část tvořily ženy. Účastníci studie cvičili pilates po dobu osmi týdnů a dvakrát týdně absolvovali s vědci konzultace, při nichž jim byla měřena glykémie, glykovaný hemoglobin, C-reaktivní protein a lipidový profil (cholesterol v krvi). Výsledky zkoumání přinesly tyto závěry: pravidelné cvičení pilates snížilo hladinu glykovaného hemoglobinu testovaných diabetiků a zmírnilo i oxidační stres, kterým jsou ohroženi lidé praktikující nezdravý životní styl (sedavé zaměstnání, nevhodný jídelníček, přemíra alkoholu, kouření a podobně). Následky dlouhodobého působení oxidačního stresu jsou neblahé – předčasné stárnutí či možný vznik depresí a civilizačních nemocí.

Jak začít cvičit?

Přesvědčili vás přínosy pilates a chtěli byste se do něj konečně pustit? Pak neváhejte a učiňte tak. Přihlásit se můžete například na skupinové lekce, při kterých poznáte mnoho nových tváří. Cvičit však můžete sami či s přáteli a rodinou v klidu svého domova. Jednotlivé cviky naleznete v mnoha instruktážních videích, která jsou snadno dohledatelná na internetu.

Zdroj: Sciencedirect.com, Shawlocal.com, Self.com, Senzamedical.cz

1028

Diskuze k článku