Začínáme se sportem: PLAVÁNÍ

Začínáme se sportem: PLAVÁNÍ

Plavání je sport, který paří k těm nejprospěšnějším druhům fyzické aktivity vůbec. Je vhodný pro drtivou většinu lidí bez rozdílu věku nebo fyzické konstituce. Voda nadnáší naše tělo, což odlehčuje celý pohybový aparát.

Plavání je tak vhodné i pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo po úrazech a doporučuje se i jako rehabilitace. Navíc při plavání rovnoměrně zatěžujeme svaly celého těla a dochází také k lepšímu prokrvení a okysličení svalstva. Dalším pozitivním vlivem tohoto sportu je i dýchání;pokud plaveme správně, dochází postupně k navýšení kapacity plic.

Technika

Důležité je plavat správně. Pokud se rozhodnete pro plavání, je pravděpodobné, že nějak plavat už umíte. Může se ale stát, že máte zafixované nesprávné pohyby, cviky provádíte nedokonale a tím se zbytečně brzy unavíte a plavání není tak účinné, jak by mohlo být. Nebojte se proto navštívit tréninkovou hodinu kondičního plavání, kde se vám bude věnovat profesionální trenér a naučí vás, jak by správně měla vypadat tempa jednotlivých plaveckých stylů. Ve většině bazénů jsou hodiny kondičního plavání několikrát týdně, takže pokud máte možnost, využijte jich a choďte plavat pod odborným dozorem. Vaše výsledky se pak s největší pravděpodobností dostaví rychleji.

Rozcvičení

Není vhodné rovnou ze sprch zamířit do vody a začít plavat. Jako u každého vytrvalostního sportu je nutné se nejdříve rozcvičit, v tomto případě na suchu. Dojde tak k uvolnění a prokrvení svalů a tělo bude na plavání lépe připraveno. Nezapomeňte ani na protažení, aby nedošlo ke zbytečnému namožení svalů. Vhodné je se také rozdýchat – provést několik hlubokých nádechů a výdechů, aby vaše plíce měly hned od začátku dostatečnou kapacitu.

Správná poloha

Velmi důležité je připlavání držet tělo pokud možno v rovnoběžné poloze. Ať budete plavat na břiše, nebo zvolíte znak, vaše tělo by mělo celou dobu ležet na vodě rovně, jako při splývání. Hlavu byste měli mít pod vodou a vynořovat ji jen při nádechu. Vyvarujte se plavání s hlavou nepřirozeně vztyčenou z vody ven – možná si tak nenamočíte obličej a vlasy, ale vaše krční páteř a svaly krku a ramen budou trpět. Tímto stylem si spíše uškodíte.

Jak daleko?

Ze začátku byste určitě neměli přeceňovat své síly a plavat, dokud budete ještě alespoň trochu moci.
Pokud chcete plavat spíše z rehabilitačních důvodů, bude vám stačit několik bazénů klidným tempem.
Jestli vám ale jde o zlepšení fyzické kondice a případné hubnutí, vaše počáteční meta by měla být alespoň jeden kilometr svižnějším tempem. Plavání je aerobní sport, takže trvá přibližně 30 minut rovnoměrně intenzivního cvičení bez přestávky, než tělo začne spalovat tukové zásoby. Při poctivě prováděném plaveckém stylu můžete za hodinu spálit až 3 000 kJ.

Možné komplikace

Během plavání vás může potkat křeč. Pokud plavete v bazénu, není důvod k panice – stačí doplavat ke kraji, kde si odpočinete a protažením končetin se křeče zbavíte. Při plavání venku je důležité zachovat klid a uvědomit si, že pořád můžete splývat, čímž se udržíte na hladině. Pokud by vás křeče trápily častěji, dopřejte si několik desítek minut před plaváním minerální vodu se zvýšeným obsahem hořčíku, případně ho užívejte jako doplněk stravy. Po doplavání opět nezapomeňte na strečink, abyste si uvolnili svaly.
Plavání se bohužel budou muset vyhnout lidé trpící syndromem diabetické nohy. V jejich případě není vhodné, aby nohy přišly do styku s vodou.

Své zkušenosti se začátky plavání popisuje pan Václav (44 let), chemik

Jak se vám daří v plaveckém bazénu?
Ze začátku to bylo těžší, dělalo mi problém si zvyknout na pravidelný pohyb. Tím, že pracuji na směny, jsem si nemohl stanovit nějaký pevný týdenní řád, a tím pádem pro mě bylo velmi jednoduché si říct, že jsem po noční unavený nebo že už je ten den moc pozdě na to, abych se sebral a jel do bazénu. Ale vložila se do toho manželka, která mě nejdřív pobízela a hubovala, když jsem plavat nešel, a nakonec začala občas chodit se mnou. Takže teď se mi většinou daří, se do vody dostat alespoň třikrát týdně.

Pociťujete zlepšení svého stavu?
Teď už ano. Podařilo se mi něco málo shodit a navíc mi plavání dělá dobře na bolavou kyčel. Na začátku zimy jsem si ale musel dohodnout dvě hodiny pod vedením trenérky, protože můj plavecký styl nebyl ideální – ona ho označovala za plavání pro přežití, ne kondiční plavání. Takže mě na suchu naučila, jak přesně se mám pohybovat a vysvětlila, kde dělám chyby. Musím říct, že mi to hodně pomohlo. Teď doplavu mnohem větší vzdálenost za stejné fyzické námahy než dříve.

Vidíte nějaké nevýhody?
Žádné mě nenapadají.

Doporučil byste plavání i ostatním?
Samozřejmě, že ano. Je to příjemný sport i pro lidi s nadváhou, jako jsem já.

2145

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku