Začarovaný kruh obezity, nižších příjmů a diabetu
Jaký vliv má výše příjmů a obezita na rozvoj diabetu 2. typu? To se snaží objasnit nová angloamerická studie.
Studie navázala na předchozí práci z roku 1990, která se zabývala tím, jak výše příjmů jednotlivých osob ovlivňuje jejich stravu. Vědci uvádí, že před rokem 1990 obsahovaly potraviny výrazně méně sacharidů, zatímco dnes lidé ve větší míře konzumují potraviny obsahující vysoké množství glukózovo-fruktózového sirupu, což má negativní dopad na naše zdraví. Obrovský nárůst obsahu sacharidů v potravinách vede mimo jiné k rozvoji obezity a následně cukrovce 2. typu.
Nekvalitní potraviny jsou levnější
Problém ovšem je, že takto nekvalitní potraviny jsou mnohem levnější, a proto je lidé s nižšími příjmy ve větší míře kupují. Jeden z vedoucích studie, Alexander Bentley z University v Tennessee, proto upozorňuje na skutečnost, že méně majetní lidé mají tak větší pravděpodobnost, že budou obézní. A právě obezita je jednou z hlavních příčin vzniku a rozvoje diabetu 2. typu. Jedná se tedy o začarovaný kruh, ze kterého je velmi těžké se vymanit.
Sníte 27 kg kukuřičného sirupu za rok?
V roce 2000 spotřeboval každý Američan v průměru 27 kilogramů kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, který je do potravin přidáván od roku 1970. Navíc v ekonomicky znevýhodněných domácnostech je jeho spotřeba výrazně vyšší než u ostatních. Vědci proto důrazně upozorňují, aby lidé více investovali do své stravy a konzumovali tak pouze kvalitní potraviny bez náhražek a dodržovali pravidla zdravého životního stylu, který má na náš organismus pozitivní vliv.
Zdroj: www.diabetes.co.uk
396
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný