Deník diabetika: Může za to diabetes, že se mi nedaří shodit?
Z deníku diabetika: Kvůli cukrovce se bojím cestovat. Letos pošlu rodinu na dovolenou k moři samotnou
Zdroj: lifeforstock/Freepik
Blíží se léto a s ním i období dovolených. Čas, kdy si odpočineme a nabereme nové síly. Pro někoho je ideální odpočinek doma na zahradě, jiní vyrazí na chalupu, do hor, nebo k moři. Pokud však do života vstoupí cukrovka, může se cestování stát činností, které se diabetik začne obávat. Stejně jako paní Petra (56). Té diagnostikovali diabetes 2. typu, avšak místo léků si musí píchat inzulín. A právě kvůli němu se bojí letos odletět k moři.
Pobyt u moře miluji, ale letos se ho vzdám
„Víte, dovolená bez moře pro mě nikdy nebyla dovolená. Nikde jinde si neodpočinu tak jako na pláži. Šumění moře, sluneční paprsky, nicnedělání… To je pro mě ten pravý relax,“ vypráví Petra. Letos se však svého každoročního odpočinku chce vzdát.
„Cukrovku mi diagnostikovali už před pár lety. Několik let jsem brala prášky, jenže loni před Vánocemi mi diabetoložka předepsala místo léků inzulín. Byl to pro mě velký šok. Prášek jsem polkla a bylo vystaráno. S inzulínem je to všechno mnohem složitější. Když opomenu, jak moc jsem bojovala s tím, abych si ho píchla, tak se pořád trápím s vychytáním jednotek. Nejsem schopná to napočítat tak, aby to bylo tak akorát. No a teď navíc řeším dilema, co s letošní dovolenou u moře. Přemýšlím, že se jí dobrovolně – tedy vlastně nedobrovolně kvůli inzulínu – vzdám. Bojím se totiž jak samotného převozu a skladování inzulínu, tak také toho, že mi změna klimatu kompletně rozhodí moje glykémie.“
Patří ovoce do jídelníčku diabetiků? Rozhodně ano, dokonce může snížit riziko rozvoje cukrovky 2. typu
Ovoce je skvělou volbou namísto nejrůznějších průmyslově zpracovávaných potravin, jelikož obsahuje řadu vitamínů, minerálů a vlákniny. Právě ...
Rodina mě nechce pochopit
Kromě toho, že Petra bojuje s vlastními obavami, zápasí i s rodinou. Její nejbližší totiž nejsou schopni pochopit, z čeho má strach, a nechápou, proč by nemohla k moři odletět. „Snažím se manželovi i dětem vysvětlit, že s inzulínem je cestování mnohem náročnější. Ale nechápou, že mám strach, že se mi tam třeba udělá špatně, že bude mít hypoglykémii, nedej bože hypoglykemický šok. Co kdybych musela do nemocnice? Nebo co když se mi zkazí inzulín? Nebo nebude fungovat? Mám tolik otázek a od rodiny se namísto podpory dočkávám jen toho, že mi říkají, že se strašně hlídám a jsem strašně úzkostlivá. Jenže jde o moje zdraví, ne o jejich. Takže pokud chtějí trvat na dovolené u moře, musí letos vyrazit sami. Já nikam nepoletím,“ uzavírá Petra.
Jak na dovolenou k moři s inzulínem
Není třeba obávat se cestování s inzulínem. Stačí pouze dodržovat určitá pravidla, která zajistí, aby během cest nedošlo k nežádoucímu kolísání teplot, a inzulín tak zůstal v bezpečí. Právě pro tyto případy se v obchodech se zdravotnickými potřebami či v nejrůznějších e-shopech prodávají speciální termoboxy či pouzdra z pěny či polystyrenu, které zachovávají konstantní teplotu pro skladování inzulínu. Zakoupit je možná také chladicí pouzdra na inzulín, která jsou schopna udržet inzulín při optimální teplotě i po dobu několika dní a jsou ideální právě na cesty k moři či na cestování během horkých letních dní.
Můj příběh: Odmítla jsem prohrát boj s cukrovkou. Dnes jsem v remisi a bez léků
Paní Janě (52) diagnostikovali cukrovku před pěti lety. Do té doby neměla nejmenší potuchu o tom, že by se toto onemocnění mohlo týkat i jí. ...
Jak převážet inzulín a na co si dávat pozor
Pokud se vydáváte na dovolenou letecky, pamatujte na to, že inzulín patří do příručního zavazadla, které si s sebou berete na palubu letadla. Nikdy ho nenechávejte v zavazadle, které se dává do podpalubí, mohlo by totiž dojít k poškození či znehodnocení inzulínu.
Abyste se vyhnuli problémům při letištních bezpečnostních kontrolách, nechte si předem vystavit od svého diabetologa či ošetřujícího lékaře identifikační průkaz diabetika v angličtině a tímto potvrzením se při kontrole na letišti prokažte. Budete tak mít 100% jistotu, že si své diabetické pomůcky můžete vzít s sebou na palubu.
Dále je třeba pamatovat i na další zásady týkající se inzulínu:
- Inzulín i diagnostické proužky jsou citlivé na teplo, proto by nikdy neměly být vystaveny přímým slunečním paprskům.
- V ideálním případě by měl být inzulín skladován při teplotě mezi 2–8 °C, na tmavém, suchém a chladném místě, tedy ideálně v lednici. Pokud budete ubytováni na hotelu, zkontrolujte ještě před odletem, zda budete mít na pokoji k dispozici lednici, případně si ji vyžádejte jako doplňkové vybavení, předejdete tak řadě problémů.
- Po otevření již inzulínové pero nevracejte do lednice a skladujte jej při pokojové teplotě do 25 °C. Pamatujte na to, že v přímořských letoviscích může teplota na pokoji dosahovat i značně vyšších hodnot, proto raději volte ubytování s klimatizací.
- Otevřený inzulín lze používat po dobu maximálně 28 dnů.
- Inzulín v žádném případě nepoužívejte, pokud teplota jeho skladování překročila 37 °C.
- Před aplikací inzulínu vždy zkontrolujte, zda je inzulín čirý a bez sraženin (mírně mléčně zakalené mohou být pouze premixované inzulíny). V žádném případě inzulín nepoužívejte, pokud se v něm objevují bílé skvrny, sraženiny či zamlžení.
- Inzulínové pero nikdy nepoužívejte, pokud se vám při cestování poškodilo, je na pohled poškozené či deformované.
- Vezměte si s sebou na dovolenou dostatečné zásoby inzulínu právě pro případ jeho znehodnocení či poškození.
- Pokud cestujete do míst s velkým časovým posunem, konzultujte před odletem se svým diabetologem, jak upravit dávky inzulínu při změně časového pásma.
- Nezapomeňte při dovolené zohlednit dávky inzulínu – pokud oproti běžnému režimu na dovolené více odpočíváte, bude možná třeba zvýšit dávky inzulínu, pokud jste při dovolené naopak více aktivní, budete možná potřebovat méně inzulínu.
- Dobré je také informovat se u vaší zdravotní pojišťovny, zda vaše pojistná smlouva pokrývá případné náklady na léčbu, pokud byste ji museli v zahraničí využít.
- Před odjezdem je také vhodné informovat se u svého ošetřujícího lékaře či výrobce inzulínu, zda je vámi používaný inzulín dostupný i v zemi, do které cestujete, a pod jakým názvem (ten se může v jednotlivých zemích lišit).
Přejeme vám šťastné cestování bez komplikací!
Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Petrou, dále diabetes.org, health.harvard.edu
9886