
Můj příběh: Máma mě kvůli cukrovce vymazala ze svého života. Jsem prý rozmazlená a můžu si za to sama
S diabetem se dnes potýká téměř každý desátý člověk. Pokud by všichni diabetici měli být omezeni při výkonu práce, znamenalo by to, že deset procent populace nemůže pracovat. Z toho je tedy už předem zřejmé, že diabetes nemůže být důvodem k ukončení pracovního poměru. Přesto se však najdou zaměstnavatelé, kteří to vidí jinak.
To, že se cukrovka 2. typu může stát důvodem pro vyhození z práce, ví moc dobře i paní Lenka (53). S tou se její zaměstnavatel odmítl o čemkoliv bavit a nedal jí moc na výběr.
Bylo mi 38, když jsem po ukončení mateřské nastoupila do firmy, ve které jsem nakonec strávila více než 15 let. Původně jsem pracovala na celním, pak jsem přešla na logistiku. Práce mě bavila a dávala jsem do ní všechno – vždycky jsem říkala, že mě naplňuje ta rozmanitost. A s nadsázkou taky to, že mě každý den naštve někdo jiný… Před dvěma lety se ale změnilo vedení firmy a vše začalo tak nějak drhnout. Někteří kolegové z kanceláře dali výpověď, protože po sobě nechtěli nechat šlapat a neustáli větší tlak. Jiní se radši stáhli do své ulity a celé dny usilovně hleděli do počítačů, jen aby byli co nejmíň nápadní a nevyčnívali z davu – měli tak klid.
Musím přiznat, že i mě ta práce už přestávala bavit a čas od času jsem uvažovala o změně, ale pak jsem si vždycky říkala, kde na mě asi tak v mém věku čekají. Však o lidi po padesátce už firmy zrovna dvakrát nestojí. Že nakonec budu odejita, a to z důvodu opravdu nečekaného, jsem ale nepředpokládala ani v nejmenším.
Správná a vyvážená strava ovlivňuje naše zdraví, dlouhověkost i náchylnost k nemocem. Měli bychom proto do svého jídelníčku zařazovat potraviny s ...
Když mi diagnostikovali cukrovku 2. typu, nebrala jsem to jako žádnou velkou překážku – a pro práci už vůbec ne. Však dělám v kanceláři, kde nemám koho a jak ohrožovat… Navíc se mi po lécích, zařazení více pohybu a úpravě stravy cukr rychle stabilizoval, takže jsem na sobě vlastně nepozorovala žádné změny. Vedení však mělo jiný názor. Jedna z kolegyň si pustila pusu na špacír a o mé cukrovce řekla sekretářce ředitele. A už to jelo. Byla jsem pozvaná na kobereček, kde mi bylo vyčteno, že jsem neoznámila změnu svého zdravotního stavu, a vystavila tak riziku sebe i ostatní kolegy. Prý jsem tikající bomba, chodící problém a nevím, co všechno ještě. A tak jsem dostala na výběr – buď se domluvíme na okamžitém rozvázání pracovního poměru dohodou a dostanu tříměsíční odstupné, nebo budu pečlivě sledovaná a při sebemenším klopýtnutí dostanu výtku a po třech takových budu vyhozena na hodinu.
Do dneška vlastně nevím, čím jsem měla kolegy ohrožovat, možná si pan ředitel myslel, že je cukrovka nakažlivá. Byla jsem tak v šoku a pod takovým tlakem, který na mě ředitel vyvíjel, že jsem kývla na dohodu – už ji měl dokonce připravenou. A já si pak vlastně s odstupem uvědomila, že už si ani neumím představit dělat pod někým, kdo se ke mně zachoval takto.
Vzala jsem to tedy jako možnost neplánované dovolené a šanci začít i po padesátce jinde. Překvapilo mě, že jsem práci našla téměř okamžitě – a dokonce jim nevadilo, že mám cukrovku. Tu jsem pro jistotu nahlásila hned při přijímacím pohovoru. V nové práci mám mnohem větší klid, fajn kolegy, a dokonce jsem si polepšila i finančně a zbavila se zbytečného stresu. Takže se potvrdilo staré známé rčení, že všechno zlé je pro něco dobré.
Káva je často diskutovaným nápojem, kdy její účinky jedni vyzdvihují a druzí hatí. V minulosti se diskutovala především její škodlivost na ...
Zhodnotíme-li příběh paní Lenky, pak její zaměstnavatel jednal v rozporu se zákoníkem práce – diabetes totiž nemůže být důvodem k ukončení pracovního poměru, ani nemůže představovat (až na výjimky) překážku k nástupu do zaměstnání. Volba povolání je i u diabetika svobodná, jeho nemoc však nesmí mít dopad na bezpečnost. U některých profesí proto může být vyžadována určitá zdravotní způsobilost, kdy zaměstnavatel může požadovat prověření zdravotního stavu prostřednictvím zdravotní prohlídky ještě před uzavřením pracovní smlouvy – v takovém případě je třeba diabetes nahlásit, pravdivě informovat o zdravotním stavu a případně se poradit i se svým diabetologem. Tato profesní omezení se vztahují například na řízení hromadných dopravních prostředků, práci ve výškách, práci u záchranných složek, na letecký personál, řidiče nákladní dopravy, povolání s rizikem nadlimitních vibrací přenášených na horní končetiny, obsluhu velínů energetických zdrojů a další – tedy takové profese, kde by těžká hypoglykémie mohla ohrozit zdraví, bezpečnost či život diabetika samotného či ostatních.
Je-li diabetes diagnostikován zaměstnanci v průběhu výkonu práce, není povinen nahlásit jej zaměstnavateli, pokud však nepracuje na pozici, kterou by z důvodu svého onemocnění již nebyl schopen vykonávat, nebo která by mohla ohrozit jeho samotného či ostatní. Pokud na takové pozici pracujete, je nutné váš nový zdravotní stav oznámit zaměstnavateli, avšak v žádném případě nemůže být vaše cukrovka důvodem k rozvázání pracovního poměru – k němu může dojít jen z důvodů pevně stanovených v zákoníku práce (a cukrovka mezi nimi není). Namísto toho je v takovém případě zaměstnavatel povinen přeřadit vás na jinou pracovní pozici, která bude odpovídat vaší pracovní způsobilosti. Nestane-li se tak a dostanete-li výpověď kvůli nově diagnostikovanému onemocnění, dochází ze strany zaměstnavatele k porušení zákona, které můžete řešit právní cestou.
Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou, paní Lenkou, dále zakonyprolidi.cz, freestylelibre.cz, diastyl.cz
Foto: Freepik
16139