WHO: Polovina diabetiků po celém světě si nemůže dovolit inzulín

WHO: Polovina diabetiků po celém světě si nemůže dovolit inzulín

Odborníci z řad Světové zdravotnické organizace (WHO) zahájili diskusi týkající se toho, jak zlepšit celosvětovou dostupnost inzulínu a dalších kompenzačních pomůcek pro léčbu cukrovky.

Cukrovka je sedmou hlavní příčinou úmrtí a také stavem, který vede k dalším závažným zdravotním problémům, jako je amputace dolních končetin, infarkty, mrtvice, selhání ledvin a ztráta zraku. Pro diabetiky 1. typu a pro některé pacienty s cukrovkou 2. typu je navíc inzulín nezbytným lékem, který je ale v mnoha zemích nemocným finančně nedostupný. Světová zdravotnická organizace navíc upozorňuje na skutečnost, že přibližně 60 milionů lidí s diabetem 2. typu potřebuje k léčbě cukrovky inzulín, ovšem dostává ho pouze 50%.

Inzulín pro všechny

Generální ředitel organizace WHO, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, uvedl: „Jde o selhání společnosti a globální komunity jako celku, že lidé, kteří potřebují inzulin, nemají finanční prostředky na jeho koupi a riskují vážné zdravotní komplikace vedoucí až k úmrtí jen proto, že jsou nucení žít bez jeho pravidelné aplikace. V rámci hledání řešení tohoto problému chce WHO posílit globální partnerství s některými společnostmi s cílem celosvětově zajistit co největší rozšíření základních lékům na diabetes, a to včetně samotného inzulínu.

V souvislosti s pandemií COVID-19 zjistil nedávný průzkum WHO, že v polovině zasažených zemí došlo během této krize k vážnému narušení léčby diabetu a souvisejících zdravotních vyšetření.

Zdroj: diabetes.co.uk

311

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku