VZP nabízí diabetikům lepší zdravotní péči i zajímavé příspěvky

VZP nabízí diabetikům lepší zdravotní péči i zajímavé příspěvky
Co přináší nové příspěvky? Zdroj: Pexels

Každý desátý občan České republiky se potýká s cukrovkou. To jsou nekompromisní statistická data a výhled odborníků pro další vývoj v tomto hledu pak bohužel není o nic optimističtější. V nejbližších letech počet pacientů s velkou pravděpodobností ještě dále poroste. Předcházet mnoha komplikacím choroby, patřící k nejčastějším chronickým civilizačním onemocněním vůbec, lze v řadě případů dodržováním lékařských doporučení a životosprávy. To slyšel a četl snad každý, ať už diagnózou trpí, či nikoli. Všeobecná zdravotní pojišťovna ale nezůstává jen u pouček. Svým klientům, kteří si bohužel tuto diagnózu vyslechli, nabízí z fondu prevence příspěvky v souhrnné výši až 6 000 Kč ročně. U nich to ale zdaleka nekončí.

Koncept rozšířených diabetologických ambulancí

VZP spolu s Českou diabetologickou společností ČLS JEP vypracovaly plán na zajištění plnohodnotné sítě tzv. rozšířených diabetologických ambulancí, které začnou v Česku fungovat během letošního roku. Mělo by jich být okolo osmdesáti, kopírovat budou spádovost bývalých okresů. Jejich terapeutická „poezie“ bude spočívat v tom, že budou disponovat dostatečným přístrojovým vybavením a specialista diabetolog v nich bude úzce spolupracovat se smluvním nutričním terapeutem. Na jednom místě se tak diabetikovi dostane péče komplexní.

“Zapojení nutričních terapeutů do systému diabetologické péče v rámci ambulancí považuji za zásadní krok, který povede ke zlepšení péče o pacienty s diabetem v České republice. Otevíráme tím cestu ke komplexní intervenci životního stylu u motivovaných pacientů s diabetem 2. typu, ať už se jedná o pacienty s nově zjištěnou diagnózou nebo pacienty obézní či s komplikacemi. Zapojení nelékařského personálu umožní v ambulancích zvládnout širší spektrum činností zaměřených nejen na analýzu pacientova těla a jeho stravovacích návyků, ale také umožní terapeutickou intervenci v jeho životosprávě. Z mého pohledu jde o významný pokrok, který otevírá v diabetologii zcela nové možnosti,“ říká prof. Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti.

Podrobnosti pak přidává Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči: „Nutriční terapeut by měl pacientovi analyzovat složení těla a jídelníček a vysvětlovat mu nejen potřebné změny ve stravování, ale i komplexní změny v životosprávě. Může ho upozorňovat na rizika, která mu při nevhodném stravování hrozí, a zůstane s pacientem po určitou dobu v častějším kontaktu, čímž zlepší i jeho motivaci.“  

Trápí vás vysoká hladina cukru v krvi? Pomoci mohou běžné potraviny, které máte v lednici či spíži

Jak jistě víte, při diabetu je třeba vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru a těm obsahujícím rafinovaný cukr, jelikož mohou ...

Umělá inteligence v praxi

Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka a jako takové se bohužel řadí mezi typické komplikace onemocnění cukrovkou jak 1., tak i 2. typu. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu. Potřebná oftalmologická vyšetření přitom chybí vysokému počtu pacientů s cukrovkou. Zhruba v polovině roku 2022 proto VZP nabídla diabetologům možnost provádět tato vyšetření přímo v jejich ordinacích, a to za využití speciálního technického vybavení, včetně umělé inteligence.

K zajištění takové péče musí diabetolog vybavit ordinaci speciální kamerou i softwarem, absolvovat náležité školení. Celým procesem v průběhu prvního roku od spuštění tohoto programu prošlo zhruba pět desítek ordinací.  Nejde přitom o konečné číslo, další s námi o této možnosti jednají. Je to tedy velmi dobrá odezva, díky které se nám daří lépe přibližovat tuto péči našim klientům,“ říká Jan Bodnár.

Příspěvek na saunu či koupele

Diabetikům bez omezení věku od letošního roku VZP přispívá 2 000 Kč na rehabilitační či rekondiční aktivity tzv. lázeňského typu. Jedná se například o masáže, saunu, plavání, jógu či pilates, různá zdravotní cvičení, ale například i na kryokomoru či otužování, Kneippovy chodníky, koupele či střiky, zábaly, obklady apod. Z předloženého dokladu, který bude klient pojišťovně předkládat s žádostí o proplacení příspěvku, musí být jednoznačně zřejmý druh poskytnuté aktivity.

Brambory: Mohou si je dopřát i diabetici, klíčový je ale způsob přípravy

Brambor obecný či brambor hlíznatý je víceletá rostlina, která se řadí do čeledi lilkovitých. Jsou příbuznými například rajčat a tabáku. Brambory ...

Prevence diabetické nohy

Diabetikům starším 18 let, kteří jsou klienty VZP ČR, nabízí pojišťovna možnost čerpat v průběhu jednoho roku až 3 000 Kč na přístrojové ošetření nohou (na jednu takovou speciální pedikúru mohou klienti čerpat 500 Kč). Tyto prostředky lze využít k úhradě absolvované odborné přístrojové pedikúry nebo ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem. Pedikúra nebo ošetření musí být vždy provedeno poskytovatelem podiatrických služeb garantovaným Českou podiatrickou společností nebo poskytovatelem podologických služeb garantovaným Českou podologickou společností.

Příspěvek na zdravotní pomůcky diabetikům

Pojišťovna diabetikům (bez omezení věku) nabízí také příspěvek ve výši 1 000 Kč určený k proplacení desinfekčních prostředků či testovacích proužků, k nákupu jehel k inzulinovým perům, gelů a krémů určených k hojení ran a dalších pomůcek.

Jak na příspěvky u VZP?

Podat žádost o jeden z výše uvedených příspěvků, které VZP svým klientům s diabetem nabízí, není nic komplikovaného. Podrobné podmínky lze vyčíst z webových stránek. Obecně platí, že klient musí dodat vyplněnou žádost a doklad o zaplacení konkrétní pomůcky či služby. Při vůbec prvním podání žádosti o příspěvek jako diabetik, pak také doklad o diagnóze (lékařské potvrzení nebo např. průkaz diabetika). 

Zdroj: redakce, vzp.cz

46168

Diskuze k článku