Vzácná klikva velkoplodá pomáhá diabetikům nejen při potížích močových cest

Vzácná klikva velkoplodá pomáhá diabetikům nejen při potížích močových cest
Velké průmyslové pěstírny klikvy využívají kromě ručního sběru nejkvalitnějších plodů také tzv. vodní sklizeň. Pěstební „rybníky“ se zaplaví vodou a bobule plovoucí na hladině se hromadně sbírají. Zdroj: Pixabay

Tento méně proslulý příbuzný borůvek a brusinek je často opomíjenou složkou jídelníčku diabetika. Svými blahodárnými účinky a příjemnou chutí však klikva velkoplodá potěší i náročné strávníky a zahrádkáři si keříky rostliny mohou s trochou péče i vypěstovat. Odměnou za jejich píli jim koncem léta budou šťavnaté rudé plody nabité zdravím.

Kromě zkušených botaniků mají v klikvách a brusinkách zmatek snad všichni. Pojďme si v nich proto udělat jednoduchý přehled. Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) patří do rodu Vaccinium (česky klikva nebo brusnice), stejně tak jako klikva maloplodá, klikva bahenní, brusnice brusinka a brusnice borůvka – poslední zmiňovanou jsme se již v našem bylinném seriálu zabývali.

Klikva a brusinka není totéž

Z botanického hlediska nejsou klikvy brusnicemi, ale pro podobné pěstitelské podmínky a obsahové látky se řadí do stejného rodu. Klikva velkoplodá bývá často zaměňována s brusnicí brusinkou (Vaccinium vitis-idaea), která je v českých lesích chráněná a na pultech obchodů daleko vzácnější a dražší. Vzhledově jsou však téměř totožné a spotřebitel tak bez náležitého označení produktu jen těžko pozná skutečný druh a původ červených bobulek zabalených v plastovém sáčku.

Klikva velkoplodá alias “kanadská brusinka” jako dědictví od indiánů

Klikva velkoplodá je podle místa původu nepřesně označována jako kanadská či americká brusinka. Ve vlhkých lesích Severní Ameriky ji původně pro její blahodárné účinky sbírali indiáni, kteří využívali listy a plody v lidovém léčitelství. Je to vytrvalá rostlina rodu vřesovcovitých, dorůstá až do výšky 1 metru a má drobné růžové květy, které na podzim dozrají do sytě červených bobulí.

Vzácná klikva velkoplodá pomáhá diabetikům nejen při potížích močových cest

Kromě zkušených botaniků mají v klikvách a brusinkách zmatek snad všichni. Pojďme si v nich proto udělat jednoduchý přehled. Klikva velkoplodá ...

Klikvě se daří i v českých zahrádkách

Chcete-li si klikvu vypěstovat na zahradě, musíte pro ni připravit hlubokou jámu (asi 50×50 cm), kterou naplníte rašelinou s příměsí říčního písku či jílu. Podobně jako borůvky vyžaduje větší vlhkost a kyselost půdy (pH 3,5-4,5).

Ideální složkou je proto rašeliník, který okyseluje substrát a zároveň je schopen pojmout velké množství vody (někdy i dvacetinásobek své hmotnosti) a tím půdu udržuje neustále vlhkou. Rašeliník svrchu dorůstá a zespodu odumírá, čímž vytváří čerstvou rašelinu. Sazenici vysaďte na jaře či na podzim, velmi dobře snáší i silný mráz. Daří se jí na slunném stanovišti i v polostínu. Během vegetační sezóny ji přikryjte sítí proti ptákům, abyste se vůbec dočkali kýžené úrody.

Účinné látky pro neduhy související s diabetem

klikva

Čerstvé bobule klikvy velkoplodé dorůstají 0,9 až 1,4 cm. Chuť mají spíš nakyslou. | zdroj: Shutterstock

Plody klikvy velkoplodé obsahují vitamíny (především C, B1, B2, betakaroteny), minerální látky (draslík, železo či mangan), vlákninu, flavonoidy a pektin. Širokou škálu jejich léčivých účinků ocení nejen diabetici. Zde zmiňujeme nejdůležitější z nich:

  • Bobule klikvy mají antioxidační vlastnosti, působí proti volným radikálům a podílí se tak na zpomalení stárnutí organismu.
  • Podporují přirozenou obranyschopnost organismu, čímž zvyšují imunitu.
  • Klikva pozitivně působí na kardiovaskulární soustavu, protože snižuje hladinu cholesterolu a podporuje srdeční činnost.
  • Díky obsahu kyseliny hippurové a dalších látek mají plody klikvy antibakteriální účinky a pozitivní vliv na zdraví močových cest. Zabraňují totiž bakterii E. coli uchytit se v močovém ústrojí, což v opačném případě vede k zánětům.
  • Ženám pomáhá klikva při PMS (premenstruačním syndromu) či menopauze. Účinná je zejména proti křečím v podbřišku.

Hodí se na palačinky i ke svíčkové

Plody klikvy lze konzumovat čerstvé, sušené či ve formě čajů, šťávy i tablet.  V čerstvém či sušeném stavu je lze využít do snídaňových směsí, jogurtů, čerstvých ovocných salátů či smoothie. V české kuchyni má spolu s pravými brusinkami své nezastupitelné místo i jako jemně štiplavá ozdoba svíčkové omáčky. Na trhu lze natrefit jak na 100% neslazené klikvové šťávy vhodné pro diabetiky, tak i na džusy s vysokým obsahem cukru a nízkým množstvím ovocné šťávy.

Kromě skvělé chuti a zdravotních přínosů je výhodou konzumace klikvy i to, že ji lze kombinovat s většinou běžně užívaných klasických léčiv. Nicméně, pokud si nebudete jistí interakcí s vaší medikací, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Na paměti byste též měli mít, že všechny brusnice včetně klikvy mají laxativní účinek a jejich nadměrné požití může způsobit průjem. Zde tedy platí, že dobrého patří pomálu.

Zdroje: bylinkovo.cz, bylinkopedie.cz, celostnimedicina.cz, zahradkarskaporadna.cz, botany.cz

3664

Diskuze k článku