Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici
Vysoký tlak: Nedostatek spánku zvyšuje riziko hypertenze
Zdroj: Pixabay
Vědci uvádějí, že čím méně hodin člověk spí, tím vyšší je u něj riziko rozvoje vysokého krevního tlaku. Ženy, které trpí nedostatkem spánku, jsou přitom hypertenzí ohroženy více než muži.
Podle nové studie je spánek kratší než 7 hodin denně spojen s vyšším rizikem vysokého krevního tlaku v průběhu času. Výsledky, které zatím nebyly publikovány v odborném časopise, byly prezentovány na výročním vědeckém zasedání American College of Cardiology. Důvodem realizace studie byla skutečnost, že výsledky dřívějších výzkumů zaměřených na souvislost mezi spánkovým režimem a vysokým krevním tlakem nebyly jednoznačné.
Významně vyšší riziko hypertenze kvůli nedostatku spánku
Vědci přezkoumali data ze 16 studií provedených v období od ledna 2000 do května 2023. Informace se týkaly výskytu hypertenze u 1 044 035 osob v šesti zemích, které neměly v anamnéze vysoký krevní tlak, a to po dobu sledování od 2 do 18 let (s mediánem 5 let). Výzkumní pracovníci uvedli, že u osob spících kratší dobu bylo riziko vzniku hypertenze významně vyšší, a to i po úpravě demografických a kardiovaskulárních rizikových faktorů, které zahrnovaly kouření, krevní tlak, tělesnou hmotnost, vzdělání, pohlaví a věk. Tato souvislost byla ještě silnější u osob, které spaly méně než pět hodin.
„Na základě nejnovějších dat lze konstatovat, že čím méně spíte, tím je pravděpodobnější, že se u vás v budoucnu vyvine hypertenze,“ uvedl ve svém prohlášení Dr. Kaveh Hosseini, hlavní autor studie a docent kardiologie v Teheránském kardiologickém centru v Íránu. Členové výzkumného týmu uvedli, že spánek kratší než 7 hodin byl spojen se 7% zvýšením rizika vzniku vysokého krevního tlaku. Toto číslo se zvýšilo na 11 %, pokud byla délka spánku kratší než 5 hodin.
Hosseini uvedl, že to tým porovnával s účinky cukrovky a kouření, o nichž je známo, že zvyšují riziko hypertenze u člověka nejméně o 20 %. Uvedl, že mezi další faktory mohou patřit poruchy spánku, jako je spánková apnoe, a také deprese, úzkost, užívání některých léků, alkohol, práce v nočních směnách, přejídání nebo jiné životní návyky.
Velikonoční pohoštění pro diabetiky může být lahodné, lákavé na pohled a samozřejmě zdravé
Během velikonočních svátků je – stejně jako během jakýchkoli jiných svátků, které jsou pověstné záplavou jídla – potřeba najít rovnováhu. I ...
Riziko vysokého krevního tlaku je vyšší u žen
Věk účastníků studie se pohyboval od 35 do 61 let. Více než polovinu (61 %) tvořily ženy. Ženy, které uváděly méně než 7 hodin spánku, měly o 7 % vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Výzkumníci vyjádřili překvapení, že nezjistili rozdíly v souvislosti mezi délkou spánku a hypertenzí v závislosti na věku, protože spánkový režim se s věkem často mění.
Cukrovka a spánek
Pro diabetiky je spánek obzvlášť důležitý. Poruchy spánku jsou u diabetiků zastoupené ve stejné míře jako v ostatní populaci, ale jsou pro ně specificky rizikové. Nevyspání je významným stresorem, neboť tělo reaguje na stresovou zátěž zvýšením glykemie. Proto může být porucha spánku příčinou zhoršené kompenzace diabetu.
Nedostatek spánku ale není jediným faktorem, který je pro diabetiky rizikový. Vážným problémem může být i spánková apnoe. O propojenosti diabetu a spánkové apnoe totiž již dnes není pochyb – často se vyskytuje u diabetiků II. typu. U pacientů s cukrovkou, kteří trpí spánkovou apnoí, se navíc zhoršuje citlivost na inzulin a zvyšuje se riziko neuropatie, tj. postižení periferních nervů na nohou. Kromě toho má tato porucha celou řadu negativních dopadů na tělo a zdraví. Mezi problémy, k nimž dochází při zástavě dechu, patří:
- přerušovaný přísun kyslíku do těla;
- až desítky mikroprobuzení během spánku za hodinu;
- neschopnost přejít do fáze hlubokého spánku.
Sedavý způsob života může způsobit změny cholesterolu a ovlivnit funkci inzulínu
Podle studie provedené na University of Texas Medical Branch v Galvestonu může mít dlouhodobá fyzická nečinnost na člověka negativní vliv. To, ...
Jak zajistit lepší spánek
Pokud byste rádi spali více a zdravěji, můžete se pokusit zavést opatření, která by mohla kvalitu spánku zlepšit:
- Vyhněte se ve večerních hodinách těžkému jídlu, nadměrné konzumaci tekutin nebo alkoholu.
- Zajistěte, aby vaše ložnice byla vhodná pro spánek. To zahrnuje vyvětrání, absenci rušivého světla nebo hluku, a odpovídající pohodlí.
- Před spaním je potřeba zklidnit se. Nikdy tedy neuléhejte do postele s hlavou plnou nevyřešených věcí.
- Pokud se vám nedaří usnout, je lepší na chvíli vstát z postele, a zabránit tak neustálému převalování se. V žádném případě nezapínejte počítač nebo televizi, raději si vezměte do ruky knihu.
- Věnujte se pravidelně cvičení: Fyzická aktivita může pomoci zlepšit kvalitu spánku.
- Používejte relaxační techniky: Meditace, hluboké dýchání a jiné relaxační techniky mohou snížit úzkost a stres před spaním.
- Omezte kofein: Pokud si nedokážete kávu odepřít, konzumujte ji pouze dopoledne. Omezení konzumace kofeinu odpoledne a večer může pomoci zlepšit kvalitu spánku.
- Správná postel a matrace: Pečlivě si vyberte postel a matraci, která vám bude vyhovovat.
- Pokud se vaše porucha spánku prohlubuje, je vhodné obrátit se na praktického lékaře, který vás může doporučit do spánkové laboratoře.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
3144