Bis Bis

Vysoký cholesterol a oční choroby mají vliv na rozvoj demence. Diabetici musí být obzvlášť obezřetní

Vysoký cholesterol a oční choroby mají vliv na rozvoj demence. Diabetici musí být obzvlášť obezřetní
Podle odborníků se na rozvoji demence významným způsobem podílí i vysoký cholesterol a ztráta zraku Zdroj: Pixabay

Lancetova komise pro prevenci, intervenci a péči o lidi s demencí představila minulý týden na Mezinárodní konferenci Alzheimerovy asociace zprávu, která uvádí dvanáct rizikových faktorů demence z roku 2020, a přidává další dva – vysoký cholesterol po čtyřicátém roce věku a ztrátu zraku. To je důležitá zpráva pro jedince žijící s cukrovkou, protože právě diabetici se často potýkají s vysokým cholesterolem a oční choroby jsou závažnou komplikací cukrovky.

Podle odborníků by snížení rizika demence již v dětství mohlo snížit počet lidí žijících s demencí téměř o polovinu, a proto by vlády měly upřednostnit rozsáhlé pokusy o minimalizaci těchto rizik. Tato opatření by podle vědců mohla mít obrovský sociální a ekonomický přínos pro zpomalení nárůstu demence ve světě.

Čtrnáct rizikových faktorů demence

V roce 2020 stanovila Lancetova komise 12 rizikových faktorů, které jsou spojeny se 40 % všech případů demence. Jedná se o tyto faktory:

  1. nadměrná konzumace alkoholu,
  2. kouření,
  3. diabetes,
  4. obezita,
  5. vysoký krevní tlak,
  6. znečištění ovzduší,
  7. poškození mozku,
  8. fyzická nečinnost,
  9. deprese,
  10. sociální izolace,
  11. ztráta sluchu,
  12. nižší úroveň vzdělání.

Aktuální zpráva Lancetovy komise nově obsahuje další dva rizikové faktory, a to vysokou hladinu cholesterolu po čtyřicátém roce věku a ztrátu zraku. Tyto dva faktory se podle ní podílejí na přibližně 9 % všech případů demence – 7 % v případě vysoké hladiny cholesterolu a 2 % v případě ztráty zraku.

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii

Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...

Typy demence

Demence je souhrnné označení pro několik neurodegenerativních onemocnění, která se vyznačují příznaky ovlivňujícími paměť, komunikaci a myšlení. Ačkoli se pravděpodobnost výskytu demence s věkem zvyšuje, není normální součástí stárnutí. Mezi typy demence patří například Alzheimerova choroba, vaskulární demence, demence s Lewyho tělísky, která se může vyskytovat u Parkinsonovy choroby, frontotemporální demence a smíšená demence.

Vysoký cholesterol je rizikový, pro diabetiky to platí dvojnásob

Cholesterol je tuková látka, kterou organismus sice potřebuje pro určité základní tělesné funkce, ale jeho nadměrné množství má negativní dopad na kardiovaskulární systém. Zvýšená hladina cholesterolu může vést k ukládání tukových látek do cévních stěn ve formě tukových proužků či plátků a k množení hladkých svalových buněk ve stěnách tepen. Cévy v důsledku toho ztrácejí pružnost a dochází k jejich postupnému zužování. Tento proces se nazývá ateroskleróza. Ta má za následek snížené zásobení orgánů kyslíkem, které vede k jejich poškození.

Lidé s cukrovkou jsou k vyšší hladině špatného cholesterolu LDL náchylnější, což může vést ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zvyšuje se tím riziko předčasného úmrtí. Když k tomu připočteme zvýšené riziko demence, které popisuje zpráva Lancetovy komise, je jasné, že by se každý diabetik měl snažit, aby udržoval svou hladinu cholesterolu v mezích normálu.

Typy cholesterolu

Rozeznáváme tři základní typy cholesterolu v lidském organismu. Prvním je „dobrý“ cholesterol HDL, jehož hodnota by měla být nad 1,0 mmol/l u mužů a 1,2 mmol/l u žen. Druhým typem je „špatný“ cholesterol LDL, jehož hodnota by neměla přesáhnout 3,0 mmol/l. U diabetiků, kardiaků nebo jedinců s onemocněním ledvin by tato hodnota měla být až o polovinu nižší. Třetím typem je cholesterol VLDL, který je považován za typ „špatného cholesterolu“. VLDL se vytváří v játrech a slouží k přenášení triglyceridů po celém těle.

Zdraví očí je důležité

Cukrovka může ovlivnit celou řadu tělesných pochodů. Zároveň v mnoha případech působí na zrak diabetika. Příčinou je zcela logicky vysoká hladina cukru v krvi. Ve vážných případech totiž může dojít až k slepotě, která primárně postihuje dospělé diabetiky ve věku 20 až 74 let. Ovšem správným a racionálním přístupem k vlastnímu zdraví mohou jedinci žijící s cukrovkou udržet své oči zdravé.

Vzhledem ke zvýšenému riziku demence v případě ztráty zraku je nesmírně důležité, aby diabetici udržovali svou nemoc kompenzovanou a pravidelně navštěvovali očního lékaře. Podcenit zrakové obtíže se v případě cukrovky nevyplácí. Diabetiky postihuje nejčastěji šedý zákal neboli katarakta, zelený zákal neboli glaukom a diabetická retinopatie, která může vést až k úplné ztrátě zraku. Riziko vzniku této nemoci vzrůstá přímo úměrně vzhledem k letům, po která se daný jedinec léčí s cukrovkou.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Zdravotní politika musí řešit rizikové faktory demence

V aktuální zprávě Lancetovy komise se uvádí, že vzhledem k rychle stárnoucí světové populaci se očekává, že počet lidí s demencí se do roku 2050 téměř ztrojnásobí a vzroste z 57 milionů v roce 2019 na 153 milionů.

V zemích s nižšími příjmy způsobuje nárůst demence delší průměrná délka života a ekonomický dopad demence na celém světě se odhaduje na více než 1 bilion dolarů ročně.

Andrew Sommerlad, BMBS, PhD, jeden z autorů zprávy Lancetovy komise a docent na psychiatrickém oddělení University College London a konzultant pro psychiatrii ve stáří v Islington Memory Service, uvedl, že k boji proti očekávanému nárůstu demence v příštích několika desetiletích bude nutný široký a organizovaný přístup vlád na celém světě.

Mnoho známých rizikových faktorů demence lze ovlivnit zdravotní a vládní politikou – to bude pravděpodobně nejúčinnější způsob, jak podpořit lidi, aby změnili životní styl, což by jinak sami nedokázali,“ řekl Sommerlad.

Zdroj: medicalnewtoday.com, dále dle textu

3128

Diskuze k článku