Vysoké procento lidí žije s neléčeným diabetem. A polovina úmrtí diabetiků je způsobena nemocemi srdce

Vysoké procento lidí žije s neléčeným diabetem. A polovina úmrtí diabetiků je způsobena nemocemi srdce
Recept na dlouhé zdraví je jednoduchý – spočívá v prevenci Zdroj: Freepik

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastějším chronickým onemocněním. Celkově jsou totiž kardiovaskulární onemocnění zodpovědná za přibližně 20 % všech předčasných úmrtí (před 65. rokem věku) v EU a představují přibližně 16 % výdajů na zdravotní péči v EU – neboli 200 miliard eur. Lze jim však do určité míry předcházet a účinnou léčbou jejich negativní dopady eliminovat.

V EU v současnosti žije více než 50 milionů lidí s kardiovaskulárními onemocněními a úmrtnost je neúprosně vysoká. Stejným problémem je i jiná civilizační choroba, často spojená s onemocněním srdce a cév, a sice cukrovka. Lidé s diabetem totiž mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění ,a jejich délka života se tak ve statistikách drasticky zkrátí o 10–14 let. Dalo by se říci, že až polovina úmrtí diabetiků je spojena s onemocněním srdce. Nejčastěji to je cévní mozková příhoda.

Horoskop na měsíc březen (nejen) pro diabetiky: Býci získají odměnu, Panny najdou lásku

Vodnář (21. 1. – 20. 2.) V březnu se vám bude neuvěřitelně dařit! Asi vás nepřekvapí, že je opravdu na co se těšit. Započnete hned několik ...

Zanedbávání preventivních prohlídek

Bohužel se odhaduje, že více než jeden ze tří dospělých žije s nediagnostikovaným diabetem a nepodstupuje žádnou léčbu, a stejně tak 20–40 % srdečních infarktů se vyskytuje u lidí, kterým nebyla dříve kardiovaskulární porucha diagnostikována.

„Bohužel je nutné říci, že i přes moderní pokroky v medicíně mají lidé s cukrovkou horší prognózy u kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s nediabetiky. Přitom cukrovku i onemocnění srdce lze jednoduše odhalit během preventivních prohlídek, ty ale část populace mnohdy zanedbává. Včasnější identifikace a lepší léčba nemocí srdce a cév, diabetu a obezity jsou klíčovým krokem ke zmírnění rizikových faktorů. Stejně tak pro snížení rizika komplikací, jako jsou srdeční infarkty, a dlouhodobé řešení zátěže onemocněním,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Pohyb a zdravá strava jako prevence kardiovaskulárních onemocnění i diabetu

Hlavní prevencí kardiovaskulárních onemocnění je samozřejmě zdravý životní styl. U diabetiků jsou pak velmi důležitá i opatření, která mají dobrý vliv na úbytek tělesné hmotnosti (dostatek pohybu) a hladiny cukru v krvi (zdravá strava). Nutností je také (nejen) u diabetiků eliminovat kouření.

Recept na dlouhý život ve zdraví a pohodě je na první pohled relativně jednoduchý. Prevence šetří nejen naše i veřejné peníze, ale především naše zdraví. „Všichni chceme strávit co nejdelší možnou dobu s naší rodinou a našimi přáteli ve zdraví, štěstí a pohodě. Otázkou však je: Děláme pro naše zdraví hodně, nebo málo? A můžeme dělat víc? Optimálním životním stylem lze předejít až čtyřem z pěti infarktů myokardu, především u mužů,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček.

Devětsil lékařský je mytologická květina bohů, fytoterapeuté nedočkavě čekají na její jarní sběr

Devětsil zaujme svým neobvyklým květem a silnými terapeutickými výhodami. Fytoterapeuté s ním mohou vysloveně kouzlit v případě zánětlivých ...

Hýbejte se

Přínosy pohybové aktivity jsou z medicínského hlediska jednoznačně pozitivní nejen pro zdraví srdce a cév, ale i zdraví z pohledu neurologie, endokrinologie nebo stavu pohybového aparátu.

Krátká pohybová aktivita denně přispívá k tomu, že jsme nejen z dlouhodobé perspektivy zdravější, ale také šťastnější. Jen je někdy obtížné vložit do náročného dne malou chvíli pro pohybovou aktivitu. Nejtěžší je však začít, výsledky se časem dostaví.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Zdroj: diabetes.org, srdcevhlave.cz

1192

Diskuze k článku