Vyražte na běžky

Vyražte na běžky

Ve stopách Hanče a Vrbaty za lepší kondicí a radostí z pohybu. Než začnete, je tady malý rádce…Něco o vybavení, stylech a užitečnosti běhu na lyžích.

Nadýchat se čerstvého vzduchu, protáhnout neohebné tělo, rozvrzané klouby a ztuhlé svalstvo, vidět krásná a utajená zákoutí přírody, dechberoucí panoramata, nekonečné bílé pláně. Rozpumpovat srdce a plíce, okysličit mozek. Tohle všechno skýtá běh na lyžích. Sport po léta oblíbený napříč všemi sociálními vrstvami, sport zdravý a ač letitý, dokonce moderní. Přitom stačí lyže, hůlky, vázání a boty. Obyčejné šponovky, kulich a jízdenka do nejbližších hor. Na běhání navíc nepotřebujete vleky a lanovky, stačí stopa (anebo si ji sami prošlápnete), sem tam hospoda nebo bufet. Vítané je příznivé počasí a parta přátel. Pak už se jen odpíchnout a směle vyrazit za lepší kondicí…

11 DŮVODŮ PROČ BĚHAT NA LYŽÍCH

1. Při běhu na lyžích se do pohybu aktivně zapojují nejen nohy, ale i ruce a trup, což pozitivně vyšuje dispozice dýchacího a hlavně oběhového systému.
2. Zlepšená kardiovaskulární kondice vytváří předpoklady pro vaše lepší výkony v dalších sportech. Ale kupříkladu i v práci, případě při domácích činnostech jako je nakupování, luxování, úklidu, apod. Zkrátka jste fit!
3. Protože se do pohybu zapojují všechny končetiny, zvyšuje se flexibilita většiny kloubů a správně si protáhnete šlachy. Je dobré zmínit i zlepšení formy pro milostný život, což není nepodstatná složka vašeho života. Jednoznačně se zlepšíte v sexu. Případně budete víc při chuti.
4. Běh na lyžích při dodržování správné techniky napomáhá odbourání chronických bolestí zad a zlepšuje držení těla.
5. Díky zvýšené dechové frekvenci na čerstvém vzduchu se organismus intenzivněji okysličuje, což snižuje pravděpodobnost, že vás budou trápit bolesti hlavy.
6. Při jakémkoliv vytrvalostním zatížení dochází k vyplavování endorfinů, které způsobují vznik příjemných pocitů zezvýšeného zatížení.
7. Při běhu na lyžích to platí dvojnásob, příjemné pocity se dostaví i z radosti z jízdy zasněženou krajinou. Odbouráváte stres a ještě pracujete na kondici. Jednoznačně si celkově zkvalitňujete život.
8. Odoláte chorobám – tím, že se přinutíte běhat v mrazivém počasí, se skvěle otužíte – zvýší se odolnost vašeho organismu a posílí imunitní systém.
9. Zkoordinujete se. Běh na lyžích vychází z přirozeného pohybu člověka při chůzi. Pomůže vám zdokonalit i koordinaci pohybu horních a dolních končetin.
10. Skvěle se vyspíte! Díky fyzické únavě po pravidelném vytrvalostním pohybu, kdy zatížíte velké množství svalů, se dostaví přirozená únava organismu, snáze se vám bude usínat a kvalita spánku se zlepší.
11. Budete sexy. Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá vaší pleti i vlasům. Nač potřebujete chodit do kosmetického salonu na takzvané sněžení, které trénuje pomocí tekutého dusíku cévky v pokožce, když si ho můžete dopřát v přírodě?
Nezapomeňte ale na ochranné krémy proti UV záření a na tyčinky pro péči o rty. A samozřejmě na brýle, neboť zánět spojivek je prevít.

Proč běžky baví ženy?

– Zbaví se přebytečných tukových polštářů kolem boků a krásně se jim vytvaruje »pozadí«. Jak tohle jen dovede zvednout sebevědomí…
– Posílí se jim prsní svaly a zpevní se jejich svalový korzet.
– Konečně důvod, jak si zpestřit víkendy, které jinak dámy tráví péčí o rodinu a domácnost.

Proč baví běžky muže?

– Na běžkách si pěkně vytvarují hýžďové svaly, a na to ženy přece letí.
– Mají i v zimě možnost na chvilku si odskočit z domova; raději trénovat na běžkách než luxovat.
– A ta parta, to už je klasika. Sami pochopitelně nejedete často. Málokdy je posezení v hospůdce tak příjemné jako po návratu z běžkařské túry.

Jak se vybavit…

LYŽE

V současné době se rozlišuje několik typů lyží pro běh na lyžích.
Klasické lyže: lyže vhodné pro klasickou techniku běhu a pohyb ve stopě
Skateové lyže: lyže s kratší špičkou vhodné pro volný styl
Combi lyže: kompromisní řešení mezi klasickými a skateovými lyžemi
Backcountry lyže: vhodné pro pohyb ve volné přírodě (v hlubokém sněhu apod.)

VÁZÁNÍ

Nyní už jsou v podstatě na trhu dostupné jen dva systémy vázání.
SNS (z angl. Salomon Nordic System; jedna široká drážka)
NNN (z angl. New Nordic Norm, někdy též Rottefella podle významného výrobce; dvě úzké drážky)

BOTY

Boty se liší pro jednotlivé standardy vázání. Ale také podle účelu použití (zateplené turistické boty, nízké ohebné boty pro klasickou techniku, boty pro volnou techniku s vyztuženým kotníkem, ty jsou většinou komfortní proti sněhu).

Jak se správně obléci?

Jelikož se na běžkách zapotíte, měli byste si určitě obléci pohodlné spodní prádlo. Takzvané funkční oblečení je nedílnou součástí výbavy každého, a to i rekreačního běžkaře. Druhá vrstva by měla plnit izolační funkci a být hřejivá, ideálně z tkaniny fleece či podobných materiálů. Třetí a poslední vrstvou bývá lehká bunda, která vás ochrání před větrem a nepropustí vnější vlhko. Vyplatí se investovat do pohodlných sportovních ponožek, které dostatečně izolují teplo a odvádějí pot. Stejně jako nohy, je nutné chránit si i ruce, proto jsou pro běh na lyžích nezbytné kvalitní rukavice.
V neposlední řadě nikdy nezapomeňte na čepici, protože právě hlavou odvádíme největší množství tepla. Hodí se i brýle, které vás ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy, jako je vítr, padající sníh či sluneční paprsky.
Uvědomte si, že legendární hrdinní běžci Hanč a Vrbata kvalitu oblečení podcenili (a zaplatili za to životem). V době před 100 lety neexistovaly speciální materiály, jaké máme k dispozici teď…

Jak na techniku?

Technika běhu na lyžích (zejména závodní forma) se neustále vyvíjí.
Nejvýraznějším pokrokem byl vznik tzv. bruslení, které se v oficiální terminologii nazývá volný styl. Prvky bruslení se v běžeckém lyžování vyskytovaly od jeho počátků. Do obecného povědomí se však bruslení dostalo až v sedmdesátých letech, kdy bylo používáno při závodech na dlouhých rovinatých tratích v podobě jednostranného bruslení (jedna lyže jede ve stopě, druhá slouží k odrazu). Ve Světovém poháru se technika bruslení poprvé objevila v sezóně 1980–1981, ale až v sezóně 1983–1984 první závodníci absolvovali závod Světového poháru zcela bez stoupacích vosků. Na mistrovství světa 1984–1985 již všechna čelní umístění vybojovali závodníci používající bruslení. V následující sezóně (1985–1986) byla upravena pravidla běžeckého lyžování a byly odděleny klasická technika a volná technika běhu na lyžích.

Klasický styl

Běží se v připravené stopě s využitím techniky střídavého běhu a jízdy soupaž. Kromě těchto prvků je povoleno odšlapování (odraz jednou lyží) v zatáčce, odšlapování při přejíždění ze stopy do stopy a tzv. stromeček (lyže do „V“ při překonávání prudkého stoupání), při kterém ale nesmí docházet ke skluzu.

Volný styl

Ač ve svém původním významu zahrnuje větší spektrum technik, je v současné době vžitým ermínem pro označení jízdy technikou bruslení.
Dnes se používá oboustranné bruslení, kdy se lyžař střídavě odráží z obou lyží. Podle četnosti odpichů hůlkami se rozlišuje na jednodobé či dvoudobé.
Je celkem lhostejné, zda se rozhodnete pro klasiku nebo pro bruslení. Každý styl má své výhody a specifika. Navíc existují sněhy, kdy i zdatný lyžař jde radši bruslit, než by se pokoušel namazat.

JAK TO CÍTÍ TĚLO

* Z fyziologického hlediska je běh na lyžích charakterizován jako silově – vytrvalostní zátěž s
velkým výdejem energie. Co se týče pořadí sportů dle energetického výdeje, okupuje běh na lyžích jednu z předních příček.
* Jednotlivé techniky se odlišují funkční i metabolickou odezvou v organismu. Energetický výdej při jízdě závisí na délce a profilu trati, ale také na technice běhu.
Pro běh na lyžích je důležitá síla trupu, horních a dolních končetin, které také posilujete. Při tréninku je značně zatěžován a rozvíjen oběhový a dýchací systém.
Hlavními předpoklady pro dobrý výkon je aerobní kapacita, svalová síla a nervosvalová koordinace, menší význam je přikládán anaerobní kapacitě organismu.

Klasika

Klasická technika lyžařského běhu je energeticky náročnější než bruslení. Spotřeba kyslíku (VO2) je asi o 19 % vyšší než při bruslení, snadněji se dostáváme do vyšší tepové frekvence. Při klasice dochází k odrazu při zastaveném pohybu lyží, doba odrazu je cca 300 ms. Síla odrazu odpovídá zhruba 150–200 % tělesné hmotnosti. Dopředný pohyb při klasice závisí na horizontálně orientovaných silách, které vznikají v důsledku dolů a dozadu orientovaného odrazu nohy při paralelním postavení lyží.

Bruslení

Jeden pohybový cyklus při bruslení je asi o 20 % kratší než při klasice, naopak délka skluzu je asi o 30 % delší. Při stejné rychlosti je tempo nižší a skluzová fáze delší. Odrazová síla při bruslení je menší než u klasiky, ale působí o 70 % delší dobu. Síla při odpichu pažemi je při klasice 10–20 % tělesné hmotnosti, při bruslení je třikrát vyšší, díky delším holím a zapojením velkých svalových skupin pletence ramene.

A na závěr praktická rada…

Nošení lyží a holí

Stavovská běžecká čest nám velí nosit běžky na rameně vždy špičkami dopředu. Hole nosíme zvlášť, obě ve druhé ruce. Pro kratší chůzi bez lyží neseme běžecké lyže tak, že do každé ruky uchopíme jednu lyži a jednu hůlku. Lyže držíme ve vyvážené poloze u vázání. Pro přepravu lyží a holí používáme vak na lyže. Lyže do něho ukládáme vždy svázané řemínky (u špiček a patek lyží) nebo lepicí páskou. Při spojení lyží k sobě je vhodné chránit skluznice vložením kousku textilu nebo papíru mezi lyže v místě dotyku skluznic. Běh na lyžích se může stát součástí vašeho moderního životního stylu. Tělo se při něm uvolní a perfektně protáhne, procvičíte si jinak opomíjené svaly a užijete si zázračnou kyslíkovou lázeň.

Michal Chytil

1101

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku