Vynálezce Edison kradl vědcům nápady. Byl posedlý zdravým životním stylem, ale před cukrovkou ho to neuchránilo

Vynálezce Edison kradl vědcům nápady. Byl posedlý zdravým životním stylem, ale před cukrovkou ho to neuchránilo
Thomas Alva Edison měl spoustu tajemství Zdroj: Pixabay

Jsem vegetarián a zásadně odmítám alkohol, abych mohl co nejvíce využít svůj mozek, řekl Thomas Alva Edison, slavný vynálezce, který od dětství prakticky neustále stonal, takže se ve škole moc často neukázal. Místo školy trávil spoustu času různými pokusy, kvůli nimž už ve svých 12 letech téměř úplně ohluchl. Mizerná školní docházka ale na jeho budoucí život zjevně neměla negativní vliv. Jaké zajímavé informace jste o slavném vynálezci nevěděli?

Vynálezce, na jehož jméno je vedeno více než tisíc patentů, se narodil roku 1847 jako nejmladší ze sedmi dětí, z nichž se dospělosti dožily jen čtyři. Další tisíce patentů zaregistrovaly jeho firmy. Mezi jeho nejznámější vynálezy patří například mikrofon, dynamo, kinematograf a fonograf, což byl předchůdce gramofonu.

Záchrana tříletého chlapce před vlakem mu změnila život

Ve svých 12 letech přijal Edison práci prodavače novin a cukrovinek na železnici. V zavazadlovém voze vlaku si zřídil laboratoř pro své chemické pokusy. Sehnal také tiskařský lis a založil Grand Trunk Herald, první noviny vydávané ve vlaku. Náhodný požár ho však donutil experimenty ve vlaku ukončit.

Někdy v té době ztratil Edison téměř všechen sluch. Některé zdroje připisují ztrátu sluchu následkům spály, kterou prodělal v dětství, jiné zase průvodčímu, který Edisonovi po požáru v zavazadlovém voze „nabančil“. Edison se však svým postižením nenechal odradit a často ho považoval za výhodu, protože mu usnadňovalo soustředění na experimenty a výzkum.

Psal se rok 1862, když Edison, zatím ještě „tvůrce a prodejce novin“, náhodou spatřil tříletého chlapce Jimmieho. Hrozilo, že ho srazí vlak. Edison neváhal, rychle zareagoval a zachránil malému chlapci život. Sám utrpěl jen lehká zranění.

James U. Mackenzie, přednosta stanice a chlapcův tatínek, byl Thomasovi za záchranu synova života nesmírně vděčný, a tak mu nabídl, že ho naučí používat telegraf. To Edisonovi navždy změnilo život.

Mlsáme při cukrovce: Mrkvovo-mandlový koláč si jako zdravou svačinku zamilujete

Existují lidé, kteří sladké zrovna moc nemusejí. A pak jsou tu ti, kteří sladké milují. Když takovému člověku vstoupí do života cukrovka, není to ...

“Genialita je jen 1 % inspirace a 99 % potu.“

T. A. Edison

Žárovku nevynalezl. A leccos jiného také ne

Edison vynalezl opravdu kdeco, ale pověstná žárovka se k jeho vynálezům neřadí. Tu Edison pouze zdokonalil a nechal si patentovat. Skutečným „otcem“ žárovky byl hodinář Heinrich Göbel, který v roce 1854 odsál z prázdné nádobky od parfému vzduch a jako vlákno použil zuhelnatělý bambus.

Ostatně, žárovka nebyla jediným vynálezem, který si Edison tak trochu přivlastnil. Skupoval totiž patentová práva jiných vynálezců, případně myšlenky ostatních vědců jednoduše okopíroval a vydával za svoje. To se traduje například o elektromobilu, který byl sestrojen ještě před Edisonovým narozením holandským profesorem Sibrandusem Stratinghem. No, co si budeme namlouvat, dnes se to nejspíš nedělá jinak.

„Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.“

T. A. Edison

Dvě manželky a šest dětí

V roce 1871 zemřela Edisonova matka. Ještě téhož roku o Vánocích se Edison oženil se svou bývalou zaměstnankyní Mary Stilwell. Jeho manželský život ale nebyl nijak snadný. Edison svou ženu sice miloval, ale práce mu nejspíš byla přece jen přednější. Mary navíc byla téměř neustále nemocná. Edison tak často přespával v laboratoři a většinu času trávil se svými kolegy. Je tedy docela s podivem, že se jim v roce 1873 narodila dcera Marion a v lednu 1876 syn Thomas mladší. Edison jim dal „telegrafickéׅ“ přezdívky „Dot“ (tečka) a „Dash“ (čárka). Třetí dítě, William Leslie, se narodilo v říjnu 1878.

Když Mary v srpnu 1884 zemřela na nádor mozku, Edison držel dva roky smutek. V roce 1886 se znovu oženil. Na rozdíl od Mary, která byla často nemocná, většinou zůstávala doma a byla vůči přáním svého manžela velmi vstřícná, byla Mina velmi aktivní bytost. Věnovala spoustu času různým skupinám, společenským akcím a charitativním organizacím a také se snažila zlepšit manželovy často nedbalé osobní návyky. S Minou měl Edison další tři děti.

Hořčík: Klíčový spojenec v boji s diabetem. Doplňte jej konzumací správných potravin

Hořčík neboli magnesium nepomáhá jen diabetikům – je to klíčový minerál pro fungování lidského těla jako celku. Je nesmírně důležitý pro správnou ...

Haló? Tady Edison!

Už jste dnes s někým telefonovali? A řekli jste „Haló“? On to byl tenkrát takový malý souboj mezi Edisonem a Grahamem Bellem, vynálezcem telefonu. Ten totiž navrhoval používat při zvedání telefonu „Ahoj“. V roce 1877 napsal Edison T. B. A. Davidovi, prezidentovi společnosti Central District and Printing Telegraph Company of Pittsburgh: „Příteli Davide, myslím, že nebudeme potřebovat zvonek, protože ‚Haló!‘ je slyšet na vzdálenost 10 až 20 stop. Co si o tom myslíte? Edison. P.S. První náklady na výrobu vysílače a přijímače jsou pouze 7 dolarů.“ Bell sice své „Ahoj“ propagoval až do konce života, ale Edisonův návrh nakonec převládl. Možná i proto, že se objevoval v celé řadě dobových návodů na použití telefonu.

O život jej připravila cukrovka

Thomas Edison byl po celý svůj život pověstný svou podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Podle časopisu Vegetarian Messenger z roku 1908 se Edison, který onemocněl mastoiditidou, uchýlil ve snaze o uzdravení k vegetariánské stravě. Údajně byl se změnou stravování natolik spokojen, že se ani poté, co se z onemocnění vzpamatoval, k masu nevrátil a zřekl se ho ve všech formách. Ani vegetariánství, ani odmítání alkoholu jej ale neuchránily před cukrovkou. Edison zemřel v 84 letech na komplikace spojené s diabetem. V den jeho pohřbu, který připadl na 21. října 1931, byly na jeho počest v USA zhasnuty všechny žárovky. S ohledem na skutečnost, že žárovku vlastně nevynalezl, je to tak trochu paradox.

Zdroje: loc.gov, elektrina.cz, legacy.com, ivu.org

3929

Diskuze k článku