Vykopejte si hojiče kostí a připravte mazání nejen na bolavé klouby. Čas sběru kostivalu právě přichází

Vykopejte si hojiče kostí a připravte mazání nejen na bolavé klouby. Čas sběru kostivalu právě přichází
Nastává čas sběru kořene kostivalu lékařského Zdroj: Pixabay

S bolestmi pohybového aparátu se občas potýká každý z nás, diabetiky nevyjímaje. Někdy pobolívá koleno, jindy si natáhneme sval, přeženeme to se sportem, nebo podvrtneme kotník. Potrápit nás ale může i nějaká ta modřina, výron nebo třeba menší zlomenina. Ve všech těchto případech můžeme sáhnout po kostivalové masti či krému – pomůže od bolesti, podpoří hojení a působí i proti otokům.

Růžovo-fialové květy až metr vysokého kostivalu lékařského (Symphytum officinale) zaujmou během léta nejen naše pohledy, ale obaleny jsou i různým hmyzem. Pro účely fytoterapie se však nejčastěji využívá kořen této léčivé rostliny z čeledi brutnákovitých, který se sbírá buď brzy na jaře, nebo právě nyní v říjnu. Veškerá síla z nadzemní části se totiž v tomto období stahuje zpátky do kořenů, a tak mají kořeny největší sílu.

S čím vším pomůže kostival

Kostival má možná trochu výmluvnější název ve slovenštině, kde je pojmenován jako kostihoj. A opravdu se na hojení kostí používá – a nejen jich. Kostival totiž obsahuje mimo alkaloidů, cholinu, kyseliny rozmarýnové, sterolů, silic či pryskyřic také vysoké množství alantoinu (0,6–0,9 %), který má hojivé účinky na kosti, šlachy, vazy a tkáně. Ve fytoterapii se proto používá při následujících potížích:

  • při bolestech kloubů, šlach a svalů;
  • jako podpora hojení drobných zlomenin;
  • na výrony, modřiny, otoky kloubů spojené se záněty;
  • při revmatismu a revmatoidní artritidě;
  • u natažených svalů a svalové slabosti;
  • při pohmožděninách;
  • při poruchách prokrvení dolních končetin;
  • při problémech s ploténkami;
  • při dně;
  • při bércových vředech (pozor, nikdy nemažeme do rány, pouze kolem ní).

Můj příběh: Diagnóza cukrovky mě přivedla až na psychiatrii. Dnes jsem za to vděčná

Možná vám budu připadat jako blázen, já jsem se tak ale vlastně chovala... Když mi po zdravotní prohlídce doktor oznámil, že mám vysoký cukr, ...

Nežádoucí účinky kostivalu

V lidovém léčitelství byl v dřívějších dobách kostival indikován i k vnitřnímu užívání, a to především při žaludečních vředech, bronchitidě či poruchách trávení. Vzhledem k tomu, že kostival obsahuje karcinogenní pyrrolizidinové alkaloidy (zejm. lasiokarpin a senkirkine), je jeho užívání vnitřně nedoporučováno. Při vnitřním užívání ve vyšších dávkách nebo dlouhodobějším užívání může dojít k toxickému poškození jater, proto nikdy neužívejte kostival vnitřně na základě svého vlastního rozhodnutí. Vždy se o jeho vnitřním užití poraďte s odborníkem.

Používání přípravků s obsahem kostivalu by se měly vyhnout také těhotné či kojící ženy.

Jak na domácí výrobu kostivalové masti

Pokud se vám nechce kupovat kostivalové mazání v lékárně, připravte si svoje vlastní. Na sběr kořene se vybavte rýčem, vždy byste měli používat kořen z víceletých rostlin – ten je na povrchu černý či tmavě hnědý, uvnitř bílý či nažloutlý a silný je přibližně jako palec. Na čtvrt kila sádla vám postačí přibližně pět kořenů, proto vždy vyryjte pouze takové množství, které skutečně spotřebujete.

  • Nasbíraný kořen doma důkladně očistěte (použijte kartáček, ať se zbavíte veškeré hlíny). Můžete jej umýt i pod tekoucí vodou, v takovém případě jej ale nechte důkladně oschnout, než jej budete zpracovávat v sádle (velký obsah vody by mohl způsobit tvorbu plísní).
  • Očištěný a osušený kořen nakrájejte na malé kousky (použijte ideálně nůž s keramickou čepelí, kontakt s kovem může ničit některé účinné látky).
  • Rozpusťte čtvrt kila sádla (nesoleného) v rendlíku na mírném plamenu a vsypte nakrájený kořen kostivalu.
  • Promíchejte, nechte zahřívat a těsně před dosažením bodu varu sundejte z plamene.
  • Směs kostivalu a sádla nechte vychladnout a odležet do druhého dne.
  • Druhý den opět zahřejte k bodu varu a opět nechte vychladnout a odležet.
  • Třetí den směs opět mírně zahřejte, přidejte malé množství včelího vosku (zajistí tuhost masti), nechte jej rozpustit, důkladně promíchejte a následně sceďte přes plátýnko.
  • Nalijte do malých nádobek (ideálně masťovek z lékárny) a uchovávejte v chladu.
  • Používejte dle potřeby.

Co je nejlepší na popraskané paty? Nejen diabetikům pomůže důkladná péče o nohy i správný výběr obuvi

I když většinou popraskané paty nezpůsobují vážné problémy, mohou – zejména pro ženy – představovat estetický problém, a často také zapříčiňují ...

Kostival jako slibná bylina pro diabetiky

Kromě účinků na pohybový aparát se kostival v posledních letech podrobuje i výzkumům ohledně léčby cukrovky. Například studie, jež byla publikována v letošním roce, zkoumala kostival lékařský a pelyněk brotan s ohledem na management glykémie. Obě tyto rostliny obsahují vysoké množství polyfenolických sloučenin, které by mohly být schopny snížit nebo zabránit vstřebávání glukózy inhibicí trávicích enzymů. Obě rostliny během studie vykázaly potenciál jako doplňková terapie pro léčbu diabetu 2. typu, ovšem i nadále je potřebné jejich další zkoumání.

Trocha magie na závěr

Používání kostivalu se těší velké oblibě již celá staletí. Kromě podložených účinků tak není divu, že se kolem působení této rostliny traduje i řada mýtů. Mexické porodní báby používají kostival i v dnešní době pro urychlení hojení potrhaných porodních cest. V minulosti se však v různých kulturách věřilo i tomu, že koupel v kostivalu navrátí ženám panenství, nebo že nasekané maso se po uvaření v odvaru z kostivalu promění na steak. Kostivalová lázeň prý údajně dokáže probrat k životu i mrtvé zvíře a dodat mu zpět jeho sílu

Zkoušet to ale raději nebudeme a zůstaneme u osvědčených účinků mazání na bolavé klouby.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, bylinkyprovsechny.cz, topvet.cz

5872

Diskuze k článku