Obezita je těžké břemeno, pro diabetiky má nepříjemné následky. Zapomeňte na výtah i dálkové ovládání
Vyhněte se jídlu, které zatěžuje vaše játra. Po Vánocích si naordinujte jejich detoxikaci.
Zdroj: Pixabay
Zdraví jater je důležité. Díky nim může organismus dobře fungovat. Diabetici II. typu trpí často na nealkoholické ztučnění jater. Správně zvolený jídelníček jej ale může pomoci eliminovat.
Játra jsou zodpovědná za řadu biochemických a metabolických funkcí, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Uchovávají živiny přinášené trávením, jako je glykogen, železo a vitamíny, podílí se na metabolismu sacharidů a lipidů, zpracovávají odpadní látky obsažené v krvi. Aby zůstala zdravá a dobře sloužila, je potřeba snížit konzumaci zátěžových potravin.
Jak vlastně fungují vaše játra?
Játra plní v těle mnoho zásadních funkcí. Kromě ukládání živin přijatých z potravy hrají roli při metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, fungují jako filtr pro očistu těla. Nachází se pod bránicí, v pravé horní části dutiny břišní. Mají červenohnědou barvu. Tento orgán měří v průměru 28 cm na šířku a 16 cm na výšku. Vlastní hmotnost jater je okolo 1,5 kg. Jsou obzvlášť citlivá na častou konzumaci alkoholu, potravin, které jsou bohaté na rafinovaný cukr, polotovarů. Navíc jsou velmi citlivá na projevy stresových situací. Lidé, kteří jsou často pod psychickým tlakem, mívají potíže právě s tímto orgánem.
Úlohou jater je produkovat žluč a vytvářet sekrety nezbytné pro trávení bolusu potravy.
Játra jsou zodpovědná za mnoho metabolických a regulačních funkcí v lidském organismu. Zajišťují udržení normální hladiny krevního cukru (mezi 0,74 g/l a 1,06 g/l). Syntetizují cholesterol a produkují mnoho pro tělo nezbytných látek, jako je albumin (plazmatická bílkovina), všechny globiny, dále krevní bílkoviny, které zastavují krvácení, nebo komplexy proteinů a lipidů umožňující transport lipidů včetně cholesterolu v krvi, známé také pod názvem lipoproteiny.
Mezi další funkce jater v těle patří:
-
Detoxikace. Mají na starosti odbourávání toxických látek z těla, které se vyloučí z organismu stolicí nebo močí. Jaterní buňky se také podílejí na eliminaci amoniaku, který vzniká přirozeně při trávení v tlustém střevě a který je toxický pro mozek. Transformuje se na močovinu a vylučuje se močí.
-
Játra také hrají roli při odbourávání hemoglobinu (protein v červených krvinkách, který přenáší kyslík). Jeho rozkladem vzniká tzv. volný bilirubin, který je toxický. Po transportu do jater se přeměňuje na konjugovaný bilirubin (pigment, který dává žluči její nažloutlou barvu).
-
Játra plní také trávicí funkci, produkují žluč.
Zahřejte se nejen svetrem, v chladných dnech pomohou i potraviny. Proč mají diabetici dbát na dobrý výběr koření?
Mnohé prohřívací potraviny mohou být pro strávníka překvapivé, protože typicky si pod tímto termínem představí hlavně různé druhy koření. To ale ...
Jaké jsou nemoci jater?
Jaterní onemocnění se vyskytují v populaci poměrně běžně. Lidé, kteří se léčí s diabetem II. typu, se často potýkají s jejich nealkoholickým ztučněním. Správně nastavený jídelníček může játrům velmi ulevit, a to nejen u pacientů s cukrovkou. Jaké jsou jaterní patologie, se kterými se nejčastěji setkáte?
-
Všeobecně známé jaterní patologie jsou například cirhóza, hepatitida (žloutenka, zánět jater způsobený virovou infekcí, ale spouštěči mohou být i alkohol, drogy či některé druhy chemikálií). Virus hepatitidy se může přenášet kontaminovanou vodou (hepatitida A a E), krevní transfuzí (hepatitida B a C) nebo intimním stykem (hepatitida B).
-
Dalšími vyskytujícími se onemocněními jsou pak rakovina jater, steatóza (je pro ni charakteristická nadměrná přítomnost tuku v játrech), Wilsonova choroba neboli genetická patologie vzniklá v důsledku nadměrné akumulace mědi v játrech a v centrálním nervovém systému. Hemochromatóza, která je nejčastějším dědičným onemocněním, má za následek přetížení několika tkání těla železem (včetně jater, ale také srdce nebo slinivky břišní).
-
Ascites způsobuje hromadění tekutiny v břišní dutině, což vede ke zvětšení jejího objemu. Není povětšinou bolestivý, příčinou může být například cirhóza jater nebo srdeční selhání.
Jídlo, které vaše játra určitě nepotěší
Tradiční české vánoční jídlo je pro játra hotové peklo, protože součástí jejich práce je přeměnit cukr na tuk. Jíte-li mnoho sladkostí, játra vytvářejí příliš mnoho tuku, který se nakonec v nich hromadí. Špatnou volbou jsou také tučná jídla, protože tyto potraviny ztěžují práci jater a mohou vést k projevům dlouhodobému zánětu.
Játrům neprospívá také vysoké množství soli. Pokud chcete tento orgán detoxikovat, měli byste zvážit to, že budete solit méně a k dochucení jídla využijete spíše koření.
Játra zatěžují také průmyslově zpracované potraviny. Patří do nich mimo jiné také na první pohled nevinná konzervovaná zelenina. Nepotěší je ani konzumace přílišného množství alkoholu. Omezte zatížení jater cukry ze slazených nápojů a pijte raději filtrovanou, případně balenou vodu. Její chuť můžete zlepšit přidáním citrusů nebo čerstvých bylinek (máta, citronová tráva, levandule). Zkuste jíst více tepelně neupraveného ovoce a zeleniny (raw forma). Omezte maso a uzeniny, jezte je maximálně třikrát týdně.
A jak zjistit, že mají vaše játra problém?
-
Krevní testy umožňují stanovit koncentrace specifických protilátek a antigenů souvisejících s různými formami hepatitidy nebo koncentraci albuminu v krvi. Tyto testy mohou ukázat dysfunkci jater.
-
Jaterní ultrazvuk zkontroluje velikost jater a stav jaterních buněk, umožňuje sledovat případnou lézi jater a okolních orgánů (žlučových cest). Dokáže odhalit i nádory, cirhózu nebo cholelitiázu.
-
Elastometrie umožňuje vyhodnotit množství jaterní fibrózy, podle výsledků je možné určit stadium cirhózy a přizpůsobit její individuální léčbu každému jedinci tak, aby byla pro něho co nejprospěšnější.
-
Jaterní biopsie umožňuje sledovat rozsah jaterní fibrózy, v případě hepatitidy B nebo C také kontrolovat progresi onemocnění.
Zostřete si smysly pomocí chilli papriček, prospějí vašemu zažívání a také hladině krevního cukru
Jsou ideální pro milovníky pikantních chutí, vynikají různými druhy ostrosti a hodí se nejen do slaných, ale i do sladkých pokrmů. Dotváří ...
Jak na detox jater po Vánocích?
Po Vánocích si můžete dát předsevzetí, že pomůžete svým játrům efektivně se zregenerovat po sváteční zátěži. Na jaké byliny a rostliny byste se měli zaměřit? Některé z nich vás možná překvapí, protože je máte okamžitě po ruce. Obzvláště diabetici II. typu by měli „údržbě jater“ věnovat opravdu precizní pozornost.
-
Zkuste hořké byliny, které zvyšují produkci trávicích šťáv, žluči a pankreatické šťávy a podporují činnost žlučníku, když se stahuje a uvolňuje žluč (například pampeliškový kořen je pro jaterní detox ideální). Dobré je přidat do jídelníčku olej z ostropestřce mariánského, nebo jej užívat ve formě potravinového doplňku.
-
Mezi velmi účinné a játrům prospěšné potraviny patří také artyčoky, případně černá ředkev.
-
Dobrými jaterními potravinami jsou i chřest a celer. Můžete zkusit jíst také čekanku.
-
Játrům prospějí také potraviny bohaté na síru, které aktivují enzymy přítomné v játrech, a umožňují jim tak lepší vyloučení toxinů. Ať už v syrovém, nebo vařeném stavu.
-
Detoxikaci můžete podpořit obecně oblíbenou chlorellou a antioxidačními potravinami či zeleným čajem.
-
Játrům prospívá také kurkumin, který je známý mimo jiné pro svou úžasnou protizánětlivou aktivitu.
-
Chutná řepná šťáva je plná vitamínů a minerálů a navíc má skvělé antioxidační a protizánětlivé účinky. Je jednou ze stálic, která je v rámci naturopatie využívaná k ochraně jaterní tkáně a podpoře jejího dobrého fungování.
-
Důležitá je i konzumace potravin bohatých na vlákninu. Výborné jsou například ovesné vločky.
-
Zelená zelenina jako brokolice nebo špenát jsou antioxidačními bombami, které dostanou vaše játra do dobré kondice.
Zdroje:Ncbi.nlm.nih.gov, Nhs.uk, Liver.ca, Medicalnewstoday.com
9864