Chodit k psychologovi není ostuda: Kam zajít a kdy to může významně pomoci léčbě diabetu?
Vybíráme nový glukometr: Vše, co potřebujete vědět
Diabetik se bez glukometru zkrátka neobejde. Tento přístroj je tedy nepostradatelnou součástí jeho života. Jak ale vybrat nový, když se ten opotřebovaný porouchá? Důležité je, zaměřit se na několik parametrů. Poradíme vám, jak na to.
Ještě, než začnete nový glukometr na trhu shánět, stanovte si priority. Důležitým parametrem je samozřejmě kvalita. Opomenout byste ale neměli ani množství funkcí, které daný přístroj nabízí. A v neposlední řadě vás pak bude zajímat dozajista i cenová relace, která je poměrně široká.
Podstatné parametry nového glukometru
Nový glukometr si můžete v dnešní době pořídit nejen v lékárně či jiné specializované prodejně, ale také přes internet. Ovšem před samotným nákupem posuďte u konkrétního produktu několik důležitých parametrů. Pečlivě si přečtěte produktové informace a případně se ptejte prodejce na toto:
- Je glukometr certifikovaný jako zdravotní pomůcka?
- Jak moc je přístroj přesný? Výsledek glykémie může být odchýlen do hodnoty nejvýše 0,8 mmol/l.
- Jaká je maximální a minimální hodnota glykémie, kterou daný glukometr dokáže naměřit? To je podstatné pro přesnou detekci hodnot při hypoglykémii anebo hyperglykémii.
- Jaké baterie je nutné do glukometru pořizovat?
- Jaké rozšířené funkce glukometr nabídne? Má například zabudované světlo pro podsvícení ve tmě či úložiště dříve naměřených glykémií?
- Jaký typ testovacích proužků je s přístrojem kompatibilní? Zde pátrejte po tom, kolik proužky stojí a jak dobře jsou na trhu dostupné.
- Jaká je prodleva, než se vám zobrazí výsledek naměřené glykémie. Rychlost měření je stejně podstatná, jako přesnost.
Kromě jiného neopomíjejte celkový vzhled i velikost nového glukometru. Pokud hůře vidíte, je praktičtější jednoznačně přístroj s větším displejem. V případě, že budete s výběrem tápat, neobávejte se obrátit o radu odborníka.
V jaké cenové relaci se nový glukometr pohybuje?
Ne každý si samozřejmě může dovolit glukometr za několik tisíc korun. Ovšem investice se v tomto ohledu rozhodně vyplatí. Jedná se o zdravotnický prostředek, na který se prostě musíte spolehnout. Diabetik je vlastně na jeho spolehlivosti zcela závislý. Přesný záznam monitorované glykémie potřebuje nejen pro sebe samotného, ale také pro svého diabetologa. Hodnoty krevního cukru jsou podstatné pro správné nastavení léčby a následnou kompenzaci cukrovky. Proto není radno na glukometru šetřit. Poměrně obstojné funkce nabídne produkt v cenové relaci 500 až 1000 Kč. Daleko kvalitnější bude však glukometr s cenovkou 1000 korun českých a výše. Těm pod pět set korun českých se raději vyhněte.
Přispívá na koupi glukometru zdravotní pojišťovna?
Co se týká příspěvků od zdravotní pojišťovny na nový glukometr, je potřeba rozdělit nárok dle typu diabetu. Tudíž lidé s diabetem I. typu (léčí se inzulínem, příp. inzulínovou pumpou) a ti s vážnějším průběhem cukrovky II. typu na perorální léčbě, mohou žádat o tento zdravotnický prostředek u svého diabetologa. Následně na to lékař vypíše poukaz, který diabetik uplatní při koupi přístroje. Pojišťovna může proplatit klasický glukometr až do výše 500 Kč (pouze jeden kus za šest let). Pokud si člověk s cukrovkou vyhlédne lepší a modernější přístroj (například takový, který je možné spárovat s telefonem), může dostat příspěvek až 1000 Kč. Lidé, kteří jsou se slabší cukrovkou II. typu, sledovaní pouze u svého praktického lékaře (mají pouze dietetické omezení), si bohužel musí glukometr hradit celý ze svého (pakliže stojí o self monitoring glykémie v domácím prostředí). Přeměřování hladiny cukru v krvi probíhá v tomto případě zejména při pravidelných kontrolách pouze v ordinaci.
Jak je to s úhradou testovacích proužků?
Zdravotní pojišťovna kromě jiného hradí diabetikům na perorální léčbě sto kusů testovacích proužků k danému glukometru za kalendářní rok. Ti, kteří se léčí injekčními antidiabetiky, mají nárok na 400 ks/rok. Největší úhradu diagnostických proužků pak zaznamenají diabetici na inzulínu (1500 ks/rok) a mladiství lidé s cukrovkou či ženy s gestačním diabetem (2500 ks/rok). Předepsat poukaz na tento produkt (ostatně i glukometr samotný) může nejen diabetolog, ale také praktický lékař.
Autor: Iveta Reinisch, Foto: Shutterstock
3054
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný