Výběr spodního prádla je pro diabetiky klíčový: Podpoří prevenci diabetické nohy i mykotických onemocnění

Výběr spodního prádla je pro diabetiky klíčový: Podpoří prevenci diabetické nohy i mykotických onemocnění
Správně zvolené spodní prádlo může pomoci předcházet některým diabetickým komplikacím Zdroj: Unsplash

Vybíráte spodní prádlo pouze podle toho, zda se vám líbí? Nebo zohledňujete i svou diagnózu diabetu? Právě diabetici by měli být při výběru prádla obezřetní, jelikož jim může pomoci předcházet nejrůznějším komplikacím, jež jsou s tímto onemocněním spojeny. Na co byste si měli dávat pozor?

Diabetes mellitus je stále rozšířenějším onemocněním – každý rok jím jen na území České republiky nově onemocní 60 tisíc lidí. Chronické komplikace, mezi které patří zejména nefropatie, retinopatie a tzv. diabetická noha, sužují přibližně 29 % diabetiků. S vážným poškozením dolní končetiny, tedy syndromem diabetické nohy, se pak potýká až 10 % pacientů s diabetem, přičemž stále bohužel přetrvává vysoké procento amputací. Velmi často se u diabetiků objevují také nejrůznější mykotická onemocnění a u žen diabetiček vaginální infekce. A právě posledním zmíněným komplikacím, tedy mykotickým a vaginálním infekcím a syndromu diabetické nohy, lze předcházet, nebo alespoň zmírnit jejich dopady, výběrem správného spodního prádla.

Musí diabetik nahlásit své onemocnění zaměstnavateli? Zákon to nevyžaduje, omezení však jsou

Dobrou zprávou je, že z pohledu zákoníku práce není diabetes vnímán jako překážka k nástupu do zaměstnání. Jakožto diabetici tedy nejste povinni ...

Prodyšné bavlněné prádlo pomůže předcházet vaginálním mykózám

I když není kvasinkové onemocnění pochvy životu nebezpečné, je obtěžující a nepříjemné. Projevuje se nepříjemným svěděním či pálením, objevit se může i bělavý „tvarohovitý“ výtok. Toto onemocnění trápí ženy diabetičky mnohem častěji než ty, které se s cukrovkou neléčí – důvodem je větší množství glukózy v tělních tekutinách, které jsou pro kvasinky doslova živnou půdou. Pro snížení rizika vzniku kvasinkového onemocnění je kromě dostatečné hygieny a dalších režimových opatření nezbytné používat také vhodné spodní prádlo. Jaké tedy (ne)zvolit?

  • Nejlepším materiálem spodního prádla (jak u žen, tak mužů) jsou přírodní vlákna, zejména pak bavlna. Ta je nejen pohodlná, ale zejména prodyšná a savá.
  • Velmi opatrní byste měli být u spodního prádla vyrobeného ze syntetických materiálů, jako je nylon, spandex a polyester, a to zejména u všitého klínu v rozkroku. Ze studie z roku 2003 publikované v European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology totiž vyplývá, že spodní prádlo vyrobené ze syntetických tkanin bylo spojeno s vyšším rizikem kvasinkových infekcí.
  • Z hlediska střihového provedení neprokazují studie přímé souvislosti mezi střihem a větším rizikem mykotických infekcí. Důležité je, aby kalhotky dobře seděly, nikde neškrtily a nedřely, jinak výběr závisí na preferencích dané osoby. U tang a kalhotek G-string je pak větší riziko podráždění a poškození kůže.

Nohy diabetiků musí být v pohodlí

Ke správnému výběru spodního prádla patří také vhodná volba ponožek. Diabetes totiž často způsobuje kornatění cév a s ním související špatné prokrvení a poškození nervů na nohou, které kromě zhoršené citlivosti vede také ke vzniku ran se zhoršenou či velmi špatnou hojivostí – tyto problémy se souhrnně označují jako syndrom diabetické nohy. A právě zhoršená citlivost dolních končetin způsobuje, že diabetici mnohdy nevnímají bolest či nepříjemné pocity. Ty může způsobit nevhodně zvolená ponožka (například zařezávající se gumička do kůže) nebo shrnutá ponožka v obuvi, kterou diabetik často objeví až po sundání boty. V mezidobí však již může vzniknout rána, která se bude v důsledku cukrovky hůře hojit. V některých případech pak může vést syndrom diabetické nohy až k amputaci končetiny.

Pro předcházení syndromu diabetické nohy je – kromě řady dalších režimových opatření – třeba volit nejen správné ponožky, ale i obuv.

Whisky z moči diabetiků: Umělecký experiment, který otevírá nové možnosti výroby alkoholu

Whisky patří celosvětově k velmi oblíbeným alkoholickým nápojům. Standardně se vyrábí z obilnin, případně z kukuřice, jako je tomu u amerického ...

Diabetické ponožky jako nutnost každého cukrovkáře

Nejen diabetici, ale i ostatní by měli vždy volit ponožky s obsahem alespoň 90 % bavlny a antibakteriálním efektem, který se postará o lepší vstřebávání potu a zabrání vzniku mykóz a plísní. K dostání jsou dnes již speciální diabetické ponožky, které jsou určeny k dlouhodobému nošení a navrženy tak, aby pomohly udržet nohy v:

  • suchu (suché nohy = snížení rizika vzniku plísní),
  • teple (což pomáhá zabránit poškození nervů nebo problémům s krevním oběhem) a
  • pohodlí.

Jsou vyrobeny ze speciálních směsí vláken navržených tak, aby odváděly vlhkost od pokožky a zabraňovaly vzniku puchýřů a tření. Tyto ponožky bývají pohodlnější než standardní ponožky, mají specifickou tloušťku, mohou mít extra vycpávku kolem kotníku, aby se snížilo tření během chůze, či zabudovanou podporu klenby.

Diabetické ponožky nejsou kompresní ponožky

Diabetické ponožky jsou často zaměňovány s kompresními, avšak nejedná se o totéž. Diabetické ponožky jsou navrženy tak, aby zabraňovaly podráždění pokožky a chránily nohy. Úkolem kompresních ponožek je bojovat s otoky tím, že pomáhají s prokrvením nohy a zabraňují zadržování tekutin. Některé diabetické ponožky však mohou být doplněny o funkci komprese – jejich použití je ale vhodné konzultovat s diabetologem či ošetřujícím lékařem.

Několik rad na závěr

Kromě správně zvoleného prádla je nezbytné, aby diabetici dbali i dalších nezbytností. Opomeneme-li v tuto chvíli dietetická opatření a zůstaneme pouze u témat souvisejících se spodním prádlem, pak je třeba dodržovat následující:

  • Dbejte na zvýšenou hygienu a používejte mycí prostředky s optimálním pH.
  • V případě vlhkého spodního prádla jej ihned vyměňte za suché.
  • Pravidelně kontrolujte stav svých nohou, zda se na nich neobjevují puchýře, praskliny, plísně atd.
  • Máte-li již sníženou citlivost nohou v důsledku neuropatie, nechoďte – obzvláště venku – bosí.
  • O nohy důkladně pečujte – důkladně je hydratujte, použít můžete přípravky s obsahem urey.
  • Dopřávejte svým nohám profesionální přístrojovou pedikúru – na tu můžete využít i příspěvek od zdravotní pojišťovny, jak jsme vás informovali zde.
  • Nezapomeňte také na správný výběr obuvi – ta by měla mít nadměrek u dámské obuvi cca 1 cm a u pánské obuvi cca 2 cm a měla by být vyrobena z kvalitních materiálů. U stélek se vyhněte tzv. srdíčku, které může vyvolávat nadměrný tlak na měkkou tkáň chodidla a vést k její destrukci.

Nejste-li si výběrem spodního prádla či obuvi jistí, poraďte se ve specializovaných prodejnách, v prodejnách se zdravotnickými potřebami či se svým lékařem. Můžete tak předejít řadě komplikací.

Zdroje: thehealthy.com, forbes.com, cukrovka.cz, webmd.com

4145

Diskuze k článku