Vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM Bc. Kateřina Čechová radí, jak se připravit na návštěvu diabetologa

Vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM Bc. Kateřina Čechová radí, jak se připravit na návštěvu diabetologa
I v případě, že již chodíte k diabetologovi pravidelně, nezapomínejte mu sdělit vše, co by mohlo být podstatné a odehrálo se v období mezi kontrolami. Zdroj: Shutterstock

Aby byla vaše návštěva diabetologické ambulance přínosná, je dobré se na ni připravit. Při té příležitosti je dobré si také uvědomit, že pro úspěšnou léčbu diabetu je naprosto nezbytný aktivní přístup všech zúčastněných. To znamená nejen lékaře a sestry, ale i ten váš. Jinými slovy, bez vaší spolupráce nebudou v léčbě fungovat ani ty nejmodernější léky nebo technologie.

Každému diabetikovi nějakou dobu trvá, než získá jistotu nad tím, co si může dovolit a co nemůže, než se naučí odhadovat co nejpřesněji množství sacharidů v jídle, než začne zvládat všechno tak, aby se co vyvaroval většího množství hypoglykémií i hyperglykémií. A vlastně získávání dalších, nových zkušeností a poučení, nikdy nekončí. Zkrátka ať řešíte jakoukoliv životní situaci, ať je ta situace pro vás úplně nová anebo ji zažíváte opakovaně, ve spolupráci s lékařem a diabetologickou sestřičkou, ji máte šanci řešit co nejlépe.

Co vás čeká na první prohlídce?

Obvykle se první setkání s diabetologem neobejde bez pečlivého sepsání anamnézy, kdy je důležité, abyste o sobě lékaři sdělili všechny podstatné informace. Například jakými nemocemi trpíte, jestli máte diabetes mezi příbuznými, jakou vedete životosprávu, jaký je váš obvyklý jídelníček, jestli máte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu nebo třeba jakou máte profesi, v jakém prostředí žijete a pracujete. To všechno je důležité a hraje v léčbě cukrovky roli. Podstatné jsou i souvislosti mezi zdravotními obtížemi a psychickým stresem.

Při takovém prvním setkání se ale nebojte vyptávat i vy! Jak si správně aplikovat inzulín nebo si měřit glykémii. Čemu ještě věnovat pozornost na počátku léčby, co je dobré dozvídat se postupně. Například v péči o nohy, jaké jsou další komplikace cukrovky, jak si upravovat dávku léků nebo inzulínu a podobně. Hned od začátku léčby se snažte dozvědět o cukrovce co nejvíce. Kromě spousty doporučení, které získáte při návštěvě ambulance, je vhodné čerpat informace i z jiných zdrojů. Zeptejte se proto diabetologa a sestřičky na prověřenou literaturu nebo internetové stránky.

Dále se ptejte, jaké zdravotní pomůcky si máte obstarat a za jakých podmínek. Na co máte nárok v rámci zdravotního pojištění a co si musíte pořídit sami.

MUDr. Viktorie Kovářová radí: Jak si správně vybrat senzor?

Hodnoty glukózy v podkoží naměřené senzorem se oproti hodnotám na glukometru mohou lišit. Hodnoty na senzoru mají totiž přibližně 5 až 10 minut ...

Pravidelné kontroly jsou dialogem

I v případě, že již chodíte k diabetologovi pravidelně, nezapomínejte mu sdělit vše, co by mohlo být podstatné a odehrálo se v období mezi kontrolami. Jestli jste například nebyli nemocní, jestli procházíte zrovna psychicky náročným obdobím nebo došlo od posledního setkání k nějaké jiné významnější změně ve vašem životě. Přineste k nahlédnutí zprávy z vyšetření, které jste absolvovali, protože váš diabetolog by měl znát jejich závěr.

Aktivně se ptejte, zajímejte se ohledně vašich naměřených glykémií, ohledně výsledků (hodnot) i jiných vyšetření, jako je glykovaný hemoglobin, nebo třeba vyšetření moči. V případě, že se vám nedaří mít cukrovku dostatečně kompenzovanou, nebojte se lékaře nebo sestřičky ptát, jak v konkrétních případech postupovat lépe, jak podobné situace správně řešit. Ptejte se na doporučenou formu pohybu speciálně pro vás, v jaké frekvenci byste měli provozovat, aby byla účinná a bezpečná. Jestliže si pícháte inzulín, zajímejte se, jestli jsou vaše dávky správného množství i načasování, případně jak dávky upravovat. Plánujete-li těhotenství, chirurgický zákrok, cestování, nebo jakoukoliv jinou významnou životní změnu, mluvte s lékařem o tom, jak upravit léčbu, co si předem zjistit a zařídit.

Co si vzít na kontrolu s sebou?

Možná teď trochu tápete, co všechno s sebou přinést na pravidelné kontroly. Ať už se jedná o informace o zdravotním stavu nebo přístrojích, které používáte. Máme pro vás tipy, které vám přípravu na kontrolu mohou ulehčit.

  • Svůj běžný jídelníček

V případě, že chcete při kontrole konzultovat stravování, zapisujte pár dní (obvykle 3 – 6 dní) poctivě úplně všechno, co „dáte do pusy“, včetně nápojů, ochutnávání, dojídání po dětech a podobně. Zapisujte druh a množství potravin co nejpřesněji dle možností na gramy, mililitry, anebo alespoň na kusy, naběračky, lžíce. Dále zapisujte k jídlu i čas, aktuální hodnotu glykémie, množství aplikovaného inzulínu nebo pohybovou aktivitu či jiné události, které by mohly mít vliv na hodnotu glykémie. Z praktických důvodů je nejlepší nosit zápisník s sebou, vše si poznamenat hned po jídle, abyste na nic nezapomněli. V dnešní době lze také využívat různé nutriční aplikace v mobilním telefonu.

Mobilní aplikace navíc většinou nabízí možnost každé jídlo zároveň i vyfotit, což je skvělý způsob, jak pořídit autentické záznamy pro pozdější analýzy.

Nadaný student a nevidomý diabetik 1. typu Benjamin Levíček: „Showdown mě dokáže naplnit“

Benjamin se narodil v Brně a stále v moravské metropoli žije. Cukrovka mu byla diagnostikována v roce 2019.  K léčbě diabetu používá senzor ...

  • Glukometr, senzor, inzulínová pumpa

Všechny přístroje, které používáte, přineste s sebou vždy. Buď jen ke kontrole typu a technického stavu přístroje (typ glukometru např. při vydávání poukazu na testovací proužky, stav přístroje pro eventuální poučení o správném zacházení, případně výměnu), nebo také ke stažení naměřených hodnot a zadaných událostí. Některá pracoviště instruují uživatele glukometru, senzorů a inzulínových pump, jak samostatně, za pomoci speciálních počítačových programů, stáhnout svá data a například mailem odeslat do ordinace před plánovanou kontrolou. V každém případě, ať jsou stažena předem anebo při kontrole, jsou tato data nezbytná v ordinaci diabetologa pro posouzení léčby a plánování další péče o váš diabetes.

  • Glykemické profily

Pokud používáte k měření glykémií výhradně glukometr, je vhodné přinést na kontrolu právě glykemické profily, což v praxi znamená, že zvolíte několik vašich typických dnů, ve kterých se měříte na glukometru s větší frekvencí než obvykle. Konkrétně před všemi hlavními jídly a po nich, zhruba 1,5 – 2hod po jídle. Někdy se domluvíte s lékařem, že je potřeba prověřit navíc glykémii změřenou mezi 2. – 4. hodinou ráno.

  • Kontrola domácích zásob léků, proužků, senzorů a spotřebního materiálu

Před každou návštěvou diabetologické ordinace si doma zkontrolujte a spočítejte množství léků, které užíváte, včetně inzulínu. Je to proto, abychom předešli situaci, kdy vám nějaká léčiva budou chybět, ale i naopak, abychom zabránili zbytečnému předepisování léků v takovém množství, které ani nestihnete včas spotřebovat. Zpravidla se léky, proužky do glukometru a senzory kontinuálního měření glukózy, předepisují na tři měsíce, vlastně obvykle do další kontroly. Spotřební materiál k inzulínové pumpě a jehličky k inzulínovým perům se nejčastěji, ovšem po dohodě s Vaším diabetologem, předepisují jedenkrát za půl roku.

Co byste měli ještě vědět? 

  • Než se vydáte na návštěvu do ambulance, najděte si čas a poznamenejte si, na co se chcete zeptat. Jistě to všichni znáte, že si na některé otázky vzpomenete až cestou od lékaře. Pokud něčemu nerozumíte, požádejte lékaře nebo sestřičku, aby vám problematiku znovu vysvětlili.
  • Nikdy nezapomeňte, jak je důležité, aby mezi vámi a zdravotníky byla vzájemná důvěra. Vy musíte lékaři důvěřovat, že vás dobře léčí a lékař zase musí důvěřovat vám, že se snažíte dodržovat to, co vám s nejlepším svědomím doporučil.
  • Nezapomeňte sestřičku nebo lékaře vždy informovat v případě změny ve vašich kontaktních údajích, změny telefonního čísla, mailové adresy, zdravotní pojišťovny apod.
  • V případě, že se nemůžete dostavit na plánovanou kontrolu u diabetologa, pokud možno včas se telefonicky, nebo mailem omluvte (podle zvyklostí ordinace, kterou navštěvujete).
Kateřina

Kateřina Čechová pracuje jako edukační sestra téměř 20 let | zdroj: archiv Kateřiny Čechové, užito s laskavým svolením

Bc. Kateřina Čechová

Od roku 2003 pracuje jako vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM. Spolupracuje se společností DiaVize a pravidelně publikuje v časopisech.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Bc. Kateřiny Čechové

12925

Diskuze k článku