Volný čas diabetika: Spousta pohybu a regenerace

Volný čas diabetika: Spousta pohybu a regenerace

Volný čas je doba, kterou máme pouze pro sebe, a ta je při současném životním stylu stále kratší. Diabetik navíc musí část svého volného času věnovat své nemoci. Jak se přitom všem udržovat v kondici a nezapomínat ani na tolik potřebnou relaxaci? Několik rad si pro vás připravil renomovaný diabetolog prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.

Zvolte si aktivní dovolenou

Někteří z nás milují turistiku, kempování, hory, kola, vodní sporty, ale velké procento lidí zvolí pobytový zájezd. Rádi se necháváme za vydělané peníze hýčkat… Vždyť si to zasloužíme! Pokud se tedy diabetik nemůže vzdát pobytových zájezdů all inclusive, měl by si alespoň vybrat hotel, který nabízí dostatek sportovního vyžití. Ještě před samotnou dovolenou či na jejím samém počátku je třeba naplánovat časový rozvrh jednotlivých dnů a pak se jej snažit dodržet. Myslím, že není třeba dodávat, že je namístě omezení konzumace nepřeberného množství jídel. Pevnou vůli má však jen malé procento z nás, a proto bych diabetikům vřele doporučil pobytovým zájezdům se vyhnout a zvolit sportovní dovolenou.

Naplánujte sportovní program pro celou rodinu

Ideální je plánovat sportovní dovolenou dle preferencí celé rodiny (cyklistika, turistika, lyžování, …). Cestovní agentury dnes nabízejí velké množství různorodých aktivit, od prosté turistiky přes jízdu na koni až ke sjíždění divokých řek. Je opravdu z čeho vybírat! Existují i cestovní kanceláře, které pro skupinu lidí vytvoří zájezd „na míru“. Ať už jste příznivcem exotiky či domácího prostředí, jezdíte na dovolenou sami, či s cestovkou, váš volný čas je natolik drahý, že byste jím neměli plýtvat! Na sportovní dovolené dochází při zvýšení fyzické aktivity ke zvýšení citlivosti k inzulinu, a proto je nutné ihned od počátku dovolené dávku dlouhodobě působícího inzulinu o 30 % snížit a dle glykémie snížit o 10–20 % i dávku krátkodobého inzulinu. Léky ze skupiny sulfonylurey je třeba snížit na polovinu nebo dle glykémie zcela vynechat.

Neplýtvejte svým volným časem

Pod pojmem “volný čas” rozumíme dobu po ukončení výdělečné pracovní činnosti. Máme však ještě další povinnosti. Péče o děti, staré osoby v rodině, sekání trávy atd. Volný čas je tedy doba, kterou máme pouze pro sebe, a ta je při současném životním stylu stále kratší. Měla by sloužit k psychické i fyzické regeneraci organismu. Jsme různé individuality s různými preferencemi a každý se svým volným časem hospodaříme jinak. Řada lidí vyplýtvá svůj volný čas sledováním televize, internetu atd. Diabetik by měl část svého volného času věnovat své nemoci, konkrétně pravidelné fyzické aktivitě, pravidelným dobám jídla a pravidelnému užívání léků včetně inzulinu a samozřejmě sebekontrole. Důležité je dosáhnout určitého stupně trénovanosti a být fit.

Provozujte maximálně 2-3 druhy fyzické aktivity

Diabetici typu 1

by měli rekreačně sportovat 3–5× týdně. Aerobní fyzickou aktivitu (vede ke snížení glykémie v průběhu aktivity) je vhodné kombinovat s anaerobní (buduje svalovou hmotu a v průběhu aktivity glykémii nesnižuje). Každý nový druh sportu vyžaduje jiný, obtížně předvídatelný postup při úpravě léčby diabetu (inzulin, příjem sacharidů). Proto je vhodné provozovat maximálně 2–3 druhy fyzické aktivity a naučit se při každé z aktivit dobře upravovat léčbu. Ideální je provozovat fyzickou aktivitu v období nejnižší hladiny inzulinu v těle, např. ráno nalačno před aplikací krátce působícího analoga nebo 4 hodiny po jídle. Pozor je třeba dávat i na noční hypoglykémie, ke kterým dochází při obnově zásobního cukru glykogenu.

Diabetici typu 2

by měli sportovat podobně. V den cvičení a den po cvičení bude jejich organizmus citlivější na inzulin, proto je třeba jeho dávku, případně dávku sulfonylurey (léku zvyšujícího výrobu inzulinu v těle) snížit. Ještě výhodnější je cvičit obden nebo denně. Cvičení vede k významnému poklesu glykémie i k prevenci vzniku srdečního infarktu a mrtvice, nicméně pro starší obézní lidi není příjemné, a někdy je dokonce bolestivé z důvodu kloubních onemocnění, závratí, dušnosti atd. Všeobecně je doporučováno preferovat rychlejší chůzi na vzdálenost 2–5 km denně nebo obden po dobu 30–60 minut.

Najděte si pro sebe to pravé

Sport dostatečné intenzity vyvolá u většiny osob vyplavením látek podobných morfinu pocit spokojenosti až euforie, a proto může u některých jedinců vzniknout až závislost na sport. Ke svému uspokojení potřebují sportovat dlouho a velmi intenzivně. Většina lidí tuto závislost nezíská, ale sport u nich vyvolává libé pocity a postupně si na pravidelné sportování zvyknou. Přibližně 15–20 % lidí pociťuje ke sportování odpor. Pokud ale jde o zdraví, měli by i tito lidé nějaký druh tělesné aktivity provozovat. Zřejmě nejjednodušším způsobem je pravidelná chůze. Některým lidem může pomoci rodina, jiným pravidelné vycházky se psem, kterého je třeba pravidelně venčit. Vlastnictví psa anebo zájem kamaráda, který nás donutí zvednout se od rozkoukaného filmu, je pomoc k nezaplacení! Bohužel moderní člověk miluje trávení volného času u počítače, televize nebo knížky. Záleží však jen na vás, jak se svým volným časem naložíte.

Bojujte o delší a plnohodnotný život

Před sto lety se průměrný věk populace pohyboval kolem 45 let. Diabetici typu 1 v té době žili 1 až 2 roky po vzplanutí diabetu, diabetici typu 2 v průměru 10 let. V současnosti se věk celé populace neuvěřitelně prodloužil a doba života osob s diabetem se blíží době života osob bez diabetu. Prodloužení délky života umožnily nové léky, nové technologie a komplexní léčba vzniklých komplikací. Není to ovšem to jediné, co diabetikovi umožní žít plnohodnotný život.

Ihned od stanovení diagnózy diabetu je nejdůležitější intenzivní léčba diabetu a případně dalších chorob s ním spojených (hypertenze, zvýšená hladina krevních tuků atd.). Výsledky léčby zásadně ovlivňuje sám pacient a záleží tedy zejména na jeho přístupu k léčbě a spolupráci s lékařem, zda se mu podaří chorobu i s jejími projevy eliminovat, či nikoli. Sebelepší lék, zvláště pokud není užíván pravidelně, mu nepomůže.

Základem léčby je změna životního stylu a nejdůležitější je právě  pravidelná tělesná aktivita, která u mladších osob pomáhá normalizovat „zdravou“ hmotnost (většinou je vhodné dosáhnout podobnou hmotnost jako ve 20–25 letech), u osob starších 65 let zase udržet hmotnost na stejné úrovni jako při vzniku diabetu. Pravidelná sportovní činnost brání také vzniku diabetu typu 2 u „rizikových osob“ (obézních jedinců, kteří mají zároveň v rodině diabetika, nebo žen s gestačním diabetem či s dětmi s porodní váhou nad 4 kg). U osob s diabetem i bez diabetu brání pravidelná sportovní činnost vzniku aterosklerózy (infarktu, mrtvice nebo nedokrevnosti dolních končetin).

 

prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.

 

 

590

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku