Vodní meloun si při cukrovce neodpírejte! Proč by neměl ujít vaší pozornosti?
Vodní meloun má velmi osvěžující chuť, která uhasí i tu největší žízeň. Jeho dužina však neobsahuje jen tekutiny! Je také důležitým zdrojem silného antioxidantu lykopenu. Pokud se léčíte s cukrovkou, dopřejte si jej tedy bez výčitek. Co vám přinese dobrého?
Vodní meloun chutná skvěle v různých kombinacích s dalšími potravinami. Hodí se do salátů i jako osvěžující vychlazená pochoutka na letní party.
Co může dát vodní meloun vašemu zdraví?
Co se týče zdravotních přínosů pro vaše tělo, je vodní meloun výborným zdrojem potřebných živin a zároveň nízkokalorickou potravinou. Tělu poskytne hořčík, měď, vitamíny A a B5 (kyselina pantothenová) a vitamín B6 (pyridoxin). Má výborný obsah karotenoidů, zejména lykopenu a beta-karotenu.
Lykopen působí mimo jiné na snížení hladiny škodlivého cholesterolu, zabraňuje projevům zánětu a chrání proti projevům oxidačního stresu.
Obsah lykopenu ve vodních melounech různých kultivarů se liší. Meloun je také jednou z potravin, které jsou vůbec nejbohatší na obsah aminokyseliny citrulin. V lidském těle se citrulin přeměňuje na arginin (esenciální aminokyselinu), která je důležitá pro dobré funkce kardiovaskulárního a imunitního systému a prospívá zdraví cév.
Omega-6 mastné kyseliny a jejich vliv na diabetes v hledáčku vědců: Jsou zdravé, nebo škodlivé?
Omega-6 mastné kyseliny v jídelníčku diabetiků mají své zastánce a odpůrce. Různé pohledy na jejich funkce a možná rizika mohou u těch, kteří se ...
Proč sáhnout po vodním melounu?
Vodní meloun je ideální složkou letního dietního režimu. Nabízí hned několik výhod:
- Má velmi nízký obsah kalorií.
- Je bohatý na vodu a pomáhá snížit riziko dehydratace.
- Poskytuje dobrý zdroj vitamínu C, který funguje jako prekurzor kožního kolagenu.
- Zlepšuje imunitní odpovědi organismu.
- Má výborné antioxidační vlastnosti a nízký obsah cukru.
Je vodní meloun ideální potravinou pro diabetiky?
Pokud jste diabetik a chcete konzumovat vodní melouny, mějte na paměti, že jejich glykemický index je GI 76, avšak představují pro tělo nízkou glykemickou zátěž. Obecně platí, že čím více je potravina zpracovaná, tím má vyšší GI, a čím více vlákniny nebo tuku je v ní obsaženo, tím nižší je GI. Vodní meloun je výborným zdrojem vlákniny, takže ve skutečnosti je jeho glykemická zátěž (glycemic load – GL: číselný odhad zvýšení hladiny glukózy v krvi člověka po konzumaci potraviny) pouze GL 5.
I když neexistuje mnoho studií, které by se zaobíraly přímým působením vodního melounu na cukrovku, jsou k dispozici jiné, které se zabývají látkami v něm obsaženými. Vitamín C obsažený ve vodním melounu byl úspěšně studován jako prostředek pro snížení hladiny askorbátu v plasmě u diabetických pacientů. Zároveň působí jako silný antioxidant a zlepšuje imunitní odpovědi organismu. Lykopen, další důležitá složka vodních melounů, byl v nedávno zveřejněné studii potvrzen jako výborný kontrolor glykemické aktivity a vzniku hyperglykémie.
Malinový keton jako kosmetický pomocník i krotitel cukrovky. Jaký příslib mají vědci pro diabetiky?
Výrobci potravin používají malinový keton jako ochucovadlo a parfemační složku. Stejně tak je oblíbený v kosmetickém průmyslu i ve farmacii jako ...
Jak si nejlépe vychutnat vodní melouny?
Vodní melouny můžete konzumovat samotné nebo v kombinaci s jinými potravinami a pochutinami.
-
Pokud máte dilema, zda vybrat meloun se semínky, nebo bez, zaměřte se na nutriční hodnotu. U bezsemenných melounů se ochudíte o důležité prvky. Semena melounu jsou totiž bohatá na bílkoviny, sacharidy a lipidy. Někdy se z nich lisuje jedlý olej, v Indii se používají k výrobě mouky.
-
Meloun skvěle chutná v kombinaci s rajčaty, sýry, bazalkou, mátou, olivovým olejem. Výborně si rozumí s kozími sýry, balkánským sýrem nebo fetou. Můžete k němu přidat také chutné fíky.
-
Připravte si pro parné léto ideální osvěžující sorbety.
-
Pokud konzumujete vodní melouny v kombinaci se zdroji tuku, jako jsou oříšky nebo sýry, pomůžete lepšímu vstřebávání karotenoidů tělem.
-
Výborný je vodní meloun také jako jedna z příloh ke grilovanému řeckému sýru halloumi.
Při pochybnostech o vhodnosti zařazení melounu do vašeho jídelníčku se poraďte s vaším lékařem nebo naturopatem.
UPOZORNĚNÍ: Protože se po konzumaci melounu proměňuje citrulin (v něm obsažený) na arginin, měli by se tomuto letnímu ovoci vyhnout lidé trpící hyperargininémií (vzácné genetické onemocnění způsobené nedostatkem jaterního enzymu zvaného argináza).
Zdroj: Webmd, Ncbi.nlm.nih, Health.harvard
53199