Cholesterol souvisí s produkcí inzulinu a pocity hladu
Vliv střevních bakterií na vývoj nervového systému
Podle zjištění nové studie mohou určité střevní bakterie zlepšit kognitivní a verbální dovednosti u nejmenších dětí. Tým kanadských vědců totiž zjistil, že především chlapci, přesněji miminka, která mají ve střevech velké množství bakterií rodu Bacteroidetes, budou mít do budoucna pravděpodobně lepší proces myšlení a lepší verbální dovednosti.
Studie zkoumala pouze chlapce, protože dívky se vyvíjejí rozdílnou rychlostí. „Je velice dobře známo, že dívky dosahují v útlém věku lepších výsledků, zejména co se týče kognitivních schopností a jazyka. Avšak co se týče složení střevní mikrobioty, byli to právě chlapci, u kterých jsme zjistili silné spojení mezi bakteriemi rodu Bacteroidetes a lepšími kognitivními a verbálními schopnostmi,“ říká profesorka Anit Kozyrskyj z University of Alberta.
Rozdíly jsou viditelné především u chlapců
Rozdíly mezi mužskou a ženskou mikrobiotou jsou velmi malé, ale z dostupných dat studie CHILD Cohort Study víme, že dívky mívají v útlém věku větší množství uvedeného druhu bakterií. Takže většina dívek dosahuje lepších výsledků než chlapci možná právě proto, že má dostatečné množství těchto bakterií rodu Bacteroidetes.
Vědci analyzovali bakterie 400 dětí, u kterých také hodnotili jejich neurální dovednosti. Ve vzorcích stolice těchto dětí vědci nalezli tři druhy podobných bakterií. Z výsledků výzkumu vyplývá, že ve srovnání s chlapci bez bakterií Bacteroidetes ve střevech byli chlapci s velkým množstvím těchto bakterií, co se týče neurovývoje, na pokročilejší úrovni.
Bacteroidetes produkují vzácné metabolity zvané sfingolipidy, které jsou klíčové pro správný vývoj neuronů v mozku. „Je logické, že pokud máte více těchto mikrobů, které tím pádem produkují více sfingolipidů, mělo by to zlepšit tvorbu neuronových synapsí v mozku a tím i kognitivní a jazykové dovednosti,“ říká profesorka Kozyrskyj.
Vědci také zjistili, že u dětí, které se narodili císařským řezem, nebyl výskyt uvedené skupiny bakterií tak častý. Blahodárné účinky na složení mikrobioty dětí má také kojení, konzumace velkého množství vlákniny, nebo to, že vlastníte psa a trávíte hodně času v přírodě. „V prvních dvou letech života je lidský mozek velmi tvárný. Nyní jsme objevili spojení mezi touto tvárností a střevní mikrobiotou, což je podle mého názoru velice důležité,“ dodává profesorka Kozyrskyj.
Zdroj: diabetes.co.uk
603
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný