Vliv sacharidů na glykemii

Vliv sacharidů na glykemii

Volba vhodné stravy při diabetu vyžaduje zkušenosti. Pokud ale budete mít přehled o tom, jak které potraviny ovlivňují vaši hladinu cukru, bude pro vás život s diabetem snadnější a budete lépe reagovat na potřeby svého těla.

Jednoduché sacharidy

Sacharidy můžeme přijímat ve formě jednoduché a složité. S jednoduchými sacharidy má tělo málo práce, vstřebá je v podstatě ve stavu, ve kterém je přijalo. Proto zvyšují glykemii rychle, říkáme, že mají vysoký glykemický index. Tato hodnota vyjadřuje, jak rychle zvedne určitá potravina hladinu glukózy v krvi v porovnání s čistou glukózou. Nejvyšší hodnoty (kolem 100) mají právě jednoduché sacharidy. Jedná se o glukózu (hroznový cukr, glukopur), fruktózu (ovoce, džus), laktózu (mléko), sacharózu (kostky cukru) a další. Tyto cukry tedy hrají zásadní roli při hy- poglykemii, kdy je potřeba hladinu glukózy v krvi zvednout rychle. V každodenním jídelníčku diabetika by však měly být zastoupeny co nejméně, protože tvoří zbytečné výkyvy glykemie a brzy je tělo opět hladové.

Složité sacharidy

Složité, komplexní, sacharidy pro tělo znamenají práce víc. Jde o delší řetězce sacharidů, různě propletené, které tělo nejdřív musí roztřídit a zkrátit, než je schopné je vstřebat. Tyto cukry, které jsou obsažené především v chlebu, těstovinách, bramborách nebo rýži, zvyšují glykemii pozvolna (mají nižší glykemický index). Taková energie je z dlouhodobého hlediska výhodnější. Nejsou vhodným řešením při hypoglykemii, ale měly by být hlavním zdrojem sacharidů, protože drží hladinu glykemie stabilnější.

Co zpomalí jejich vstřebávání?

Glykemický index je ovlivněn také tím, kolik potravina obsahuje vlákniny, nebo s jakým dalším jídlem sacharidy kombinujeme. Vláknina je pro tělo nestravitelná, ale napomáhá správné pohyblivosti střev a zpomaluje trávení a vstřebávání sacharidů. Je obsažena hlavně ve slupkách ovoce a zeleniny nebo obilných slupkách. Když si tedy člověk dá místo džusu neoloupané jablko, hned se mu energie bude uvolňovat déle. Když si dá místo bílého pečiva celozrnné, zůstane déle sytý. Stejně tak je trávení sacharidů ovlivněno tím, jestli spolu se sacharidy přijímáme i tuky či bílkoviny. Obojí vstřebání sacharidů zpomaluje a snižuje tak glykemický index. Pokud si tedy dáte steak s brambory, bude se glykemie zvedat pomaleji, než u brambor samotných. Pokud si dáte chleba s máslem a se šunkou, bude energie dlouhodobější než u loupáku s marmeládou.

 

4686

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku